Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Nie żyje legenda polskiego aktorstwa Wojciech Pszoniak 0

W wieku 78 lat zmarł wybitny polski aktor Wojciech Pszoniak.

fot. materiały prasowe

Nie żyje znakomity polski aktor filmowy, telewizyjny oraz teatralny Wojciech Pszoniak. Mężczyzna miał 78 lat i zmagał się chorobą nowotworową. Odszedł z tego świata nad ranem w szpitalu im. Orłowskiego w Warszawie.

Wojciech Pszoniak miał okazję grać u wielu znanych polskich filmowców. W jego filmografii znajdziemy filmy w reżyserii Andrzeja Żuławskiego (zagrał u niego w kontrowersyjnym filmie Diabeł) czy Andrzeja Wajdy. Największą sławę przyniosły mu przede wszystkim kreacje u tego drugiego – Janusz Korczak w filmie Korczak, żydowski przedsiębiorca Moryc w Ziemi obiecanej, Stańczyk w Weselu czy Roberspierre we francuskiej produkcji Wajdy noszącej tytuł Danton.

Aktor występował także na deskach teatru. I to nie tylko w Polsce. Oprócz grania w Teatrze Stu i Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Narodowym i Powszechnym w Warszawie, miał okazję wystąpić na deskach teatrów w takich europejskich miastach, jak Londyn czy Paryż.

A Wy, z której roli zapamiętacie pana Wojciecha najbardziej?

Źrodło: RMF

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 7

dragoon1984

Studiuje u nas Gruzin – Goridze, a ty Stiopa.

@dragoon1984 Genialni byli obaj w tym skeczu, Fronczewski i Pszoniak. I, kurczę, wczoraj go wspominałam, a dziś taka wiadomość. :-(

Chemas dragoon1984

@dragoon1984 pamiętam doskonale ten skecz, muszę sobie koniecznie przypomnieć, doskonała para z Fronczewskim. Mistrzowie.

Chemas Sweet_Foxy

@Sweet_Foxy Właśnie sobie obejrzałem, bo dawno nie widziałem. Genialny Pszoniak z tym swoim wymuszonym głupkowatym wyrazem twarzy i masz rację, również znakomity Fronczewski.

Chemas

Wielka szkoda i strata :( Jest coraz mniej takich aktorów i ludzi, a pan Pszoniak był taką osobowością, że nawet nie mam słów by to wyrazić. Jakie role, praktycznie wszystkie, które widziałem, ale jedna na pewno zostanie najgłębiej w pamięci, oczywiście rola Moryca w Ziemi Obiecanej. Nawet nie wyobrażam sobie kogo innego. Dzięki Gracjan za tego newsa.

tegesno Chemas

@Chemas w dobie miernot odszedł diament aktorski.

Proszę czekać…