filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

OSCARY 2020: Bułgaria vs. Boliwia 0

Już 40 krajów zgłosiło swoją kandydaturę do oscarowej kategorii, jaką jest Najlepszy Film Międzynarodowy. Tym razem weźmiemy pod lupę dwie intrygujące produkcje: bułgarską "Ágę" oraz boliwijską "Tu Me Manques".

h1. BUŁGARIA

Aga (2018)

Bułgaria wybrała "Ágę" Milko Lazarova jako swojego oscarowego kandydata.

Film koncentruje się na Nanook i Sednie, starszej parze Jakuców mieszkającej w jurcie pośród lodowatej tundry na północno-wschodniej Syberii. Ich córka Aga odeszła od nich dawno temu z powodu rodzinnego sporu. Gdy zdrowie Sedny pogarsza się, Nanook wyrusza w trudną podróż, aby znaleźć Agę.

Premiera filmu odbyła się na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie w 2018 roku.

Biorąc pod uwagę powolne tempo życia Nanooka i Sedny, Lazarow rozwija swoją małą bajkę ze spokojną ospałością, wymagającą od widzów pewnego stopnia cierpliwości. Jest w niej jednak wystarczająco dużo chwil piękna, uroku i garść suchego humoru, pozwalających utrzymać zaangażowanie i zainteresowanie widzów. Jego wdrażanie muzyki jest szczególnie skuteczne i pełne wyobraźni, a melodie (w tym "Piąta symfonia Mahlera") z trzaskającego starego radia zapewniają wyraziste tło do opowiadania historii i swoich snów.

napisał The Hollywood Reporter

"Ága" była pokazywana na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym w Sarajewie i Valladolid, gdzie zdobyła liczne nagrody. W październiku 2018 roku film ten został głównym zwycięzcą festiwalu filmowego Golden Rose w Bułgarii, zdobywając nagrody w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser i najlepsze zdjęcia. Jest to druga fabuła Lazarova po "Alienacji" z 2013 roku.

Bułgaria zgłaszała swoje filmy do tej oscarowej kategorii od 1970 roku, ale nigdy nie zdobyła statuetki. W 2009 roku Stephan Komandarev ze swoich filmem pt. "Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem" znalazł się na styczniowej shortliście.

BOLIWIA

Tu Me Manquesa (2018)

Boliwijskie Stowarzyszenie Filmowców postawiło na gejowski dramat Rodrigo Bellotta pt. "Tu Me Manques".

W filmie, będącym adaptacją własnej sztuki Bellotta, Oscar Martinez ("Honorowy obywatel") gra Jorge’a, mężczyznę, który musi poradzić sobie z samobójstwem własnego syna Gabriela i podróżuje z konserwatywnej Boliwii do Nowego Jorku, aby skonfrontować się z chłopakiem Gabriela, Sebastianem.

Film miał swoją premierę na Outfest L.A. w 2018 roku, gdzie zdobył nagrodę jury za najlepszy scenariusz.

"Tu Me Manques" (po francusku "I miss you") to czwarty film Bellotta i drugi oscarowy kandydat, po tym jak jego debiutancki film "Dependencia sexual"- laureat nagrody Fipresci w Locarno- został wybrany na przedstawiciela Boliwii w 2004 roku.

Bellott wyprodukował amerykański horror "Jesteśmy czym jesteśmy" w reżyserii Jima Mickle'a, którego premiera odbyła się w Cannes na Directors Fortnight w 2013 roku. Pracował też przy biografii Che Guevary stworzonej przez Stevena Soderbergha pt. "The Argentine and Guerrilla".

Film jest 11. przedstawicielem Boliwii w oscarowym wyścigu o statuetkę od 1995 roku. Kraj nie otrzymał jeszcze ani jednej nominacji.

92. Gala Oscarowa odbędzie się 9 lutego 2020 roku!

Źrodło: thehollywoodreporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…