Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Seks, kłamstwa i gadająca ryba. "Maggie" od dzisiaj w kinach! 0

Niebanalna propozycja na letnie popołudnie: na polskie ekrany trafia dziś błyskotliwy debiut młodej koreańskiej reżyserki. Maggie łączy wrażliwość społeczną z absurdalnym humorem, w metaforyczny sposób opowiadając o doświadczeniach młodych ludzi radzących sobie z wyzwaniami współczesności.

Na ulicach Seulu zaczynają pojawiać się tajemnicze kratery, a w niewielkim szpitalu ktoś znajduje kliszę rentgenowską, stanowiącą niezbity dowód, że ktoś korzystał z gabinetu w bardzo niegrzeczny sposób. Pracownicy wydają się masowo wykręcać od odpowiedzialności, ale pielęgniarka Yoon-young stawia dyrektorce wyzwanie: będą starały się ufać ludziom i wierzyć w ich wytłumaczenia. Młoda kobieta mierzy się jednak równocześnie z problemem zaufania we własnym związku.

Reżyserka filmu, Yi Ok-seop, zmontowała go w muzycznym rytmie, z niezwykłym wyczuciem koloru i kompozycji kadru. Film powstał na zamówienie Komisji Praw Człowieka – porusza szereg ważkich społecznych tematów, jednak zamiast prostego dydaktyzmu znajdziemy w nim urzekającą lekkość, grę absurdalnych skojarzeń i intrygujących bohaterów. Wcielili się w nich jedni z najciekawszych aktorów niezależnego koreańskiego kina – Lee Ju-young i Koo Kyo-hwan, a partneruje im obsypana nagrodami gwiazda, Moon So-ri. Tytułową narratorką jest natomiast pewna sympatyczna gadająca ryba, która ma temat filmowych wydarzeń własną, wyrazistą opinię.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…