Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Kim są bohaterowie nowej produkcji CANAL+ "Minuta ciszy"? 0

Boża Wola i Złotowo – dwa małe miasteczka, na pierwszy rzut oka przeciętne i niepozorne. Z czasem jednak okazuje się, że tą mikrospołecznością rządzą skrywane latami tajemnice, "układy zamknięte" i konflikty, które sprawiają, że bycie uczciwym staje się coraz trudniejsze. W tej rzeczywistości muszą odnaleźć się bohaterowie MINUTY CISZY — sześcioodcinkowego komediodramatu w reżyserii Jacka Lusińskiego. Więcej o swoich bohaterach, w specjalnych materiałach wideo, opowiadają aktorzy. Pierwsze dwa odcinki serialu już 9 września trafią do serwisu CANAL+ online.

Robert Więckiewicz - "Minuta ciszy"

MINUTA CISZY opowiada historię emerytowanego listonosza z małego miasteczka, który tuż po przejściu na emeryturę zmuszony jest do ogromnych zmian w życiu. Kiedy Czesław Major (Mirosław Zbrojewicz), najlepszy przyjaciel Mieczysława Zasady (Robert Więckiewicz), umiera, bohater musi uporać się z przykrym i nieoczekiwanym problemem — zakład pogrzebowy z monopolem na usługi funeralne w najbliższej okolicy odmawia zajęcia się pogrzebem Majora. Zasada otwiera tymczasowo własny biznes funeralny. Splot zdarzeń i małomiasteczkowych koneksji sprawia, że jednorazowa sytuacja zamienia się w regularny biznes i pełną emocji rywalizację z lokalnym potentatem, Jackiem Wiecznym (Piotr Rogucki). W rozgrywce, pełnej intryg i tajemnic, wezmą udział także: wdowa po zmarłym – Madzia Majorowa (Aleksandra Popławska), Synek (Karolina Bruchnicka) oraz żona Zasady – Celina (Aleksandra Konieczna).

Mieczysław Zasada (Robert Więckiewicz)

  • Spokojny i poczciwy listonosz z małego miasteczka, Bożej Woli. Cieszy się sympatią lokalnej społeczności. Jest troskliwym mężem – opiekuje się niepełnosprawną żoną, Celiną. Emerytura ma być dla niego czasem wymarzonego odpoczynku. Los chce jednak inaczej. W pierwszym dniu emerytury umiera jego sąsiad i najlepszy przyjaciel Czesław Major. Działania miejscowego księdza i właściciela miejscowego zakładu pogrzebowego utrudniają jego pogrzeb. Ostatecznie Zasada sam musi zająć się pochówkiem przyjaciela i w tym celu otwiera własny zakład pogrzebowy „Pogrzeby z Zasadami”. Nie przypuszcza nawet, że branża pogrzebowa to jego powołanie. Stałe obcowanie ze śmiercią skonfrontuje go nie tylko z ludzkim smutkiem, ale i własnymi tajemnicami z przeszłości, których nie udało się pogrzebać.

Jacek Wieczny (Piotr Rogucki)

  • „Cel uświęca środki” – to motto życiowe bezwzględnego właściciela Domu Pogrzebowego „Wieczny Spokój” ze Złotowa. Dzięki pewności siebie i kontrowersyjnym, lecz skutecznym metodom działania udało mu się zmonopolizować rynek pogrzebowy w okolicy. Przez lata, wykorzystując do tego sieć układów, stworzył sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Nie udałoby się to gdyby nie talent Wiecznego do zjednywania sobie ludzi – aby zdobywać kolejne zlecenia, opłaca lekarzy pogotowia, pielęgniarki, policjantów, a nawet kierownika Domu Starców. Wie, że dla jego pozycji kluczowa jest również dobra relacja z lokalnym proboszczem. Wśród mieszkańców gminy cieszy się opinią profesjonalisty. Gdy nagle, na jego terenie, pojawia się konkurencyjny zakład pogrzebowy, Wieczny wpada w gniew. Początkowo lekceważy konkurenta, z czasem jednak wchodzi z nim w bezwzględną i niebezpieczną konfrontację.

Celina (Aleksandra Konieczna)

  • Troskliwa i opiekuńcza żona Mieczysława Zasady. Częściowo sparaliżowana, od 20 lat porusza się na wózku inwalidzkim. Na pozór pogodzona ze swoim losem, ewentualny smutek i nudę od czasu do czasu topi w alkoholu. Decyzja męża o otwarciu własnego zakładu pogrzebowego wyprowadza ją z równowagi i przywołuje demony z przeszłości. Z czasem jednak przekonuje się, że wspólna praca może być dobra dla ich małżeństwa. Wraz z Synkiem, postanawia pomóc Mietkowi rozkręcić firmę. Gdy wydaje się, że wszystko zaczyna się układać, los zadaje Celinie kolejny cios, a głęboko skrywane tajemnice wychodzą na światło dziennie, zmieniając życie całej rodziny.

Synek (Karolina Bruchnicka)

  • Bezkompromisowa i harda. Na co dzień studiuje grafikę w Holandii. W domu Zasadów, których od dziecka nazywa wujkiem i ciocią, pojawia się w związku ze śmiercią Czesława Majora. Początkowo planuje jak najszybciej wrócić za granicę, jednak intuicja podpowiada jej, by pomóc Mietkowi w rozkręcaniu funeralnego biznesu. Niekonwencjonalne pomysły, energia i niebanalne spojrzenie na świat Synka są zupełnie różne od konserwatywnego podejścia Zasady – ich współpraca przynosi jednak zaskakująco dobre efekty.

Madzia Majorowa (Aleksandra Popławska)

  • W chwili śmierci męża, jej życie zmienia się o 180 stopni. Major po ślubie kazał Madzi zrezygnować z pracy, twierdząc, że utrzymaniem domu powinien zajmować się mężczyzna. Jego nagła śmierć sprawia, że „bańka”, w której beztrosko żyła, bezpowrotnie pęka. Kobieta zostaje z niczym. Z potulnej i rozpieszczonej staje się zdesperowaną kobietą, która walczy o swoją przyszłość.

Czesław Major (Mirosław Zbrojewicz)

Nuta (Adam Bobik)

Lutek (Wojciech Skibiński)

Chciałem, by widz dzięki tej produkcji spojrzał na swoje życie bardziej wnikliwie, z większą uwagą. Od początku założyłem, że chcę opowiedzieć tę historię na styku pewnych gatunków filmowych. Tragedia i komedia leżą tak naprawdę niemal w jednej linii, często wręcz przenikają się, gdy mózg w obliczu czegoś strasznego wywołuje w nas reakcje np. śmiechu. Ta strategia obronna umysłów ma niezwykle ważne zastosowanie w MINUCIE CISZY. Podobnie jak w życiu. Przecież dzięki temu jesteśmy w stanie przetrwać nawet najgorsze momenty naszego istnienia. Postacie, które stworzyłem, miały być niejednoznaczne, nieoczywiste. Dlatego każda z pojawiających się w serialu okazuje się mieć więcej niż jedną osobowość. Nikt nie jest tu taki, jakim wydaje się na początku.

powiedział Jacek Lusiński

Serial powstał na podstawie oryginalnej koncepcji Jacka Lusińskiego, odpowiedzialnego także za reżyserię.

Źrodło: Canal+

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…