Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Ujawniamy pierwsze tytuły sekcji Pokazy Specjalne w WFF! 0

Fikcja miesza się w rzeczywistością, na wielkim ekranie spotykają się legendy i ludzie zupełnie zwyczajni. Dzięki sekcji Pokazy Specjalne odżywa muzyka INXS i Liama Gallaghera oraz wspaniałych francuskich rockmanek. W lustrze odbija się islandzkie społeczeństwo w najnowszym filmie Rúnara Rúnarssona. Wraca Takashi Miike i wraca Obcy! To prawdziwie wybuchowa mieszanka – nie przegapcie!

  • Ech, te dziewczyny! / Oh Les Filles! / Haut Les Filles reż. François Armanet, Francja 2019, 80’

A co jeśli francuski rock narodził się wraz z Edith Piaf? Dokument opowiadający historię francuskiego rocka w wykonaniu kobiet. Od słodkich lat sześćdziesiątych po współczesne transgenderowe hymny.

Islandia przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Gdzieś na wsi płonie opuszczone gospodarstwo. Tuszki kurczaków paradują przez rzeźnię. Pokazany w 56 scenach słodko-gorzki portret współczesnego islandzkiego społeczeństwa. Najnowszy film reżysera nagrodzonego na WFF 2008 i 2015.

Algier 1997. Studentka marzy, by zostać projektantką mody, podczas gdy kraj jest w stanie wojny domowej z fundamentalistami islamskimi. Film miał premierę na ostatnim festiwalu w Cannes.

Fascynujący i intymny portret jednego z prawdziwych brytyjskich oryginałów rockowych. Po raz pierwszy Liam Gallagher opowiada swoją historię własnymi słowami w charakterystycznym dla siebie stylu pełnym szczerości, uczciwości i humoru.

Nieokiełznane zwierzę sceniczne i zamykający się we własnym kokonie samotnik. Magnetyczny, długo oczekiwany portret wokalisty, autora tekstów australijskiej grupy INXS Michaela Hutchence’a (1960-1997).

Młody bokser pomaga na ulicy dziewczynie na telefon. Jeszcze tej samej nocy ścigać ich będzie skorumpowany gliniarz, yakuza i zabójczyni wysłana przez chińskie triady. Film jednego z najbardziej znanych i kontrowersyjnych filmowców japońskich. Mistrz mieszania gatunków i stylów filmowych w spektakularnej formie.

Nie ważne jak bardzo starasz się trzymać romans w tajemnicy, wcześniej czy później i tak się wyda. Ciepły komediodramat o kobiecych pragnieniach na tle małomiasteczkowej Rosji. Film miał premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

  • Wspomnienia: geneza „Obcego” / Memory: The Origins of Alien reż. Alexandre O. Philippe, Stany Zjednoczone 2019, 95’

W tym roku mija 40 (!) rocznica premiery kinowej filmu Ridley’a Scotta Obcy – ósmy pasażer Nostromo. Zaczęło się od 29-stronnicowego scenariusza Dana O’Bannona, a skończyło na arcydziele światowego kina. Dokument śledzi proces twórczy towarzyszący powstawaniu kultowego dziś filmu. Jak to się stało, że zawładnął zbiorową wyobraźnią?

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…