filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

Zmarł Mardik Martin, scenarzysta 'Wściekłego byka' oraz 'Ulic nędzy'. Miał 82 lata 0

Mardik Martin zmarł w środę w Los Angeles, o czym poinformował w poście na Facebooku przyjaciel i scenarzysta Howard Rodman. Artysta był współautorem scenariuszy Martina Scorsese'ego pt. "New York, New York", "Ulice nędzy" i "Wściekły byk" oraz scenariusza filmu Kena Russella pt. "Valentino".

Martin Scorsese's Mean Streets - Inside Perspectives / youtube.com

Z pochodzenia Ormianin, Mardik Martin urodził się w Iranie w 1936 roku, ale wychował się w Iraku. W wieku 18 lat opuścił Irak i wyjechał do Ameryki, podejmując studia na NYU na początku lat 60. XX wieku, gdzie poznał kolegę studenta i przyszłego współpracownika Martina Scorsese.

Spędziliśmy razem dużo czasu poza pisaniem. Mieliśmy wiele, naprawdę wiele pomysłów. "Zróbmy to, zróbmy tamto."

powiedział o swojej przyjaźni ze Scorsese w wywiadzie dla Los Angeles Times

Po kilku projektach zrealizowanych w college’u, w tym dokumencie o rodzicach Scorsese’ego o nazwie "Italianamerican", pierwszym fabularnym owocem pracy tego duetu był szorstki dramat "Ulice nędzy", gdzie Mardik Martin stał się współautorem scenariusza na podstawie opowiadania reżysera. Wydany w 1973 roku, cieszący się dużym uznaniem krytyków, zapowiedział Scorsese’go jako wielki talent filmowy oraz rozpoczął karierę aktorską gwiazd- Roberta DeNiro i Harvey'a Keitela.

Ostatnim filmem, nad którym pracowali Martin i Scorsese, była biograficzna produkcja pt. "Wściekły byk". Na podstawie wspomnień boksera Jake’a LaMotty, Scorsese wyreżyserował scenariusz napisany przez Martina i Paula Schradera. Martin powiedział LA Times, że spędził pół roku na badaniu życia LaMotty. Film okazał się wielkim hitem komercyjnym i krytycznym, zdobywając osiem nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserie, przy czym zdobył dwa, w tym za najlepszego aktora- Roberta DeNiro.

Oprócz pracy ze Scorsese, Martin jest współautorem scenariusza do filmu, nieżyjącego już, Kena Russella pt. "Valentino" z 1977 roku, opartego na życiu gwizdy kina niemiego Rudolfa Valentino, w której wystąpił rosyjski tancerz baletowy Rudolf Nureyev.

Znany powszechnie z szorstkiego dialogu i realizmu swoich scenariuszy, Martin z trudem znalazł pracę w latach 80. XX wieku, gdy studia przerzuciły się na niesamowite filmy fantasy i science fiction. Podczas tej przerwy w karierze borykał się także z uzależnieniem od narkotyków. Spędził większą część swojego późniejszego życia, ucząc pisania scenariuszy w New York University i University of Southern California.

W 2008 roku ukazał się film dokumentalny o życiu Martina zatytułowany "Mardik: Baghdad to Hollywood", w którym pojawił się Scorsese, George Lucas, Amy Heckerling, Irwin Winkler oraz Peter Biskind.

Ostatnim dziełem Martina było współautorstwo scenariusza do filmu turecko-niemieckiego reżysera Fatiha Akiny pt. "The Cut", który eksplorował dziedzictwo ludobójstwa Ormian, temat bliski jego sercu.

Mardik Martin był niesamowitym głosem w filmie i wniósł znaczący wkład w kino jako scenarzysta, zwłaszcza dzięki współpracy z Martinem Scorsese. Ich wspólna praca zaowocowała jednymi z najważniejszych filmów w dziejach kina. Martin był wybitną postacią w społeczności armeńskiej, a także w historii światowego filmu. Naprawdę będziemy za nim tęsknić.

napisało w oświadczeniu Armeńskie Stowarzyszenie Filmowe

Źrodło: thehollywoodreporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…