filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

Z festiwalu w Toronto do wyścigu o nominacje do Oscara- kandydat RPA 'Knuckle City’ 0

Republika Południowej Afryki wybrała film Jahmila X.T. Qubeki pt. "Knuckle City" jako kandydata do oscarowego wyścigu w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Produkcja miała swoją międzynarodową premierę w tym tygodniu, w sekcji "Contemporary World Cinema" na Festiwalu Filmowym w Toronto.

Knuckly City (2019)

"Knuckle City" opowiada o Dudu Nyakamie (Bongile Mantsai), starzejącym się bokserze, który postanawia wziąć udział w dobrze płatnej walce, będącej ostatnią szansą na uratowanie rodziny. Decyzja ta spowoduje wciągnięcie go w kryminalne sfery podniszczonego miasteczka, w którym spędził życie, próbując z niego uciec.

Wybór filmu do rywalizacji o Oscary został ogłoszony we wtorek przez National Film & Video Foundation (NFVF). Jego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Durbanie.

Qubeka został wybrany również w zeszłym roku do reprezentowania RPA w wyścigu o Oscara z "Sew the Winter to My Skin". W "Knuckle City", jego czwartym filmie, wrócił do rodzinnego domu Mdantsane, miasteczka znanego jako mekka bokserska południowej Afryki, aby zbadać, jak ubóstwo i toksyczna męskość utrwalają cykl przemocy, który usidla tak wielu jego mieszkańców.

Kiedy patrzyłem na bokserów, prowadząc wiele badań na ich temat, zawsze wydawało mi się, że walka w domu była zawsze większa niż prawdziwa walka – przeciwnik, z którym walczyli. Z dnia na dzień wydaje mi się coraz bardziej, że zawsze pokonują samych siebie. Zadałem sobie pytanie: Jakie jest źródło? Jaka jest przyczyna? Odkryliśmy, że temat męskości jest frustrujący i nie ma podstawowego ujścia źródła tej toksyczności. Ale poza tym patrzysz na frustrację na poziomie społecznym – na tę ideę poczucia dumy, poczucia własnej wartości, ale jak to się ma do ekonomii? Czy masz samochód? Czy masz dom? Czy płacisz czynsz? Czy dbasz o swoje dzieci?… Wielu z nich nie ma umiejętności radzenia sobie z życiem.

powiedziała Qubeka

Film jest tak mocny, jak sugeruje jego tytuł. Quebeka jest nieustraszonym gawędziarzem. Jest to kwintesencja RPA, ale także bardzo uniwersalna opowieść, poruszająca tak wiele tematów w mroczny sposób, pełen realizmu.

powiedział dyrektor generalny NFVF, Makhosazana Khanyile

"Knuckle City" zostało napisane przez Qubekę i wyprodukowane przez Yellowbone Entertainment.

Źrodło: Variety

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…