filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

OSCARY 2020: Słowacja vs. Peru 0

Oscarowa kategoria, która w tym roku zmieniła nazwę na Najlepszy Film Międzynarodowy, z roku na rok doceniana jest coraz bardziej, ze względu na to, że rzuca światło na przeróżne, osobiste historie z różnych zakątków świata i pozwala zabrać, często bardzo istotny społecznie głos zagranicznym twórcom. Czy słowacki "Let There Be Light" i peruwiańska produkcja pt. "Retablo" dostaną szansę wzięcia udziału w wyścigu o statuetkę?

Let There Be Light (2019)

SŁOWACJA

Słowacja postanowiła postawić na "Let There Be Light", dramat rodzinny oraz drugi film fabularny spod ręki Marko Škopa. Ta słowacko-czeska koprodukcja miała swoją premierę w tym roku w Karlowych Warach, gdzie Milan Ondrik- odtwórca głównej roli- zdobył nagrodę dla najlepszego aktora.

Fabuła filmu koncentruje się wokół budowniczego, który pracuje w Niemczech, aby utrzymać rodzinę na Słowacji. Kiedy wraca na Boże Narodzenie, dowiaduje się, że jego najstarszy syn Adam jest członkiem paramilitarnej grupy młodzieżowej, biorącej udział w zastraszaniu i śmierci jednego z kolegów z klasy. Pogrążony w kryzysie ojciec wraz z żoną zmuszony jest do konfrontacji z prawdą o swoim synu, rodzinie, sobie i otaczającej ich społeczności.

"Let There Be Light" produkują Marko Škop i Jan Melis ze Słowacji oraz Petr Oukropec i Pavel Strnad z Czech. Zarówno słowacka, jak i czeska telewizja były zaangażowane jako partnerzy koprodukcyjni.

Film uzyskał wsparcie finansowe od Słowackiego Funduszu Audiowizualnego, Funduszu Czech State Cinema oraz Eurimages.

Słowacja wystawiała filmy w tej kategorii, regularnie od 1993 roku i niestety nigdy nie zdobyła nominacji.

PERU

Retablo (2017)

Peru postawiło na opowieść o dojrzewaniu pt. "Retablo", która jest debiutem reżyserskim Alvaro Delgado-Aparicio. Premiera filmu odbyła się na Berlinale, gdzie zdobyła nagrodę "L’Oreal Teddy Newcomer Award" za najlepszy debiut filmowy oraz wyróżnienie jury w postaci Kryształowego Niedźwiedzia.

Film jest opowieścią o dojrzewaniu, napisaną w ojczystym języku- quechua. Koncentruje się na historii chłopca o imieniu Segundo, walczącego w naznaczonym przemocą świecie macho, próbując podążać za rodzinną tradycją i kształcąc się pod okiem ojca w projektowaniu i budowaniu religijnych retablos (ołtarzy), których sekret zniszczy jego świat i wszystko, w co do tej pory wierzył.

Peru zgłaszało filmy do tej oscarowej kategorii od 1968 roku, a swoją pierwszą nominację otrzymało w 2010 roku za film Claudii Llosy pt "Gorzkie mleko". Kraj ten nigdy nie zdobył statuetki.

92. Gala Oscarowa odbędzie się 9 lutego 2020 roku!

Źrodło: thehollywoodreporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…