Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Dzisiaj wchodzi w życie podatek audiowizualny - ile zapłacą platformy streamingowe? 0

Z dniem 1 lipca w życie wchodzi podatek audiowizualny, który będą musiały uiszczać firmy i serwisy zajmujące się przesyłem strumieniowym. Jak wielkie pieniądze przyjdzie płacić platformom streamingowym oraz serwisom VOD?

Podatek audiowizualny będzie opłacany łącznie przez 160 serwisów VOD, które można znaleźć na polskim rynku. Zwolnieni z opłat będą jedynie mikroprzedsiębiorcy oraz firmy, w który liczba abonentów nie przekracza 1% użytkowników szerokopasmowego internetu w Polsce. Inne wielkie firmy oraz serwisy takie jak Netflix, Ipla, Amazon, HBO czy CDA będą musiały regulować płatności związane z 1,5% podatkiem od przychodów bądź wpływów reklamowych. Uzyskane pieniądze trafią do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Z pierwszych wyliczeń wynika, że w tym roku Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzyma 17 milionów złotych. W kolejnych latach kwota może zostać zwiększona do 20 milionów złotych. Największy podatek będzie musiał zapłacić oczywiście Netflix – z wyliczeń serwisu Wirtualnemedia.pl wynika, że może to być nawet 6,5 mln złotych. Kolejne na liście są Ipla (ponad 4 mln zł), Player.pl (ponad 1,5 mln zł), Amazon (około 666 tys. zł) oraz Cda.pl (ponad 580 tys. zł).

Zagraniczne firmy oraz platformy streamingowe będą płaciły podatek tylko od przychodów uzyskanych w naszym kraju, a opłata będzie uiszczana raz na kwartał.

Na razie nie wiadomo czy i w jaki sposób odbije się to na abonentach. Możliwe, że serwisy VOD zdecydują się na podwyższenie swoich cen za usługę.

Źrodło: gazeta.pl / wirtualnemedia.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…