filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

OSCARY 2020: Poznajcie oscarowych kandydatów ze Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny! 0

Nowi kandydaci do kategorii Najlepszego Filmu Międzynarodowego to dwie wyjątkowe produkcje prosto ze Słowenii i Bośni i Hercegowiny! Historia młodej kobiety godzącej się ze śmiercią matki oraz adoptowanego syna poszukującego swojej własnej tożsamości, staną do walki o miejsce w tej kategorii.

History of love (2018)

Słowenia

Słowenia do walki o Oscara wystawiła film Sonjany Prosenca pt. "History of Love".

Dramat, będący drugą fabułą reżyserki, został wybrany przez jury Stowarzyszenia Filmowców Słowenii, oświadczające, że jest to "niekonwencjonalny film, charakteryzujący się wspaniałym wkładem wszystkich członków zespołu, którzy byli wyraźnie zespoleni z tą historią."

"History of love" koncentruje się na 17-letniej Ivie, która zmaga się ze śmiercią własnej matki. Ogromna strata- i odkrycie, że tak naprawdę niewiele wiedziała o swojej matce- skłania ją do pogrążenia się w quasi-rzeczywistości, stanie przypominającym sen, w którym odkrywa to, co jest dla niej ważne w życiu. Dzięki silnym obrazom i zabiegom artystycznym, widzowie zostają wciągnięci w wewnętrzny świat Ivy, gdzie konfrontuje się z tajemniczą przeszłością swojej matki i szuka w niej związków ze swoją osobą.

"History of love", która miała swoją światową premierę w konkursie głównym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 2018 roku i w którym występują Doroteja Nadrah, Kristoffer Joner, Matej Zemljic, Zita Fusco, Zoja Florjanc Lukan i Matija Vastl. Został wyprodukowany przez słoweński Monoo wraz ze współproducentami Nefertiti Films (Włochy) i Incitus Film (Norwegia) przy wsparciu Eurimages.

Amerykańska premiera filmu odbyła się w inauguracyjnej sekcji Breakout Slamdance, siostrzanego festiwalu Sundance.

Jest to film, który mówi w ciszy, nie słowami i nie lekceważy obrazu, ale zapewnia mu przestrzeń do własnej refleksji.

powiedział komisja selekcyjna filmy oscarowe w Słowenii

Słowenia wystawiała swoje filmu regularnie od 1993 roku!

Bośnia i Hercegowina

The Son (2019)

Kandydatem został film Ines Tanović pt. "The Son", który miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sarajewie w zeszłym miesiącu.

Fabuła filmu koncentruje się na historii 18-letniego Armana, adoptowanego, niestabilnego emocjonalnie syna, który nieustannie walczy o swoją tożsamość. Niepokój Armana i niewłaściwe ukierunkowanie odbijają się na jego 14-letnim przyrodnim bracie Dado, wciągniętym w błędne koło uzależnienia od narkotyków, próbującego upodobnić się do Armana.

Jest to druga fabuła Tanović, a jej debiut w 2015 roku to "Nasa svakodnevna prica", który również został zgłoszony przez Bośnię i Hercegowinę do międzynarodowej kategorii w wyścigu o Oscara, jednak nie udało mu się zdobyć nominacji.

Bośnia i Hercegowina regularnie zgłaszała swoich kandydatów do Oscara od 1994 roku. "Ziemia niczyja" Danisa Tanovica zdobyła statuetkę w 2001 roku, a dzieło tego samego reżysera pt. "Senada" trafił na listę finałową w styczniu 2013 roku.

92. Oscara odbędzie się 9 lutego 2020 r.

Źrodło: thehollywoodreporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…