Zapowiedź filmu o największej tajemnicy i niespełnionym marzeniu polskiego kina 0

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna oraz plakatu promującego produkcję Ucieczka na Srebrny Glob. Jeżeli istnieje archiwum X polskiego kina to Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego ma tam wyjątkowo grubą kartotekę. Historia realizacji i zatrzymania pierwszej polskiej superprodukcji science-fiction przez lata budziła emocje i działała na wyobraźnię.

kadr z filmu "Ucieczka na Srebrny Glob"

Ucieczka na Srebrny Glob to dokument o największej tajemnicy i największym niespełnionym marzeniu polskiego kina. Chociaż dzieje się w konkretnym miejscu i czasie, dotyka tematów uniwersalnych – odwiecznego konfliktu sztuki i władzy, jednocześnie kreatywnej i destrukcyjnej siły wyobraźni, pragnienia ucieczki od rzeczywistości w fantastyczne światy.

Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne? Polityczne? Artystyczne? Osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata. I emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu.

plakat do filmu Ucieczka na Srebrny Glob

Za powstanie filmu odpowiada Jakub Mikurda. Produkcja trafi do kin od 12 listopada.

Źrodło: Silver Frame

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…