Klip z Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów 0

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… O Sadze słów kilka i klip bitwy z filmu animowanego

Premiera w Stanach Zjednoczonych nowej odsłony Gwiezdnych Wojen już za 20 dni, 15 sierpnia 2008 roku. Na trwającym Comic Conie, Dave Filoni opowiadał dużo o produkcji filmu, serialu oraz zaprezentował 4 minutowy klip pokazujący bitwę na planecie Christophsis, która leży w Zewnętrznych Rubieżach. My film zobaczymy za 62 dni, czyli 26 września.

The Clone WarsThe Clone Wars

Entuzjazm po obejrzeniu klipu sięgnął zenitu. Zebrani chwalili widowiskowość, rozmach i przede wszystkim klimat. Co niektórzy refleksyjnie dodali, że to właśnie powinno być w Epizodzie 2 sagi. Podkreślali także niesamowitą pasję Dave’a Filoniego z jaką podchodzi do produkcji filmu oraz serialu. Wcześniej nie był znany, mało kto wiedział, że pracował przy paru odcinkach serialu, Avatar: The Last Airbender. Prywatnie jest od lat wielkim fanem Gwiezdnych Wojen, całej sagi, bez podziału na Starą Trylogię i Nową Trylogię, który miał pewnego czasu miejsce po premierze Epizodu 1. Jest to pierwszy przypadek, że fan stał się reżyserem czegoś związanego z tym wspaniałym światem. Wszystkie znaki wskazują na to, że wybór był bardzo dobry i dawka świeżości bardzo pozytywnie wpłynie na ten świat. Może po sukcesie animacji, Lucas przekona się, że ktoś inny powinien zająć się trzecią trylogią, która, stworzona na podstawie książek, byłaby spełnieniem marzeń milionów fanów na świecie.

Saga towarzyszy nam od 31 lat. Wiele pokoleń wyrosło na Gwiezdnych Wojnach i wciąż żyje w tej niesamowitej Galaktyce. W 1999 roku, kiedy premierę miało Mroczne Widmo, oczekiwania widzów sięgnały niebotycznych poziomów. Dlatego też wielu się rozczarowało, trochę za ostro krytykując twórcę i sam film. Osobiście, jako wielki fan, obiektywnie mogę przyznać, że Nowa Trylogia nie miała tego samego klimatu, lecz czy to źle? Sądzę, że właśnie był to plus, bowiem nowy, świeży klimat dał wielu to, czego brakowało w Starej Trylogii. Na wstępie, Rycerzy Jedi, niesamowite pojedynki na miecze świetlne (czyż pojedynek Obi-Wana Kenobiego, Qui Gon Jinna z Darthem Maulem nie jest w pierwszej dziesiątce najlepszych pojedynków na miecze wszech czasów?), nowe, ciekawe światy oraz historię, którą miliony chciały poznać. Od tamtej chwili Gwiezdne Wojny przestały być opowieścią o Luke’u Skywalkerze, rebelii i walce z Imperium, teraz stało się to czymś więcej. Epizod 1 miał swoje minusy w postaci Gunganów, a ściśle mówiąc znienawidzonego Jar Jar Binksa. Ja na to patrzyłem zawsze tak, że przekaz filmu był dostowany do wieku głównego bohatera, więc Anakin był tu dzieckiem toteż film był trochę pod niektórymi względami bardziej dla dzieci. Ciekawe jest to, że wielu, którzy w 1999 roku narzekało na Epizod 1, po latach przekonało się do niego, oglądając całą sagę jednym tchem, lecz wiadomo, są też ludzie, którzy nigdy nie zaakceptują go, jako części świata Gwiezdnych Wojen, aczkolwiek sądzę, że to głównie ortodyksyjni fani.

W 2002 roku nadszedł Atak Klonów. Fani marzyli, by zobaczyć w końcu legendarną Wojnę Klonów, lecz niestety Lucas miał inną wizję, przez co zobaczyliśmy jej wybuch w postaci wielkiej bitwy o Geonosis, gdzie po raz pierwszy pojawiła się Wielka Armia Republiki. Anakina grał już starszy aktor, Hayden Christensen, wcześniej nominowany do Złotego Globu za Życie jak Dom. Wszędzie było słychać zarzuty drewnianego aktorstwa lęcace w jego stronę, lecz czy aby na pewno jest on taki kiepski? Patrząc ogólnie na sagę, to powalających kreacji tutaj nie mieliśmy, z małymi wyjątkami jak Sir Alec Guiness, który za rolę Obi-Wana Kenobiego dostał nominację do Oscara. Jednak patrząc chociażby na Marka Hamilla, nie można oprzeć się wrażeniu, że aktorstwo tego pana jak i Haydena w Nowej Trylogii jest takie same. Czy aby nie był to specjalny zabieg, by Anakin zachowaniem, płytkością przypominał swojego syna, Luke’a?

