Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Mniejszości rasowe, LGBTQ oraz kobiety - nowe standardy dotyczące Oscarów 0

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nowe standardy dotyczące filmów mogących ubiegać się o Oscary. Zasady będą stopniowo wprowadzane i już teraz można powiedzieć, że całkowicie zmienią prestiżowe nagrody.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zdecydowała, że film, który chce ubiegać się o miano najlepszego, będzie musiał spełnić dwie z czterech nowych zasad:

  • Reprezentacja na ekranie, temat, narracja (film musi spełniać przynajmniej jeden z warunków):

- Co najmniej jeden z głównych aktorów lub znaczących aktorów drugoplanowych pochodzi z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej: Azjaci, Hiszpanie/Latynosi, Afroamerykanie, rdzenni Amerykanie, rdzenni mieszkańcy Alaski, Bliski Wschód/Afryka Północna, Hawajczycy lub inni mieszkańcy Pacyfiku

- Co najmniej 30% wszystkich aktorów w rolach drugoplanowych i epizodycznych musi być reprezentowane przez co najmniej dwie spośród tych grup: kobiety, LGBTQ, mniejszości etniczne/rasowe, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną

  • Ekipy i zespoły twórcze (film musi spełniać przynajmniej jeden z warunków):

- Co najmniej dwa z następujących kreatywnych stanowisk kierowniczych i szefów działów powinny być kierowane przez kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną: dyrektor obsady, operator, kompozytor, projektant kostiumów, reżyser, montażysta, fryzjer, charakteryzator, producent, scenograf, dekorator scenografii, dźwięk, kierownik efektów wizualnych, scenarzysta

- Co najmniej jedno z tych stanowisk musi należeć do niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej

- Co najmniej sześć osób z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej musi pracować w ekipach niższego szczebla

- Co najmniej 30% wszystkich osób pracujących w ekipie zdjęciowej musi być reprezentowane przez ludzi z tych grup: kobiety, LGBTQ, mniejszości etniczne/rasowe, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną

  • Obecność w branży (produkcja musi spełniać oba warunki):

- Firmy producenckie i dystrybucyjne muszą mieć programy płatnych staży lub praktyk dla osób pochodzących z niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną.

Główne studia/dystrybutorzy muszą mieć merytoryczne, stałe płatne praktyki oraz staże dla owych grup w takich działach, jak: produkcja, postprodukcja, muzyka, efekty wizualne, sprawy biznesowe, dystrybucja, marketing i reklama.
Mniejsze oraz niezależne studia muszą mieć merytoryczne, stałe płatne praktyki oraz staże dla co najmniej dwóch praktykantów owych grup w takich działach, jak: produkcja, postprodukcja, muzyka, efekty wizualne, sprawy biznesowe, dystrybucja, marketing i reklama.

- Szkolenia i rozwijanie umiejętności są finansowane przez firmę producencką, dystrybucyjną lub studio

  • Komunikacja z widzami

- Studia filmowe oraz firmy produkcyjne muszą mieć w swoich szeregach ludzi zajmujących się reklamą, dystrybucją, PR-em oraz osoby na stanowiskach kierowniczych stanowiskach, które reprezentują poniższe grupy: kobiety, LGBTQ, mniejszości etniczne/rasowe, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną

Wszystkie te kategorie dotyczą tylko i wyłącznie kategorii Najlepszy film. Nowe zasady będą stopniowo wprowadzone od 2022 roku, a ich całkowite wdrożenie nastąpi do 2024 roku.

