Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

Zmarł Jerzy Gruza. Twórca "Czterdziestolatka" miał 87 lat. 0

Jerzy Gruza, jeden z ważniejszych twórców okresu PRL-u zmarł w nocy z 15 na 16 lutego 2020 roku. Miał 87 lat.

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Reżyserii na PWSFTViT w Łodzi. Wśród jego najpopularniejszych realizacji znalazły się seriale, produkowane dla Telewizji Polskiej. Czterdziestolatek oraz Wojna domowa należą do najważniejszych odsłon kinematografii czasów PRL-u. Do grona słynnych fabuł Jerzego Gruzy należy dodać komedię Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka.

Twórca realizował również kino abstrakcyjne. Za takie z pewnością można wziąć Alicję z 1980 roku. W XXI wieku Jerzy Gruza nakręcił dwie komedie z bohaterami pierwszych odsłon Big Brothera w Polsce: Gulczas, a jak myślisz? oraz Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja. Pozostał czynny w zawodzie aż do śmierci. W 2019 roku ukazał się jego ostatni film Dariusz, w którym Gruza wcielił się w tytułową postać.

kadr z serialu Czterdziestolatek

Był również reżyserem teatru TV. Wśród stworzonych przez niego spektakli znajdują się: Proces w Liege, Skandal w Hellbergu, Piękna Helena, Skąpiec, Idy marcowe, Wspomnienia z teraźniejszości, Krzyżówka, Przerwa obiadowa i wiele innych.

W latach 1983-1991 był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni.

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca seriali Wojna domowa i Czterdziestolatek, zmarł dziś w nocy w Warszawie. Miał 87 lat.

poinformował rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

kadr z filmu Motylem jestem czyli romans 40latka

W 2017 roku Jerzy Gruza został nagrodzony Platynowym Lwem za całokształt twórczości. Rzecz miała miejsce na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Źrodło: filmpolski.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…