The Clone WarsThe Clone Wars

I tak też byliśmy świadkami rozpoczęcia Wojny Klonów. Film już był trochę mroczniejszy od poprzednika, a postać Jar Jar Binksa została zniesiona do samego minimum. Były też fajne nowe postaci, jak Hrabia Dooku, grany przez świetnego jak zawsze Christophera Lee. Teraz w kinie, 26 września będziemy mogli zobaczyć dalszy przebieg Wojny Klonów, a potem, miejmy nadzieję, na ekranach telewizorów w Polsce, oglądając serial.

Zemsta Sithów miała premierę w 2005 roku i rozpoczynała się końcem Wojny Klonów. Wielka bitwa kosmiczna powalała od pierwszych sekund, a potem jej kwintensencja w postaci pojedynku Anakina z Dooku. Film był już mroczniejszy od poprzedników, atakując świetnym klimatem od pierwszych sekund. Usatysfakcjonowano fanów i miliony widzów na świecie, czego dowodem były zyski większe niż z Ataku Klonów. Wówczas film pobił wszelkie rekordy popularności. Liczne nawiązania do Starej Trylogii, jednocześnie cementując obie Trylogie, dało niesamowitą pożywkę dla fanów, którzy oglądając setki razy, wynajdywali coraz to nowsze. Jak chociażby sam pojedynek Dooku z Anakinem na oczach Palpatine’a. Identyczne rozstawienie planu, nawet sam fotel Palpatine’a jak w Powrocie Jedi, kiedy to Darth Vader walczył z Luke’iem Skywalkerem. Nawet Palpatine, jak i wówczas, wstrzykiwał słowem jad w serce dobrego bohatera. Różnica polegała na tym, że tu Anakin dał się jemu ponieść, a Luke oparł się. Mimo oczywistych minusów w filmie, których można znaleźć trochę, był to świetny koniec filmowej sagi.

Podsumowując, saga przestała być opowieścia o Luke’u, od początku miała być ona opowieścią o Anakinie Skywalkerze. Jego narodzinach, młodości, pierwszej miłości, upadku w czeluści Ciemnej Strony Mocy i ostatecznym odrodzeniu. Oglądając wszystkie epizody od 1 do 6 w kolejności chronologicznej wydarzeń, nie można oprzeć się wrażeniu, że to tak miało być, teraz to stanowi pełną całość. Nie są to filmy, które mają powalać świetnymi kreacjami (w Nowej Trylogii bardzo dobry kunszt pokazał Ian McDarmid, grający Palpatine’a), głęboką fabułą, czy wymyślnymi dialogami. Są to filmy proste, jak to tylko możliwe, wszystkie sześć. I takie mają być. Człowiek siadając przed telewizorem ma przez chwilę przestać myśleć o problemach, pracy, życiu codziennym, przenosząc się w ciągle po latach tak samo oczarowujące miejsce gdzieś dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

The Clone WarsThe Clone Wars

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 8

koVal

Hmm no mam nadzieję że film okaże się lepszy niż pierwsza próba przeniesienia SW w animowane klimaty, czyli serial (bodajże puszczano go w CN w paśmie Toonami).

Adam_Siennica

Mnie się NEJ podobało i to bardzo. Klimat praktycznie kompletnie inny, ale właśnie to było coś nowego, zmiana kompletna w stosunku do "Sojusz vs Imperum" itd. Myślę, że to był dobry pomysł no i w końcu kolejne pokolenie, jak dzieci Solo mogło się lepiej pokazać. Póki co, kolejna seria jeszcze mnie do końca nie przekonała :)

Sądzę, że z NEJ, wiadomo w skrócie bo to dużo materiału, można by zrobić ciekawe i widowiskowe filmy.

Aktorzy mogliby zagrać inni, ale myślę sobie co ty byłby za klimat – powiedzmy te NEJ, gdzie jest Leia i Han Solo 30 lat później, i poznajemy filmowych Jacena, Jainę i resztę. Fajne by to było :)

Darth_Artur

Nienawidzę NEJ:-p To już prawie nie są gwiezdne wojny, to bardziej star craft:-p zwłaszcza te całe vongi czy jak im tam:-p
A skoro Ewan McGregor mógł zastąpić Aleca Guinnessa, to w następnej trylogii mogli by zagrać inni aktorzy. Było by ciężko się przyzwyczaić na początku, ale potem pewnie dali by radę:D Choć było by to duże wyzwanie. Ale cholernie chciałbym zobaczyć np. bitwę o flotę katańska.

Adam_Siennica

Zdecydowanie jestem ZA :) Trylogia Thrawna dobrze przeniesiona na ekran kinowy byłaby niesamowitą trylogią ! :)

Chociaż równie dobrze mogliby też wziąć Nową Ere Jedi, aktorzy którzy grali w oryginalnej trylogii wiekowo pasowaliby do postaci występujących w tej serii książek :)

Darth_Artur

Po klipie widać że twórcy stawiają głownie na widowiskowość. Ja nie jestem fanem animacji komputerowych, ale jestem fanem GW wiec pewnie obejrzę:-)
W artykule była wzmianka o trzeciej trylogii. Jeśli by taka powstała to IMO musi to być ekranizacja trylogii Thrawna.

Proszę czekać…