Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

"Gwiezdne Wojny. Mandalorian" nawiązał do niesławnego "The Star Wars Holiday Special" 1

Czy istnieje produkcja ze świata Gwiezdnych Wojen, którą miłośnicy serii nienawidzą bardziej od trylogii prequeli albo zmian CGI w Nowej nadziei? Owszem, istnieje, a na imię jej The Star Wars Holiday Special. Co ciekawe, serial The Mandalorian nawiązał do niej w pierwszym odcinku.

Pierwsza część Gwiezdnych Wojen okazała się nieplanowanym hitem w 1977 roku. Film George’a Lucasa rozbudził wyobraźnię widzów na całym świecie oraz stworzył podwaliny do rozwijania się kultury masowej. Twórcy wykorzystali okazję popularności Nowej nadziei i już rok później przygotowali galaktyczny i świąteczny odcinek specjalny. Niestety, produkcję można dzisiaj traktować jako ciekawostkę franczyzy. Średniometrażówkę, która nie znalazła się w żadnym znanym mi kanonie.

Czy aby na pewno? Serial The Mandalorian nawiązał do motywu przewodniego The Star Wars Holiday Special – święta Dnia Życia (ang. Life Day).

The Star Wars Holiday Special – czym jest odcinek specjalny?

Produkcja powstała w 1978 roku, trafiając bezpośrednio na ekrany telewizorów. Akcję The Star Wars Holiday Special osadzono na Kashyyk, na której rodzina Chewbacci czeka na przybycie znanego nam Wooky’ego. Narracja przebiega epizodycznie, serwując widzom absurdalne i kiczowate historie z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Pojawia się m.in. wirtualny program z udziałem Diahann Carroll oraz występ zespołu Jefferson Airplane.

Co jakiś czas widzimy również głównych bohaterów franczyzy: Luke’a Skywalkera, księżniczkę Leię oraz Hana Solo granych przez oryginalnych odtwórców ról.

kadr z filmu The Star Wars Holiday Special

To jednak nie wszystko. W The Star Wars Holiday Special swoją ekranową przygodę rozpoczął Boba Fett. Łowca nagród, który wywodzi się z tej samej rasy kosmitów, co główny bohater serialu The Mandalorian, otrzymał własną animację krótkometrażową.

Kiedy Mandalorian nawiązał do The Star Wars Holiday Special?

Wydawało się, że niesławny odcinek specjalny został wyparty ze świadomości miłośników Gwiezdnych Wojen. Nie do końca. Przypomniał o nim pierwszy odcinek serialu The Mandalorian. Na samym początku epizodu "Chapter One" łowca nagród przybywa do galaktycznej kantyny i chwyta swój cel, Mythrola. Kiedy dwójka postaci znajduje się już na statku, wspomniany kosmita mówi:

Miałem nadzieję, że pozostanę na wolności do czasu Dnia Życia… Wróciłbym do domu, do rodziny.

Wątpię jednak, że motyw Dnia Życia będzie rozwijany w pierwszym aktorskim serialu ze świata Gwiezdnych Wojen. Epizod "Chapter One" był pełen nawiązań do minionych odsłon franczyzy. Wątek Dnia Życia stanowił jedno z nich.

The Mandalorian na Disney+ – kiedy premiera nowych odcinków?

Nowe epizody galaktycznego serialu zadebiutują w następujących dniach:

  • odcinek 3. – 22 listopada,
  • odcinek 4. – 29 listopada,
  • odcinek 5. – 6 grudnia,
  • odcinek 6. – 13 grudnia,
  • odcinek 7. – 18 grudnia,
  • odcinek 8. – 27 grudnia.

Możliwe, że w którymś z nich powróci wątek Dnia Życia.

Źrodło: screenrant.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Darth_Artur

Czy przypadkiem broń głównego Bohatera nie jest większym nawiązaniem do Holiday Special? W ogóle widać że ta animacja była sporą inspiracją.

Proszę czekać…