Zwiastun "Obłoki śmierci – Bolimów 1915" - dokumentu o początkach przerażającej broni 0

Dystrybutor udostępnił zwiastun fabularyzowanego filmu dokumentalnego Obłoki śmierci – Bolimów 1915 – opowiadającego o bitwie pod Bolimowie, gdzie w 1915 roku po raz pierwszy użyto gazu bojowego. Zginęło wtedy niemal 100 000 osób.

fragment plakatu filmu "Obłoki śmierci – Bolimów 1915"

Bolimów – w samym środku współczesnej Polski. To tutaj ludzkość przekroczyła kolejną granicę zła. W tym właśnie miejscu, w 1915 roku, po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata. „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść w świat, którego już nie ma, by zrozumieć mechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych.

Za powstanie filmu odpowiada Ireneusz Skruczaj, odkrywającego przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Dokument zadebiutował podczas 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Do kin trafi 5 listopada 2021 r.

Źrodło: Best Film

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

PK71

Pod Bolimowem ,nie pod Bolimowie

Proszę czekać…