Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Wietnamska opowieść w sercu Warszawy, czyli 'Smak pho' na Pięciu Smakach! 0

W tym roku festiwal zostanie wzbogacony o dodatkowy smak – Smak pho. Już w listopadzie zapraszamy na uroczystą premierę z udziałem twórców.

Film w reżyserii debiutującej Mariko Bobrik to prawdziwy tygiel kulturowy – japońska reżyserka wykształcona w Łodzi, polsko-niemiecka koprodukcja i wietnamscy aktorzy, a wszystko nakręcone w samym sercu Warszawy. Światowa premiera "Smaku pho" miała miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

"Smak pho" powstał w dużej mierze dzięki programowi Cinéfondation organizowanemu przez Festiwal Filmowy w Cannes. To tam Mariko Bobrik rozwijała swój scenariusz. Reżyserka jest również absolwentką Berlinale Talents – projektu wspierającego najzdolniejszych młodych filmowców.

Bobrik przeprowadziła się do Europy w bardzo młodym wieku. Początkowo mieszkała w Londynie, jednak studia reżyserskie zaczęła w łódzkiej Szkole Filmowej. To właśnie w Polsce weszła w bliższy kontakt ze społecznością Wietnamczyków. Było to zderzenie na tyle inspirujące, że postanowiła nakręcić o nich film.

Reżyserka mówi:

Gdy w 2002 roku po raz pierwszy przyjechałam do Polski, nie wiedziałam nawet skąd oni właściwie są. Wcześniej mieszkałam w Anglii, więc byłam przyzwyczajona do różnorodności. Sama też jestem cudzoziemką, co na pewno było jednym z powodów, no i chciałam zrobić film o ich tradycyjnej zupie: pho.

Prosta historia o tradycyjnej wietnamskiej zupie z czasem przerodziła się w wielowymiarową opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie oraz problemach, jakie rodzi pozornie prosta definicja "domu". Bobrik udaje się stworzyć niezwykle autentyczny obraz tej nieco hermetycznej społeczności. Aktorami w "Smaku pho" są nie profesjonaliści, ale właśnie warszawscy Wietnamczycy – tacy, o jakich opowiada sam film.

W listopadzie widzowie Pięciu Smaków będą mieli niezwykłą okazję, aby obejrzeć ten urokliwy film, a także porozmawiać z samymi twórcami. Już na początku przyszłego roku "Smak pho" trafi zaś do dystrybucji kinowej, którą poprowadzi Pięć Smaków.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…