Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Odrestaurowane arcydzieło Johnniego To na Pięciu Smakach! 1

"Rzut na matę", czyli wciąż nieodkryta perła światowego kina, film wskazywany przez samego Johnniego To jako jego ulubiony, hołd dla Sagi o dżudo – debiutu Akiry Kurosawy, ale też magiczny list miłosny do kina po prostu.

Johnnie To jest prawdziwą legendą hongkońskiego kina akcji. Jako reżyser zadebiutował w roku 1980, jednak najważniejszy okres jego twórczości rozpoczął się dopiero w drugiej połowie lat 90., gdy założył wytwórnię Milkyway Images. Dysponując małymi budżetami, To musiał opracować własny sposób realizacji scen akcji tak, aby były one efektowne. Jako doskonały stylista stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców, wśród których znajdziemy choćby Quentina Tarantino. Opanowanie do perfekcji reżyserskiego rzemiosła i stosowanie niekonwencjonalnej narracji to nie wszystko; To jest także ceniony za celne społeczne obserwacje. Widzowie Pięciu Smaków mieli okazję obejrzeć jego filmy podczas 7. edycji festiwalu.

Projekcje:

16 XI (sobota) – g. 10.45 Kino Muranów (po seansie zapraszamy na spotkanie dotyczące książki Made in Hong Kong. Kino czasu przemian)
19 XI (wtorek) – g. 20.30 Kino Muranów

Tony jest młodym mistrzem judo, który pragnie spróbować swoich sił stając na macie naprzeciwko legendarnego Sze-to. Ten jednak najlepsze dni ma za sobą – kieruje nocnym klubem, w którym upija się do nieprzytomności i przegrywa duże kwoty uprawiając hazard. Co spowodowało ten rozpaczliwy stan? Czy znajomość z Tonym i z Moną, dziewczyną z Tajwanu marzącą o byciu piosenkarką, za którą podążają szemrane typy przestępczego półświatka, pomoże mu wrócić do rywalizacji?

"Rzut na matę" to osobisty projekt Johnniego To, wymykający się wszelkim gatunkowym klasyfikacjom, nieprzewidywalny, przypominający sen. Reżyser tka swoją miejską opowieść z uwodzących oko kadrów i porywających wizualnie sekwencji, będących dowodem na mistrzowskie opanowanie filmowego kunsztu. Znakomici Louis Koo, Aaron Kwok i Cherrie Ying tworzą wzruszające trio potrzebujących się nawzajem ludzi – pogubionych, walczących o wyjście z labiryntu ulic i zasnutych papierosowych dymem spelun. Niesamowicie sfilmowany, buzujący nocnym życiem Hongkong, to zasługa Siu-keung Cheunga, stałego współpracownika reżysera.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…