filmoznawczyni- w chwilach wolnych od chodzenia do kina studiuje w szkole filmowej 🎬

Spike Lee przewodniczącym konkursu głównego w Cannes! 0

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ogłosili, kto będzie przewodniczącym jury konkursu głównego. W tym roku wybór padł na amerykańskiego reżyser Spike'a Lee!

62-letni Spike Lee związany jest z canneńską imprezą już od ponad 30 lat. Po raz pierwszy pojawił się tam w 1986 z Ona się doigra wyświetlonym w ramach Quinzaine des Réalisateurs, otrzymując Nagrodę Młodych.

Trzy jego filmy brały udział w walce o Złotą Palmę. Pierwszym był Rób, co należy, następnym Malaria, która otrzymała nagrodę Jury Ekumenicznego. Największy sukces jednak odniósł tam za sprawą filmu sprzed dwóch lat pt. Czarne bractwo. BlacKkKlansman, który otrzymał nagrodą Grand Prix oraz nagrodę Jury Ekumenicznego.

W ciągu całego mojego życia największe błogosławieństwo spadło na mnie znienacka- kiedy dostałem telefon, w którym zaoferowano mi możliwość objęcia funkcji przewodniczącego Jury w Cannes w 2020 roku. Byłem jednocześnie zszokowany, szczęśliwy, zaskoczony i dumny. Dla mnie Festiwal Filmowy w Cannes- oprócz tego, że jest najważniejszym festiwalem filmowym na świecie-wywarł ogromny wpływ na moją karierę filmową. Można by rzec, że Cannes zmieniło trajektorię mojej kariery, tego, kim właściwie stałem się w kinie światowym.

oświadczył Spike Lee

Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 12-23 maja. Pozostali członkowie jury zostaną ogłoszeni w połowie kwietnia.

Źrodło: Deadline

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…