Źrodło: IGN

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 21

Chemas

Ale jaja. Mam tylko pytanie, czemu Polaków nie ma na liście niedostatecznie reprezentowanej grupy narodowości, byłby wtedy wysyp aktorów naszych w hollywoodzie, że hej ;). A tak na poważnie, nie jestem rasistą, nie mam nic przeciw LGBT (jako osobom oczywiście), toleruję. Nie mam nic przeciwko roli niebiałych w filmach, są to w wielu przypadkach bardzo znaczące role, a wielu aktorów jest wybitnych. Jednak zaczyna się tu robić jakaś przesada. A co jak ktoś chce zrobić film o jakiejś społeczności białej (na przykład wioska na Podlasiu), gdzie czarnoskórych jak kot napłakał, gejów i lesbijek też nie za dużo i to nie dlatego, że ich wypędzono. Jedynie niepewna klecha jest proboszczem, no ale … W takim razie reżyser musi na siłę kombinować ze scenariuszem, żeby ściągnąć do miłej wioski na Podlasiu 30 % murzynów, azjatów, paru indian z ameryki, jakiegoś gościa z Polinezji, no i żeby jeszcze nie robić sobie za dużo kłopotów, dobrze by było jakby część z nich była innej orientacji. Coś czuję, że kino niezależne zacznie na prawdę kwitnąć.

Chemas Chemas

@Chemas
PS Do tej pory myślałem, że całe to gadanie o ideologii LGBT to bzdury, ale zaczynam mieć wątpliwości. Choć z drugiej strony, sądzę, że to raczej nadgorliwość Akademii i tyle. Cóż, Oskar już i tak przestał być dla mnie, i chyba nie tylko, jakąś prestiżową nagrodą. Skoro Amerykanie chcą czegoś takiego u siebie, niech tak robią, ich sprawa. U nas to nie przejdzie ;)

Bercik022 Chemas

@Chemas nie jestem pewny ale chyba nie za bardzo zrozumiałeś o co chodzi. W filmie nie muszą być geje lesbijki i irokezi, chodzi o ekipę filmową, która ma się składać z mniejszości. Wątpię by to wpłynęło na nagrodę dla zagranicznego filmu.

Movieman Chemas

@Chemas @Bercik022 Tutaj chodzi TYLKO I WYŁĄCZNIE o kategorię najlepszy film. Swoją drogą – gdyby w tym roku już obowiązywały te przepisy, to czy Parasite by się łapało? :)

Chemas Movieman

@Movieman @Bercik022 w mojej wypowiedzi chodziło o całokształt, że tak powiem, chodziło mi o pewien trend jaki jest i jaki się kształtuje w mediach.

Bercik022 Chemas

@Chemas aaa ok :) teraz jest to dla mnie jasne. Nie jestem pewny ale ten trend może nawet wyjść na dobre, chodzi o ogólną tolerancję w filmach ale i to duże ALE nie jestem pewny czy takie właśnie rzeczy nie wywołają agresji na planie filmowym u twórców mniej tolerancyjnych i mogą wybuchać sztuczne afery.

@Bercik022 Ogólną tolerancję? Zrób film o I Wojnie Światowej będąc w zgodzie z tymi bzdetami. Scarface, Ojciec Chrzestny, Buntownik z wyboru, Dawno temu w Ameryce, Dwunastu Gniewnych Ludzi, Więzień Nienawiści, Szeregowiec Ryan – zrób te filmy zgodnie z wytycznymi :-D:-D:-D

@PolepioneKadry ehhh tutaj nawet się nie da dyskutować. NARA

@Bercik022 Twoja argumentacja jest wprost wybitna :-D Ciekawe jak to w praktyce ma wyglądać z ekipami filmowymi – z jednej strony nikt nie musi podawać swojej orientacji, wyznania, a tym bardziej przyznawać się do swojej niepełnosprawności – z drugiej, żeby wypełnić wytyczne producenci będą musieli takie informacje uzyskać. Śmiech na sali. Bercik – polecam Ci wypowiedzi ludzi kina o otwarcie homoseksualnej orientacji – wszyscy twierdzą, że te wytyczne to nowy kodeks haysa – zrobią więcej złego niż dobrego

@PolepioneKadry https://youtu.be/r4WaVDkAq3g polecam, nie chce mi się pisać długich monologów.

