Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 0

Jurorzy Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego ogłosili laureata tegorocznej edycji nagrody. Gala odbyła się w warszawskim kinie Luna, a główne wyróżnienie otrzymała Magdalena Koleśnik za rolę w filmie Sweat, w reżyserii Magnusa von Horna.

kadr z filmu "Sweat"

Koleśnik w filmie Sweat, wciela się w rolę Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości.

Przypomnijmy, że wśród nominowanych byli również Maria Dębska za rolę w filmie Bo we mnie jest seks, Piotr Trojan za rolę w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Tomasz Włosok za rolę w filmie Piosenki o miłości oraz Tomasz Ziętek za rolę w filmie Hiacynt.

Pierwszą Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono w 1969 roku, dwa lata po śmierci jej patrona. Jej pomysłodawczynią była zaprzyjaźniona z aktorem krytyczka filmowa i historyczka kina Wiesława Czapińska. Główną ideą założycieli było wyłonienie młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością – czyli taką, która na trwałe zapisze się w historii kina. Idealnym kandydatem okazał się Daniel Olbrychski, który we Wszystko na sprzedaż Andrzeja Wajdy zagrał młodego aktora zafascynowanego starszym artystą. Do 1995 roku, z kilkoma przerwami (1981, 1982, lata 90., gdy za wyróżnieniem stały różne gremia), Nagrodę przyznawało nieistniejące już pismo Ekran. Po 10-letniej przerwie, w 2005 roku Fundacja KINO (m.in. wydawca miesięcznika KINO) w porozumieniu z pomysłodawczynią Nagrody Wiesławą Czapińską oraz rodziną Zbigniewa Cybulskiego, wznowiła Nagrodę.

Źrodło: facebook.com/nagrodacybulskiego

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…