Definicja "filmu" zmieniona przez rządową ustawę 0

Rząd przyjął nowelizację ustaw związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ta regulacja wchodzi w skład tzw. tarczy antykryzysowej. Artykuł 34. wprowadza zmiany w ustawie o kinematografii z dnia 30 czerwca 2005 roku i koryguje w znaczący sposób definicję "filmu".

Jak wynika z ustawy, od jej podpisania filmem jest również utwór, który z powodu okoliczności niezawinionych nie został wyświetlony w kinie. Daje to możliwość pokazywania w internecie filmów, które wspierane zostały przez PISF, a ich głównym przeznaczeniem była dystrybucja kinowa. Dodatkowo każdy właściciel kina nie musi w tym czasie przesyłać raportów.

W Art. 34. dokumentu z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czytamy:

“W ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz. U. z 2019 r. poz. 2199) wprowadza się następujące zmiany:

  1. w art. 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Filmem jest utwór dowolnej długości, w tym utwór dokumentalny lub animowany, złożony z serii następujących po sobie obrazów z dźwiękiem lub bez dźwięku, utrwalonych na jakimkolwiek nośniku umożliwiającym wielokrotne odtwarzanie, wywołujących wrażenie ruchu i składających się na oryginalną całość, wyrażającą akcję (treść) w indywidualnej formie, a ponadto, z wyjątkiem utworów dokumentalnych i animowanych, przewidziany do wyświetlania w kinie jako pierwszym polu eksploatacji w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Filmem jest również utwór, który z powodu okoliczności niezawinionych nie został wyświetlony w kinie.
  2. w art. 19a po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu: „3a. W przypadku nieosiągania przez podmiot prowadzący kino przychodów, o których mowa w ust. 1, lub gdy wszystkie dane, o których mowa w ust. 1, jakie 142 zobowiązany jest podmiot prowadzący kino przekazywać Instytutowi wynoszą 0, podmiot prowadzący kino jest zwolniony z konieczności przesyłania danych w okresach, o których mowa w ust. 3. W przypadku osiągnięcia przez podmiot prowadzący kino przychodów, o których mowa w ust. 1, lub gdy jakakolwiek dana, o której mowa w ust. 1, wynosi więcej niż 0, podmiot prowadzący kino jest zobowiązany niezwłocznie rozpocząć przekazywanie danych, o których mowa w ust. 1.”.

Pełna treść ustawy

Źrodło: sfp

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…