Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Paweł Pawlikowski przewodniczącym jury Konkursu Głównego podczas 17. edycji Millennium Docs Against Gravity 0

Paweł Pawlikowskis, wielokrotnie nagradzany polski reżyser, laureat Złotej Palmy i zdobywca Oscara® za film Ida, został przewodniczącym jury Konkursu Głównego w czasie największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych, który odbędzie się w sześciu polskich miastach pomiędzy 8 a 24 maja br.

Dokumentalne początki
Pawlikowski rozpoczynał swoją pracę reżyserką od filmów dokumentalnych. Współpracując z BBC, stworzył chociażby głośny, przewrotny film Z Moskwy do Pietuszek , zawierający wywiad z wybitnym pisarzem oraz kultową w Wielkiej Brytanii dokudramę „Twockers” (1998) – historię złodziejaszka, który chce wyjść na prostą. W Podróżach Dostojewskiego (1991) podążał za prawnukiem Igora Dostojewskiego, który przyjechał na zaproszenie fanów pisarza do Niemiec, niewiele wiedząc o swoim przodku. Prawdziwym celem mężczyzny pracującego jako tramwajarz było zdobycie wymarzonego Mercedesa. Silną pozycję wśród twórców dokumentalnych Pawlikowski zawdzięcza też portretowi zbrodniarza wojennego Radovana Karadżicia, przywódcy bośniackich Serbów, o którym opowiadał Serbski epos(1992).

Ze względu na swoją przeszłość związaną z kinem dokumentalnym oraz ogromne osiągnięcia, festiwal poprosił Pawlikowskiego, żeby przewodniczył obradom jury, które przyzna Nagrodę Banku Millennium 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…