Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Świat obok pandemii - konkurs dokumentalny 61. KFF 0

Zbliża się kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego realizowana w trudnych dla świata i kultury czasach. 14 najnowszych filmów z całego świata, zakwalifikowanych do prestiżowego konkursu dokumentalnego, zabierze widzów do alternatywnej rzeczywistości bez śladów pandemii, ale pełnej równie poważnych problemów. Filmy z prestiżowych festiwali, a także długo oczekiwane premiery światowe będą rywalizować o Złoty i Srebrne Rogi przed międzynarodowym jury. Wśród nich 2 polskie produkcje.

Kryminalne zagadki

Jednym z dwóch polskich filmów w konkursie międzynarodowym jest dokument „Spacer z
aniołami” Tomasza Wysokińskiego, który niczym cień towarzyszy przez lata tajemniczemu Jerry’emu, poszukującemu zaginionych dzieci w RPA.

Po niewyjaśnionej śmierci malutkiej siostrzenicy, Angelo Madsen Minax wraca do swojego rodzinnego miasteczka w Michigan i kieruje kamerę na najbliższych. „Długa droga do domu” nie dostarcza jednoznacznych odpowiedzi, ale rysuje obraz rodziny zmagającej się z uzależnieniem, duchowością i tożsamością.

„Straceńcy” (reż. Sadri Cetinkaya, Joonas Neuvonen) to mroczny dokument o trzech mężczyznach zagubionych w narkotykowym piekle w Południowo-Wschodniej Azji. Kontrowersyjny dziennik wideo przeobraża się w próbę rozwikłania zagadki tajemniczej śmierci.

Per Anders Rudelius w filmie „Tato ich zastrzelił” przywołuje historię zbrodni, która kilkanaście lat temu wstrząsnęła mieszkańcami małego szwedzkiego miasteczka. To opowieść o traumie i procesie leczenia wewnętrznych ran, gdzie niezależnie od wyroku sądu, przegrali wszyscy.

Nadużycia dokonywane przez amerykańską policję mają długą tradycję. Nowojorski detektyw zdemaskował korupcję na wielką skalę, co przyniosło mu łatkę zdrajcy. Kim był naprawdę? Magnus Skatvold w filmie „Niebieski kod milczenia” mierzy się z podwójnym życiem swojego bohatera.

Tundra i step

Tytułowa Ivanna w filmie Renato Borrayo Serrano ("Życie Ivanny") należy do koczowniczego ludu zamieszkującego bezkresną arktyczną Rosję. Postanawia porzucić tradycyjny, surowy styl życia, wyzwolić się z toksycznego związku i wyruszyć do miasta w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich dzieci.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…