Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Nowości na platformie Nowe Horyzonty VOD: „X&Y” Anny Odell, „Jak być ptakiem. Instrukcja” Babisa Makridisa i więcej! 0

Prowokacja to mocno wytarte hasło, zjedzone przez tabloidy i wykorzystywane przez media jako jedno z najprostszych, ale jednocześnie najskuteczniejszych narzędzi do przykucia uwagi widzów. Twórcy filmów, które trafiły dziś na platformę NH VOD, udowadniają jednak, że mądrze poprowadzona prowokacja może być znakomitym narzędziem artystycznym. Z takiego narzędzia korzysta m.in. Anna Odell, autorka X&Y – filmu szeroko dyskutowanego podczas Nowych Horyzontów 2018 oraz Radu Jude, reżyser Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy.

Katalog NH VOD wzbogaca się także o prezentowany w ramach ubiegłorocznej odsłony festiwalu Jak być ptakiem. Instrukcja Babisa Makridisa oraz przewrotną Granicę Aliego Abbasiego. Z kolei dla młodych widzów przygotowaliśmy dwie nowości: Hej, Sokoły! w reżyserii Bragiego Thora Hinrikssona oraz Małych bohaterów Anne-Dauphine Julliand.

Nowości dostępne na NH VOD

X&Y, reż. Anna Odell

Autorka głośnego Zjazdu absolwentów w swoim najnowszym filmie aranżuje społeczny eksperyment, którego celem jest zbadanie pojęcia tożsamości. Na czym polega męskość i kobiecość? Jeżeli przyjmiemy, że płeć to coś więcej niż układ chromosomów, bo jest uwarunkowana kulturowo – to czy można ją poddać interpretacji tak jak inne konstrukty społeczne?

Jak być ptakiem. Instrukcja, reż. Babis Makridis

Najnowszy film współpracownika Yorgosa Lanthimosa i reżysera m.in. przesyconej czarnym humorem Litości. Film został zainspirowany antyczną sztuką Ptaki Arystofanesa, którą po raz pierwszy wystawiono w 414 roku p.n.e. podczas wojny peloponeskiej pomiędzy Atenami i Spartą.

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy, reż. Radu Jude

Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. MFF w Karlowych Warach, prowokacyjna tragikomedia i ostra jak brzytwa satyra na problemy z historyczną (nie)pamięcią. Reżyserem filmu jest jeden z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia, Radu Jude, autor głośnego Aferim! i wyróżnionego Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2021 Bad Luck Banging or Loony Porn.

Granica, reż. Ali Abbasi

Zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard, zrealizowany w oparciu o bestsellerową prozę Johna Ajvide Lindqvista. Granica jest filmem, który z sukcesem czerpie z rozmaitych konwencji, nieoczekiwanie nasycając realistyczne sceny magią, a brutalność doprawiając czarnym humorem. Opowieść Abbasiego łączy najlepsze tradycje wrażliwego społecznie skandynawskiego kryminału z mroczną urodą baśni nordyckich i śmiałością thrillera erotycznego.

Źrodło: Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…