OFF CAMERA pokaże kino niezależne 0

W pierwszej dekadzie października Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA 2008

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA 2008, organizowany przez Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko Off Camera to pierwsza w Polsce, wielkoformatowa impreza poświęcona polskiemu i zagranicznemu kinu niezależnemu. Festiwal odbędzie się w pierwszej dekadzie października w terminie 1-5.10.08 w Krakowie. Na około 350 seansach zobaczymy aż 120 filmów światowego kina niezależnego.

OFF CAMERA 2008OFF CAMERA 2008

Kluczowym punktem festiwalu będzie międzynarodowy konkurs, w którym ponad 12 niezależnych produkcji z całego świata, zgromadzonych pod wspólnym hasłem Wytyczania drogi (Making Way), walczyć będzie o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 000 Euro, przyznaną przez międzynarodowe Jury, a wręczaną przez Prezydenta Miasta Krakowa. Do końca sierpnia każdy zainteresowany może zgłosić swoje propozycje. Spośród nich Komisja Konkursowa i programatorzy Festiwalu wybiorą 12 najlepszych, najciekawszych i bezkompromisowych dzieł.

Po raz pierwszy w Polsce, szansę na odkrycie natury prawdziwego filmowca dostanie także każdy dzięki drugiemu
konkursowi prowadzonemu pod hasłem Bierzecie i kręćcie z tego wszyscy.. Na podstawie krótkich treatmentów napisanych przez 12 wybitnych artystów (między innymi: Olga Tokarczuk, Artur Royek, Manuela Gretkowska) posiadacz telefonu komórkowego, będzie mógł nakręcić własny film i zawalczyć o nagrodę wysokości 3 000 euro.

Najnowsze światowe produkc je wyselekc jonowane na międzynarodowych festiwalach stworzą sekcję Odkrycia (Breaking
Ground). Aby umożliwić publiczności festiwalowej „dogonienie światowych trendów, proponujemy pionierską sekcję zatytułowaną Nadrabianie Zaległości ( Catching Up). Znajdą się w niej filmy spoza najnowszego repertuaru, które z różnych względów nie trafiły ani do polskiej dystrybucji, ani na polskie festiwale.

Spoglądając wstecz (Glancing Back) to zbiorowa nazwa kilku sekcji retrospektywnych, w ramach których przypomnimy twórczość Andy’ego
Warhola, kino kontestacji lat 60-tych, słynne filmy American Film Theatre, a także dorobek Michaela Almereydy. Po raz pierwszy w Polsce pokażemy również dwa filmy Dana Sallitta, nowojorskiego twórcy inspirującego się
Erikiem Rohmerem.

Ponadto, każdego roku członkowie międzynarodowego Jury – na czele, którego stanie w tym roku Zbigniew Preisner – wskażą po 3 filmy, które
ukształtowały ich najmocniej jako ludzi i jako filmowców. Wybrane w ten sposób 15 tytułów stworzy sekcję specjalną pod nazwą INSPIRACJE. W tym roku, obok Zbigniewa Preisnera, w Jury zasiądą między innymi tak wybitni twórcy jak Hector Babenco, Petr Zelenka i Michael Almareyda.
Charakterystycznym znakiem imprezy będzie przeniesienie projekcji filmowych do małych, studyjnych sal krakowskich kin, przy całkowitej rezygnacji z multipleksów. Tak przemyślana polityka projekcji ma przywołać pamięć małych, klimatycznych kin z ambitnym repertuarem, dyskusyjnych klubów filmowych, które w czasach świetności polskiego kina lat 60-tych, 70-tych i 80-tych były ostoją polskiej kultury, miejscem inspiracji i spotkań elit artystycznych i intelektualnych. Pokazy odbywać się będą nawet do 5 razy na dobę, w 20
salach kinowych równocześnie.

Festiwal wzbogacony zostanie o koncerty kultowych gwiazd sceny undergroundowej. Już teraz wiadomo, iż jednym z bardziej niesamowitych wydarzeń muzycznych będzie występ wieloletniej muzy Andy Warhola, słynnej na całym świecie, kontrowersyjnej Drag Queen – Holly Woodlawn.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…