Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Bardzo dziki (północny) wschód. 14 edycja festiwalu kina i nie tylko Żubroofka! 0

Zbliża się 14. edycja festiwalu Żubroofka, który rośnie z roku na rok coraz bardziej w fantazje i propozycje. Festiwal po raz kolejny udowodni nam, że krótki metraż może pozostać długo z widzem, małe jest piękne i rozmiar nie ma znaczenia. Prócz tego skonfrontowanie się z bieżącymi tematami, różne perspektywy spraw współcześnie rozgrzewających do czerwoności zostaną nam zaprezentowane w najróżniejszych narracjach filmowych, ale nie tylko. Organizatorzy planują też panele dyskusyjne, doświadczenia muzyczne i kulinarne. Niepowtarzalna atmosfera nie tylko dla kinofilii od jutra! Organizatorzy nie mają zamiaru nas oszczędzać! :)

W tym roku festiwal otworzy Janus Rasmussen (z duetu KIASMOS), który zabierze widzów/słuchaczy w kosmos! Zagra przygotowaną specjalnie na festiwal muzykę do klasyka kina Sci-Fi – Misja na Marsa reż. Holger-Madsen (Dania 1918, 81’). W ramach afterparty tego dnia zostanie pokazana już 8 odsłona Midnight Shorts. To przygoda nieprzewidywalna, nie ma co się dziwić, że wszystko może nas na tym wydarzeniu zdziwić. Różne żywioły!

Poza pokazami konkursowymi przygotowaliśmy całą moc atrakcji filmowych. We współpracy z festiwalem AfryKamera zaprezentowane zostaną AfroShorty: Tożsamość, przyjaciele z festiwalu CinéDOC-Tbilisi spróbują oddać niezwykły klimat Kaukazu w programie specjalnym Adaptacje. Czekają nas Podlaskie, Słowackie i Chilijskie Śniadanie Filmowe, filmowy brunch Wschodnie Przyjemności cz. III, gdzie poza filmami szykujemy też lokalne specjały (i trunki ;-) ). Jurorka festiwalu Juanita Onzaga przygotowała też specjalny program poświęcony realizmowi magicznemu Ameryki Łacińskiej. A Mina Sablić zaprezentuje program Kobiety w bałkańskich animacjach. Stylistykę filmu otwarcia będzie miała swój ciąg dalszy w specjalnym programie poświęconym wschodniemu kinu SciFi pt. ZONA. Pojawi również program i panel dyskusyjny Krótkie Filmy o Nienawiści, a nasi przyjaciele z festiwalu Short Waves zaprezentuje program Tęczowe Shorty.

Poza atrakcjami filmowymi czekają nas również kolejne wieczory w klubie festiwalowym! W czwartek (5.12) odbędzie się pokaz konkursowy MUSIC VIDEO a po nim koncert TSVEY (PL). W piątek ŻUBROFFKA GOES TECHNO z Nazira (KZ), Nastya Muravyova (UA) Dtekk (PL; Up To Date) MKO (PL). W sobotę przygotowaliśmy prawdziwą podróż muzyczną z Kelman Duran (DO/USA), Coucou Chloe (FR), Fatima Ferrari (NL), Lua Preta (AO/PL).

Pamiętajmy jednak, że ŻUBROFFKA nie tylko bawi się, ale także edukuje. Peter Vacz poprowadzi warsztaty dla młodzieży, Svetlana Andrianova zaanimuje kosmitów na warsztatach animacji z dziećmi, a Agnieszka Elbanowska (nasza laureatka!) wraz z Tymonem Nogalskim poprowadzi warsztaty filmowe dla seniorów. Przez cały festiwal będzie można oglądać wystawę Sunny Side przygotowaną przez Lane Stojićević. Autorka otworzy wystawę w środę (4.12) o 20:00.

Jak widzicie, program mówi sam za siebie. Żubroffka to festiwal pełen atrakcji niepoliczalnych i nieobliczalnych, ale nieprzypadkowych i nie byle jakich.

Szczegółowy rozkład tej nieskrępowanej jazdy na stronie festiwalu i na stronie facebook.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…