@Bercik022 Wow, czyżbyś właśnie mi podesłał do oglądania dwie głowy, których nie znam, które nic nie osiągnęły, które nie mają żadnego dorobku, które nic nie wydały, nic nie napisały, nic nie stworzyły, nic nie skomponowały itp. i każesz mi na nich poświęcać czas?!? Widzę, że ty to jednak obraz społeczeństwa insta – nie ważne, czy ktoś coś sobą prezentuje i ma jakiś dorobek – ważne żeby ktoś tam się ze mną zgodził i wrzucił to na youtuba i już mogę się na to powoływać i zachęcać innych do oglądania.
Wybacz stary, ale nawet 5 sekund na to nie poświęciłem. Ale muszę przyznać, że mnie konkretnie rozśmieszyłeś. Jak ty konfrontujesz i wyrabiasz sobie zdania na różne tematy w ten sposób to polecam ci Julkę Wróblewską (tam dowiesz się dużo o depresji) i Edytę Górniak (absolutny autorytet w kwestii szczepionek i chorób zakaźnych).
Powaga – you made my day man :-D:-D
Tylko nie zepnij się za bardzo jak to przeczytasz, bo czuję, że możesz dostać zatwardzenia i nieżytu żołądka – to przypadłość większości pelikanów, które są tak nie pewne swojego zdania (nie dziwota biorąc pod uwagę źródła swoich przekonań), że jedyne co im zostaje to się zaperzyć, ewentualnie napisać coś w stylu….. hmmmm: nie będę z tobą dyskutował i w dalszej części zdania jakaś obelga

@PolepioneKadry ale ty gosciu musisz być smutnym piwniczakiem wow, jestem pewny, że stosunki międzyludzkie są ci obce a znajomi to jedynie wymyśleni, przykre, że nawet nie chce Ci się zapoznać bo chłopaki fajnie gadają ale co ja się będę rozwodził jak ty mi referat tutaj walnąłeś o tym kim ja jestem. Idź sie gościu jebać, serio takiego zgorzkniałego, zadufanego buca to tylko w naszym Sejmie szukać. I napisze to co kiedyś, po prostu się odpierdol od tego co pisze bo szukasz głupiej konfrontacji by pewnie zaspokajać swoje zboczone dziwne ego. Wszyscy mają na ciebie wyjebane tam są drzwi, i serio buraku nie chce z tobą więcej dyskutować, nie pisz do mnie po prostu udawaj, że mnie tu nie ma tak jak ja ciebie będę omijał. Możesz mnie jeszcze cmoknąć w dupę na odchodne.

@Bercik022 I mamy zatwardzenie!!! Stary …. rozwalasz mnie po prostu. Idziesz jak po linii, którą ci wyrysowałem. Proszę, już nie mogę się śmiać nawet. Łyknąłeś to nawet wiedząc, że to przynęta, bo przecież dałem ci o tym znać. No głupszy od ryby w rzece jesteś. Uwielbiam cię dzbanie.

@PolepioneKadry WOW Pan zagłada normalnie!!! ssij leszczu

@Bercik022 Oj nie, nie gustuje w tego typu tematach. Ale jak będziesz wytrwały to z pewnością znajdziesz kogoś, kto spełni twoje pragnienia o ssaniu

@PolepioneKadry już sie spełniło zapytaj swoją matkę.

@Bercik022 Ale widać, że nie spełniło to twoich pragnień, skoro jednak szukasz ziomka, żeby zrobił to tak jak lubisz co?

@PolepioneKadry a to już twoja narracja ;p ale skoro tak nalegasz to może znajdziesz tego komu possiesz :P widać lubisz ciągnąć temat ssania. Jakiś twój konik tematyczny?

@Bercik022 I jak nisko trzeba upaść, żeby komukolwiek wjeżdżać na matkę…. Tu mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że nawet młode pelikany rodzą się z kręgosłupem

@PolepioneKadry no już nie taki młody :P, nisko upaść no to już kto co woli ja na przykład wole twoją matkę a ty ssać więc :P

Frycek12

To teraz nie będą sprawdzać czy film jest dobrze zrobiony, czy nie ma dziur fabularnych, tylko ile jest gejów, czarnoskórych i innych mniejszości? To jest absurd. W ogóle kogo interesują takie rzeczy. Te nagrody mają coraz mniej wspólnego z ocenianiem filmów, a coraz więcej z ideologią. I to jest głupie.

Proszę czekać…