Ruszył festiwal filmowy w Cannes 0

22 filmów będzie w tym roku walczyć o Złotą Palmę 61. Festiwalu Filmowego w Cannes

22 filmy, wśród nich nowe obrazy Stevena Soderbergha, Wima Wendersa i Clinta Eastwooda, będą walczyć o Złotą Palmę podczas rozpoczynającego się w środę 61. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Shia LaBeouf, Harrison Ford i Karen Allen w filmie Indiana Jones 4 2008Shia LaBeouf, Harrison Ford i Karen Allen w filmie Indiana Jones 4 2008

Festiwal potrwa do 25 maja. W jury, pod przewodnictwem amerykańskiego aktora i reżysera Seana Penna, zasiądą m.in. izraelsko-amerykańska aktorka Natalie Portman, irańska reżyser Marjane Satrapi (nominowana do Oscara za głośny film animowany Persepolis) i meksykański reżyser Alfonso Cuaron.

Jednym z najciekawszych wydarzeń festiwalu będzie pozakonkursowy pokaz długo oczekiwanego czwartego filmu o przygodach Indiany Jonesa, Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (USA). Jego reżyserem jest Steven Spielberg, a autorem zdjęć Janusz Kamiński.

W rolę odważnego Indy’ego po raz kolejny wcielił się Harrison Ford, który ma już 65 lat. W obsadzie są także Cate Blanchett, John Hurt i Karen Allen. Poza konkursem zaprezentowany zostanie również nowy film Woody’ego Allena Vicky Cristina Barcelona (USA/Hiszpania), w którym główne role zagrali Javier Bardem, Scarlett Johansson i Penelope Cruz. Akcja rozgrywa się w Barcelonie. Dwie amerykańskie turystki poznają przystojnego miejscowego artystę i jego zazdrosną byłą żonę.

Film, który uroczyście otworzy festiwal w Cannes – a zarazem będzie jednym z obrazów walczących o Złotą Palmę – to dramat Miasto ślepców brazylijskiego reżysera Fernando Meirellesa, zrealizowany na podstawie powieści Jose Saramago, portugalskiego laureata literackiej Nagrody Nobla. W obsadzie filmu są Julianne Moore, Mark Ruffalo, Danny Glover i Gael Garcia Bernal. Obraz jest wspólną produkcją Brazylii, Kanady i Japonii.

Kadr z filmu Miasto ślepców 2008Kadr z filmu Miasto ślepców 2008

Steven Soderbergh zaprezentuje w Cannes dramat biograficzny Che – film produkcji amerykańskiej – którego bohaterem jest południowoamerykański rewolucjonista Ernesto Che Guevara; w obsadzie filmu jest m.in. Benicio Del Toro. Wim Wenders pokaże Palermo Shooting (kraj produkcji: Niemcy) z Dennisem Hopperem w jednej z głównych ról, a Clint Eastwood – thriller Changeling (USA), w którym wystąpiła Angelina Jolie.

Wśród obrazów walczących o Złotą Palmę będzie także romantyczny dramat Jamesa Graya Two Lovers (USA), gdzie główne role zagrali Gwyneth Paltrow i Joaquin Phoenix.

Festiwal zamknie pozakonkursowy pokaz filmu Barry’ego Levinsona What Just Happened? (USA), opowieść o popadającym w kłopoty hollywoodzkim producencie filmowym. W obsadzie są Robert De Niro, Bruce Willis, Sean Penn, Robin Wright Penn i John Turturro.

Jednym z polskich akcentów festiwalu będzie zaplanowany na 15 maja pokaz filmu Cztery noce z Anną w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Plakat festiwalowyPlakat festiwalowy

Cztery noce z Anną to historia Anny, pielęgniarki ze szpitala w prowincjonalnym miasteczku, i zakochanego w niej Leona. Aby zbliżyć się do ignorującej go Anny, mężczyzna odurza ją środkami nasennymi, a nocami wkrada się do jej pokoju. Głównych bohaterów zagrali Kinga Preis i Artur Steranko.

W ubiegłym roku Złotą Palmą festiwalu w Cannes nagrodzono rumuński dramat (4 Luni, 3 Saptamini si 2 Zile) w reżyserii Cristiana Mungiu.

wirtualnemedia.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…