Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

"Jinpa" - premiera niezwykłego filmu poety kina Pemy Tsedena 0

Zbudowana z pięknych kadrów, nasycona kojącą melancholią, mistyczna medytacja na temat ludzkiego losu, życia i śmierci. Jinpa od dzisiaj w kinach i online.

"Jinpa"

Samotny kierowca o aparycji wiecznego hipisa przemierza ciężarówką surowe przestrzenie tybetańskiego płaskowyżu. Hipnotyczną podróż przerywa jednak spotkanie z niepozornym piechurem, który nosi to samo imię i zmierza do miejsca, w którym ma zabić człowieka.

Wyprodukowany przez Wong Kar-waia, zbudowany z przypominających obrazy kadrów, Jinpa jest przewrotną, pełną symboli medytacją na temat ludzkiego losu, życia i śmierci. Jego reżyser to uznany pisarz i pierwszy Tybetańczyk, który oficjalnie realizuje filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie.

Pema Tseden to wyjątkowy reżyser: dziś jest bywalcem międzynarodowych festiwali, filmowym mentorem i uznanym pisarzem, ale wychował w pasterskiej tybetańskiej rodzinie, jako jedyny z rodzeństwa nauczył się pisać i czytać. Wiele lat pracował jako nauczyciel i urzędnik, pisząc równocześnie opowiadania i powieści. Dzięki stypendium dostał się na Pekińską Akademię Filmową – uczelnię, o której miejsca zabijają się młodzi Chińczycy z najlepiej sytuowanych rodzin. Był pierwszym Tybetańczykiem, który uzyskał jej dyplom – i jako pierwszy otrzymał możliwość realizowania filmów we własnym regionie, w lokalnych językach i z członkami ekipy pochodzenia tybetańskiego. Dziś ma na koncie siedem filmów, kilkadziesiąt opowiadań i ponad pięćdziesiąt nagród za osiągnięcia reżyserskie.

Źrodło: Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…