Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

Baby Yoda jest taki słodki... Dlaczego postać z "Mandaloriana" rozczula nas tak bardzo? Psycholog tłumaczy 1

Baby Yoda będzie prawdziwym hitem na Święta. Na pewno powstanie masa gadżetów z podobizną tajemniczego kosmity. Dlaczego internet oszalał na punkcie bohatera Mandaloriana? Fenomen Baby Yody spróbował wytłumaczyć psycholog ewolucyjny.

The Mandalorian skradł serca miłośników Gwiezdnych Wojen. Ale jest w tym serialu coś jeszcze, co nie pozwala przejść obojętnym nawet największym twardzielom. Baby Yoda. Bohater zadebiutował w pierwszym odcinku, z miejsca stając się najpopularniejszą postacią w serialu. Internet oszalał na jego punkcie, chociaż wciąż nie znamy jego imienia oraz szczegółów przeszłości.

Baby Yoda jest interesujący, ponieważ wchodzi w skład tej samej tajemniczej rasy kosmitów, z której wcześniej pochodził Yoda. Żaden twórca nie zdecydował się rozwinięcie historii mistycznych obcych. Na temat ich pochodzenia nie powstała żadna książka ani komiks. Jon Favreau wziął na celownik zupełnie nowy wątek we franczyzie Gwiezdnych Wojen.

kadr z serialu Gwiezdne Wojny. Mandalorian

Pochodzenie tajemniczego kosmity to jedno, zupełnie czym innym jest urzekający wygląd Baby Yody. Właśnie dzięki niemu internet oszalał na punkcie stworka.

Psycholog ewolucyjny Daniel J. Kruger postanowił wytłumaczyć fenomen Baby Yody.

Na początku przytoczył jego związek z nostalgią widzów do oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen:

Yoda jest jednym z najbardziej lubianych bohaterów Gwiezdnych Wojen. Myślę, że jego postać spotyka się z powszechnym podziwem.

kadr z serialu Gwiezdne Wojny. Mandalorian

Później Daniel J. Kruger przywołał prądy myślowe austriackiego etologa Konrada Lorenza. Badacz ukuł termin Kindchenschema, który odnosi się do cech wizualnych, wpływających na ludzką percepcję. Co to znaczy? Baby Yoda posiada ogromne oczy, wypełnione dużymi źrenicami. Obserwujemy go często z ptasiej perspektywy. Wszystko to sprawia, że bohater działa na nas w rozczulający sposób.

Wszystkie gatunki, które posiadają wrodzony instynkt rodzicielski, łączą wspólne cechy. Media eksponuję te cechy w przesadzony, niemal kreskówkowy sposób. Porównajcie My Little Pony z lat 80. oraz współczesne. Obecnie wszystkie postacie mają znacznie bardziej wyeksponowane cechy noworodków. Dzięki temu wydają się jeszcze słodsze. Mandalorian strzelił zatem w dziesiątkę, kreując Baby Yodę.

Kiedy Disney+ i Mandalorian zadebiutują w Polsce?

The Mandalorian jest pierwszym aktorskim serialem w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Serial zadebiutował 12 listopada wraz z rozpoczęciem nadawania serwisu streamingowego Disney+. Niestety, platforma pojawiła się tylko w kilku krajach na całym świecie. Tym samym The Mandalorian został najczęściej piraconym serialem tego roku.

Nie znamy dokładnej daty premiery Disney+ w Polsce. Źródła podają, że platforma pojawi się w przyszłym roku. Kiedy dokładnie? Tego nie wiemy.

Źrodło: rollingstone.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

PolepioneKadry

No głęboka rozkmina tego psychologa ewolucyjnego – ludzie posiadają wrodzony instynkt rodzicielski, a to — !tu będzie już prawdziwy szok! — owocuje troską i sympatią do młodych:-D

Elizabeth_Linton

Te psychologii to już nie mają co robić.

ZSGifMan

"Niestety, platforma pojawiła się tylko w kilku krajach na całym świecie. Tym samym The Mandalorian został najczęściej piraconym serialem tego roku." — w tym krótkim sformułowaniu podana jest diagnoza problemu i zarazem remedium na przeszłość, no ale przecież koncerny i ich prezesi/menadżerowie są mądrzejsi od nas, w oparciu o niezwykle skomplikowane badania rynku i psychologiczne modele zachowań społecznych lepiej wiedzą co robić, nie? Kolejny strzał w kolano, ale mnie to powiewa…

Proszę czekać…