Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Mikołaj, czyli zacny bohater filmowych produkcji 0

Dzisiaj Mikołajki, a więc warto przyjrzeć się mikołajkowym propozycjom filmowym. Nie od dzisiaj wiadomo, że postać Świętego Mikołaja jest wdzięcznym tematem dla filmowców. Poniżej zrobiliśmy zestawienie kilku filmów, które warto znać. Z pewnością wprowadzą Was one w świąteczny nastrój i pozwolą miło spędzić wieczór przed ekranem laptopa lub telewizora.

NAJSYMPATYCZNIEJSI FILMOWY MIKOŁAJOWIE – zestawienie przygotowane przez Martynę Kardyś

Richard Attenborough jako Święty Mikołaj

  • Cud na 34 ulicy i Richard Attenborough w roli Mikołaja – Richard Attenborough w remake’u filmu z 1947 roku wypada genialnie. Grany przez niego Mikołaj musi zmierzyć się z wymiarem sprawiedliwości, ponieważ toczy się proces czy jest on prawdziwy. Postać Mikołaja z Cudu na 34 ulicy wzbudza sympatię widzów nie tylko dlatego, że jest to postać dobra i troskliwa, ale również dbająca o swój wizerunek i o magię świąt. Postawienie Mikołaja przed sądem również jest ciekawym posunięciem i dowodem na to, że nietypowi Mikołaje również mogą wzbudzać sporo sympatii.
  • Zawód święty Mikołaj i Whoopi Goldberg – Mikołaj kobietą? I to jeszcze tak przebojową jak Whoopi Goldberg? Trudno nie polubić takiego Mikołaja w białych dredach. Sama aktora budzi sympatię widzów, a Mikołaj w jej wykonaniu jest postacią, której nie może zabraknąć chyba w każde święta. Dzięki niemu możemy uwierzyć, że Mikołajem może być każdy i poczuć prawdziwą magię świąt.
  • Tomek Karolak jako Mikołaj w Listach do M. – postać Mikołaja, w którą wcielił się Tomek Karolak to taki trochę polski odpowiednik bohatera ze Złego Mikołaja. Nie lubi on dzieci, nie stroni od alkoholu i ładnych kobiet. Jednak nie sposób go nie polubić, szczególnie w duecie z Kacprem. W końcu szczególną sympatię do tego Mikołaja wzbudza jego przemiana z imprezowicza w dobrego ojca. Humorystyczna kreacja Mikołaja, zupełnie inna do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, zdecydowanie zasługuje na docenienie i sympatię widzów.

FILMY ANIMOWANE Z MIKOŁAJEM – zestawienie przygotowane przez Kamila Żółkiewicza

Mikołaj znający współczesność

  • Ekspres polarny – to film animowany, który jest znany przez ogromne rzesze fanów. Autorzy filmu zaciągają widzów najbliżej jak tylko można, bo na sam biegun północny. Mikołaj jest przedstawiony w sposób bardzo realistyczny. To osoba o pewnym i silnym głosie. Na tym jednak nie koniec, ponieważ podczas seansu można podziwiać cały majestat "mikołajowego imperium". Na pewno warto było przeżyć tak trudną podróż, aby dojechać do samego Świętego Mikołaja i zobaczyć to wszystko na własne oczy.
  • Opowieść wigilijna Myszki Miki – to propozycja nie tylko dobra ze względu na sentyment. Disney od samych początków charakteryzował się przede wszystkim swoistym klimatem. Podobnie jest również w przypadku Opowieści wigilijnej Myszki Miki. Jest to animacja rysunkowa, a co za tym idzie to nie tylko sama magia disnejowskiego świata wyobraźni, ale także ciekawa lekcja historii dla najmłodszych. Obecnie większość produkcji decyduje się raczej na animacje komputerową na skutek, której wypierana jest ta tradycyjna. Święty Mikołaj został przedstawiony na typowo disnejowski sposób – bajkowo i magicznie.
  • Artur ratuje Gwiazdkę – w przypadku tej świątecznej propozycji autorzy poszli o krok dalej. Przedstawili własną wizję Świętego Mikołaja. Obraz jest bardzo współczesny bowiem biegun północny jest zmechanizowaną bazą załadunkową. Cała maszyneria pracuje bez przerwy, aby zdążyć ze wszystkim do tego ważnego dla wszystkich dzieci dnia. W dodatku postać Świętego Mikołaja w propozycji Sarah Smith jest inny ze względu na swoją fizjonomię. Nie jest on tak okrągły jak ten tradycyjny. To osoba przywódcza i bardzo dobrze zarządzająca całą grupą.

FILMY AKTORSKIE Z MIKOŁAJEM – zestawienie przygotowane przez Gracjana Mikitina

To nie Jason, to nie Myers, to nie Freddy, to Mikołaj!

  • Walnięty Święty?! – uwielbiam komedie z Leslie'm Nielsenem. Kogo ten wybitny aktor nie grał? Był genialnym skrzypkiem posądzonym o morderstwo, prezydentem Stanów Zjednoczonych, a także doskonałym detektywem. Był także… Świętym Mikołajem. Zwariowana komedia, która tylko potwierdza wielki kunszt aktorski Nielsena, a także pokazuje, że filmy świąteczne i mikołajkowe mogą pójść w nieco innym, zdecydowanie bardziej zabawnym kierunku. Niezbyt oczywisty wybór, ale możecie być pewni, że po seansie będziecie uśmiechnięci od ucha do ucha.
  • Zły Mikołaj – w każdym szanującym się zestawieniu filmów o Mikołaju ten tytuł po prostu znaleźć się musi. Jedyny i niepowtarzalny Billy Bob Thornton w roli niestroniącego od alkoholu, palącego fajkę za fajką, zrzędliwego, irytującego i nienawidzącego ludzi dostarczyciela prezentów. Całkowicie inne podejście do obrazu Świętego Mikołaja, który kojarzy nam się raczej z pogodnym staruszkiem z siwą brodą. Klasyk absolutny i film, bez którego grudzień nie może być grudniem. Tak po prostu.
  • Cicha noc, śmierci noc – jeżeli Billy Bob Thornton był złym Mikołajem, to co powiecie o bohaterze tego filmu? W tym przypadku czerwony kostium będzie kojarzył się z krwią, a zamiast worka pełnego prezentów w ręku Świętego Mikołaja pojawi się wielki siekiera, która w każdej chwili może pozbawić życia. Po kilku propozycjach kina familijnego i animacji nie mogliśmy zapomnieć również o amatorach kina grozy. Idealny tytuł na mroźny grudniowy, późny wieczór. Czy byliście grzeczni w tym roku?

A jakie są Wasze ulubione tytuły, które można oglądać w Mikołajki? Dzielcie się swoimi opiniami i napiszcie co sądzicie o naszych propozycjach.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

MARTIN007

O tak Zły Mikołaj mój faworyt, a Krampus gdzie :-).

Proszę czekać…