Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

'Wojna o prąd': od jutra w kinach – tylko wersja reżyserska! 0

Droga na ekrany opartej na prawdziwych wydarzeniach Wojny o prąd (w polskich kinach od 11 października, w USA od 24 listopada), dramatycznej opowieści o starciu wybitnego naukowca Thomasa Edisona (Benedict Cumberbatch) z wizjonerem przemysłu Georgem Westinghousem (Michael Shannon), dla którego pracował m.in. Nikola Tesla (Nicholas Hoult), była pełna wybojów.

Reżyser Alfonso Gomez-Rejon (Earl i ja i umierająca dziewczyna), uczeń i bliski współpracownik Martina Scorsese, nie rozpoznał swego projektu na pierwszym publicznym pokazie (MFF Toronto 2017), gdzie zaprezentowano producencką wersję Harveya Weinsteina. – Wiedziałem i czułem każdą cząstką ciała, że film jest niegotowy – zdradził witrynie IndieWire. Jednak kilka miesięcy później, po skandalu związanym z oskarżeniami o molestowanie seksualne, firma braci Weinsteinów upadła, a film znalazł nowego dystrybutora, który postawił na wersję reżyserską Gomez-Rejona, krótszą o 10 minut, za to uzupełnioną o pięć kluczowych scen, wyciętych uprzednio przez Weinsteina. – Serce filmu zostało uratowane – nie krył ulgi reżyser.

Gomez-Rejon, którego Martin Scorsese wspomagał podczas pracy nad filmem jako jeden z producentów wykonawczych, tak tłumaczył swe intencje: – Schyłek XIX wieku to czas wielkich przemian cywilizacyjnych. Chcieliśmy oddać ich oszałamiające tempo, ducha czasu, pędzącego niemal na oślep ku nowym horyzontom. Twórcy szukali rock-and-rollowej zadziorności, czegoś z ducha Micka Jaggera i Davida Bowiego, czy też z impetu Steve’a Jobsa i Elona Muska. W roli Edisona Gomez-Rejon od początku widział Cumberbatcha: – Był moim pierwszym wyborem. Jego dociekliwość i niespożyta energia są zaraźliwe. W dodatku nie miał żadnych oporów przez zgłębianiem mrocznej strony osobowości Edisona!

Porywająca, nakręcona z epickim rozmachem historia wyścigu dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona (w tej roli Benedict Cumberbatch, pamiętny Sherlock i Doktor Strange) oraz Nikoli Tesli (granego przez Nicholasa Houlta znanego m.in. z X-Men: Apocalypse). Film ukazuje kulisy morderczej rywalizacji Edisona i Tesli o to, który system elektryczny zrewolucjonizuje nie tylko współczesny obu wynalazcom świat, ale cały następny wiek. Znakomite kreacje aktorskie Michaela Shannona (Kształt wody, serial Zakazane imperium) jako inwestora i wynalazcy George’a Westinghouse’a oraz Toma Hollanda (Spider-Man: Daleko od domu), wcielającego się w postać magnata biznesu Samuela Insulla, uzupełniają tę niewiarygodnie wciągającą, opartą na prawdziwych wydarzeniach opowieść o pełnej dramatyzmu wojnie o prąd.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…