Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

''Fortepian'' Jane Campion najlepszych filmem wszech czasów wyreżyserowanym przez kobietę 0

BBC opublikowało listę z najlepszymi filmami wszech czasów, które zostały wyreżyserowane przez kobiety. Numerem jeden okazała się produkcja zatytułowana Fortepian, którą nakręciła Jane Campion.

W głosowaniu udział wzięło 368 filmowych ekspertów z całego świata – dziennikarzy, krytyków oraz twórców programów festiwalowych. Łącznie oddano głosy na 761 różnych filmów. Każdy z głosujących miał za zadanie podać dziesiątkę najlepszych filmów wyreżyserowanych przez kobietę.

Najstarszym filmem, na który oddano głos była produkcja Shoes z 1916 roku nakręcona przez Lois Weber. Jeśli chodzi o filmy najświeższe to można wyróżnić dwie tegoroczne tytuły – The Souvenir w reżyserii Joanny Hogg oraz Portret kobiety w ogniu, za który odpowiada Céline Sciamma.

Najwięcej filmów w TOP100 posiada francuska reżyserka Agnès Varda – sześć tytułów. Kolejne są Kathryn Bigelow, Claire Denis, Lynne Ramsay i Sofia Coppola. Co ciekawe w rankingu załapał się także Matrix, który obecnie jest traktowany, jako film wyreżyserowany przez kobiety – Lilly Wachowski i Lanę Wachowski. Znalazł się na 35. miejscu.

Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

  1. FortepianJane Campion
  2. Cleo od piątej do siódmejAgnès Varda
  3. Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 BrukselaChantal Akerman
  4. Piękna pracaClaire Denis
  5. Między słowamiSofia Coppola
  6. DaisiesVěra Chytilová
  7. The Hurt Locker. W pułapce wojnyKathryn Bigelow
  8. Toni ErdmannMaren Ade
  9. Fish TankAndrea Arnold
  10. Córki pyłuJulie Dash

Pełna lista 100 najlepszych filmów wyreżyserowanych przez kobiety.

Źrodło: BBC

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

PolepioneKadry

Fajnie, że w pierwszej 10 znalazł się Fish Tank – bardzo mądry, opowiedziany bez zadęcia film.
Claire Denis do nadrobienia – pierwszy raz słyszę to nazwisko.
Matrix to kolejny przykład na skretynienie świata – Matrixa kręciło dwóch mężczyzn, a nie dwie kobiety. Podciąganie go pod tą listę jest absurdalne i raczej szkodzi takim ludziom jak siostry Wachowskie, a nie pomaga.

ZSGifMan PolepioneKadry

@PolepioneKadry Dokładnie tak, co za jakaś paranoja i absurd żeby twierdzić, iż Matriksa kręciły jakieś kobiety! Skoro wtedy byli oficjalnie facetami, to jak można potem wyskakiwać z czymś takim? No idiotyzm.                

Proszę czekać…