Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

PRL i "Gwiezdne Wojny" - film dokumentalny "Wojna Gwiazd" dostępny online! 1

Gwiezdne Wojny kilka miesięcy po premierze zawojowały cały świat. Cały? Nie, wciąż istniało kilka państw za Żelazną Kurtyną, które niechętnie spoglądały w stronę zachodnich trendów. Czy w PRL-u istnieli miłośnicy Gwiezdnych Wojen? Jak wyglądał fandom w kraju komunistycznym? Odpowiedź znajdziecie w filmie dokumentalnym Wojna gwiazd.

1977 rok. George Lucas wypuszcza na ekrany kin Nową nadzieję – wówczas znaną po prostu jako Gwiezdne Wojny. Sam wybiera się na urlop, przekonany o finansowym i krytycznym fiasko widowiska. Niespodziewanie film okazuje się międzynarodowym sukcesem, dając podwaliny pod współczesną definicję popkultury. Świat ogarnia mania Gwiezdnych Wojen, która nie słabnie nawet po dziś dzień.

Legendę powstania najpopularniejszej space opery wszech czasów zna każdy miłośnik rycerzy Jedi albo Ciemnej Strony Mocy. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, jak wyglądał fandom Gwiezdnych Wojen w kraju za Żelazną Kurtyną. Produkcja trafiła na ekrany polskich kin dwa lata po oficjalnej, amerykańskiej premierze. Tutaj również podbiła serca fanów fantastycznych uniwersów…

materiały promocyjne Gwiezdnych Wojen / fot. LucasFilm.Ltd

Wojna Gwiazd – dokument o fanach Gwiezdnych Wojen w PRL.

Wojna Gwiazd przedstawia historię kształtowania się ruchów fanowskich w kraju komunistycznym. Reżyserem niezależnego filmu jest Radosław Salamończyk. Razem z Jakubem Turkiewiczem napisał również scenariusz widowiska dokumentalnego.

"Wojna Gwiazd" to niezależny film dokumentalny na temat polskiej wersji zjawiska Star Wars na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Twórcy filmu zabierają nas w sentymentalną podróż w czasy PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a uczestnicy życia społeczno-kulturalnego kierowali wzrok na Zachód, zerkając przez powiększające się otwory w rdzewiejącej „żelaznej kurtynie”. Autorzy postawili sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie w filmowej formie możliwie pełnej wiedzy na temat ówczesnych wydarzeń związanych z genezą polskiego fandomu Star Wars, a swoją narrację budują w oparciu o liczne źródła do jakich zdołali dotrzeć i wywiadów z kompetentnymi osobami – zarówno badaczami pokrewnych tematów, jak i uczestnikami opisywanych wydarzeń. Jako jeden z ważniejszych motywów swego działania ujawniają ambicję uchwycenia kontekstu historycznego opisywanych wydarzeń i chęć podjęcia refleksji na temat zderzenia ludzkiej fascynacji tym co piękne, dobre i metafizyczne z szarością życia w zastanej rzeczywistości.

brzmi oficjalny opis filmu.

Wojna Gwiazd – cały film online możecie zobaczyć tutaj:

Film dokumentalny Wojna Gwiazd jest dostępny za darmo w serwisie YouTube.

Źrodło: youtube.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

PolepioneKadry

MEGA KORNEL – z pewnością obejrzę, wielkie, wielkie dzięki – extra

Proszę czekać…