Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Filmowy eksperyment VR zatytułowany ''Szepty'' w światowej trasie festiwalowej 0

Po premierze na tegorocznym weneckim Biennale w sekcji Biennale College Cinema VR, "Szepty" w reżyserii Jacka Nagłowskiego i Patryka Jordanowicza ruszyły w trasę festiwalową! Pokazywane są nie tylko podczas wydarzeń poświęconych wirtualnej rzeczywistości, ale również podczas festiwali, które VR włączają do programu jako nową kategorię.

fot. materiały prasowe

"Szepty" nie pozostają w cieniu innych produkcji. Po dobrych recenzjach na Biennale, niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem wśród programów sekcji VR. Ponadto, film jako jedyna polska produkcja został nominowany do prestiżowych EMEA Lumiere Awards w kategorii najlepsza stereografia VR. Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas festiwalu Stereopsia, odbywającego się w dniach 11-13 grudnia w Brukseli, gdzie będzie można również zobaczyć "Szepty". W Polsce eksperyment pokazany zostanie podczas nadchodzącego Lubelskiego Festiwalu Filmowego w dn. 22-30 listopada.

Dotychczas film włączony został do programów takich festiwali jak: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Dei Popoli we Florencji, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listapad" w Mińsku, Vector Festival w Budapeszcie, podczas 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, na VR Days w Amsterdamie, a ponadto w ramach Digital Cultures w Warszawie i Lwowie oraz przeglądu Czasoprzestrzenie na łódzkim Filmteractive.

Akcja nagrodzonego filmu rozgrywa się na pograniczu polsko–białoruskim, tam gdzie Wschód styka się z Zachodem, przyroda jest dzika i tajemnicza. Życie i śmierć nie oznaczają tu tylko trwania i zaniku jakichś biologicznych procesów, ale posiadają pozaracjonalną, nieprzeniknioną, niewerbalizowalną siłę strukturyzującą całą rzeczywistość. Tutaj właśnie żyją szeptuchy. Uzdrawiają, korzystając z tradycji Wschodu: mocy słowa, gestu, obrazu.

"Szepty" to eksperyment VR, który zanurzając odbiorcę w świat ekstremalnej natury, pogańskich rytuałów i prawosławnej religijności daje możliwość doświadczenia stanu umysłu związanego z uprawianymi od setek lat praktykami.

Źrodło: Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…