filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

Znamy line-up Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 0

Już za 19 dni rozpocznie się 27. edycja EnergaCAMERIMAGE, która trwać będzie w dniach 9-16 listopada w Toruniu. Jest to największy i najbardziej znany festiwal poświęcony sztuce autorów zdjęć filmowych. Główni pretendenci do Złotej Żaby to zdecydowanie "Joker" i "Irlandczyk"! Zapraszamy do zapoznania się z listą reszty kandydatów.

Filmy, które zmierzą się w walce o Złotą Żabę podczas festiwalu, to między innymi kinowy hit "Joker", dramat "Le Mans '66", czeski kandydat do Oscara pt. "Malowany ptak" oraz para filmów od Netfliksa: "Irlandczyk" i "Dwóch papieży".

Festiwal Camerimage traktowany jest jako wstęp do Oscarów, gdyż bardzo często zwiastował ich corocznych laureatów i nominowanych. Prognozy te obejmowały "Idę" (2013), "Carol" (2015) i "Lion. Droga do domu" (2016). Zwycięzcy Złotej Żaby w 2014 pt. "Lewiatan" oraz "Dusza i ciało" z 2017, zostali nominowani również w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Rok temu zwycięzca statuetki Camerimage pt. "The Fortress", został pominięty w oscarowych nominacjach, natomiast Srebrna Żaba trafiła do docenionej na gali "Zimnej Wojny", która zdobyła nominację za zdjęcia i wygrała konkurs fabularny American Society of Cinematographer. Brązowa Żaba trafiła natomiast do Romy, która zdobyła nagrodę Akademii za najlepsze zdjęcia.

Pełna lista uczestników w głównym konkursie jest następująca:

  • "Amundsen" (Norwegia, 2019): autor zdjęć Paal Ulvik Rokseth, reżyser Espen Sandberg

Źrodło: thehollywoodreporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…