Wybierz najlepszy film zagraniczny! 0

Pozostało prawie 5 dni do końca. Prezentujemy listę nominacji w kategorii najlepszy film zagraniczny!

Wiadome jest, że im mniej nominacji tym łatwiejszy wybór. Dlatego zamiast dziesięciu postanowiliśmy skrócić tę listę do pięciu. Trochę trudności sprawiło wyłonienie filmów najlepszych z najlepszych, ponieważ każda z tych produkcji wybranych przez nas zasługuje na uznanie i oczywiście na obejrzenie. Tak więc, same nominacje już świądczą o tym jak dobry jest dany obraz. Nie zostały one wybrane pod publiczkę, tylko dlatego, że są naprawdę bardzo dobre.

Kadr z filmu Sweeney Todd 2007Kadr z filmu Sweeney Todd 2007

Oto pełna lista nominacji:

- American Gangster

- Grindhouse: Death Proof

- Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street

- To nie jest kraj dla starych ludzi

- Zodiak

Pierwszą nominacją jest American Gangster . Historia opowiada o Franku Lucasie (Denzel Washington) – narkotykowym królu z Harlemu, który w latach 70-tych przemycał heroinę z południowo-wschodniej Azji w bagażach żołnierzy walczących w Wietnamie. Detektyw Richie Roberts (Russell Crowe) prowadzi śledztwo w tej sprawie. Frank Lucas i przejął stawkę w grze. Lucas zaczyna budować własne imperium po nagłej śmierci szefa. Chociaż nigdy nie uczęszczał do szkoły, dysponował sporą wiedzę zebraną na ulicy. Zastosował ją łącznie z własną pomysłowością i ściśle biznesową etyką, aby przejąć kontrolę nad handlem narkotykami. Zasypywał ulice czystszym, tańszym towarem wykluczając z gry czołowe syndykaty i stając się gwiazdą w świecie handlarzy narkotyków. Richie Roberts działa wystarczająco blisko przestępczego świata, aby zauważyć zmianę u sterów. Szybko zaczyna podejrzewać, że czarny gracz znikąd ma zamiar zdominować ulice. Zarówno Lucas jak i Roberts mają swój własny rygorystyczny kod etyczny, który sprawia, że separując się od współpracowników, stoją samotnie po przeciwnych stronach wymiaru sprawiedliwości. Spotkanie, do jakiego musi ostatecznie dojść, zmieni nie tylko ich życie, ale losy całego pokolenia Nowego Jorku. Przez niektórych, obraz ten porównywany jest do Ojca chrzestnego, Francisa Forda Coppoli.

<table border=0 width=887>

Kadr z filmu Grindhouse: Death Proof 2007Kadr z filmu Grindhouse: Death Proof 2007

Kadr z filmu American Gangster 2007Kadr z filmu American Gangster 2007


Następnie mamy kolejny obraz Quentina Tarantino. Grindhouse: Death Proof jest to opowieść o Kaskaderze Mike’u, który oprócz ostrej jazdy i swojego samochodu, uwielbia również zabijać. Szczególnie młode i seksowne dziewczyny, które przyciąg do siebie jak magnes. On i jego diaboliczny samochód z czaszką na masce są postrachem każdego miasta, w którym się pojawiają. Film przyciąga świetną reżyserią i bardzo dobrze oddająca tło wydarzeń muzyką. Scenariusz przez niektórych jest uważany za nużący, gdyż przez większość czasu słucha się durnego gadania dziewczyn o m.in. facetach czy alkoholu, jednak to właśnie scenariusz sprawia, iż film ma coś w sobie.

Film reżyserii Tima Burtona, na podstawie znanego broadway’owskiego musicalu. Przybyły do Londynu tajemniczy Sweeney Todd (Johnny Depp) poznaje właścicielkę cukierni – panią Lovett (Helena Bonham Carter), która rozpoznała w nim Benjamina Barkera – człowieka, któremu zgwałcono i zamordowano żonę, oraz porwano córkę, a na domiar złego, został następnie wygnany z miasta przez bezwzględnego sędziego Turpina. Poprzysięga zemstę tym, którzy skrzywdzili jego rodzinę. Zanim jednak dokona zemsty, założył z panią Lovett krwawy interes – Sweeney jako londyński golibroda, podcina gardła swoim klientom i w ten sposób pani Lovett zaopatrzona jest w dodatki do ciastek, które w krótkim czasie robią prawdziwą furorę. Tymczasem Sweeney wciąż pragnie zemsty na ludziach, którzy zniszczyli mu życie… Pierwsze co może przyciągnąć widzów do kin to piękne kostiumy, charakteryzacja i scenografia. Na ekranie oprócz Deppa i Bonham Carter, można zobaczyć Sachę Baron Cohena, znanego z roli Borata oraz Alana Rickmana.

<table border=0 width=915>


Kolejną nominacją jest Oscarowy To nie jest kraj dla starych ludzi . Pewien myśliwy znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabiera ze sobą pieniądze. Oczywiście obie strony nieudanego interesu chcą odzyskać stracone pieniądze i narkotyki, a także zabić wszystkich świadków. W ten sposób Moss wraz z całą rodziną musi ukrywać się. Nasłany na niego morderca nie ma łatwego zadania… Obraz ten otrzymał 4 Oscary w tym roku, m.in. za reżyserię i w kategorii najlepszy film.

Ostatnią nominacją jest opowieść o tajemnicznym zabójcy. Lata 70-te. Seryjny zabójca terroryzuje okolice San Francisco. Pewnego dnia SFPD otrzymuje listy od Zodiaka, w których przyznaje się on do popełnienia 37 zabójstw. Podobne wiadomości otrzymuje redakcja dziennika San Francisco Chronicle oraz adwokat Melvin Belli (Brian Cox). Nie są to jednak zwykłe listy – ich autor zwodzi policję i media wymyślnymi szyframi i łamigłówkami. Poszukiwaniami mordercy zajmują się funkcjonariusze śledczy z czterech okręgów sądowych oraz dociekliwy pracownik lokalnej gazety. Wkrótce sprawa ta staje się ich wspólną obsesją. Wplątani w wir niewyjaśnionych wydarzeń i wciąż nowych poszlak poddawani są nieustannej próbie, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Zodiak to film solidnie wykonany. Historia jest wciągająca i dokładnie opisana. Wszystko opisuje bardzo dobry scenariusz.

Zapraszamy do głosowania! http://efdeby2008.fdb.pl/

Kadr z filmu Zodiak 2007Kadr z filmu Zodiak 2007 Kadr z filmu To nie jest kraj dla starych ludzi 2007Kadr z filmu To nie jest kraj dla starych ludzi 2007

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…