"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Mroczny Rycerz znów wygrywa 0

Mroczny Rycerz znów wygrywa w Amerykańskim Box Office.

Mijający weekend w Amerykańskich kinach nie był zbyt udan y. Wszystkie sklasyfikowane filmy zarobiły zaledwie 109 mln $ , co jest kwotą niższą od poprzedniej o 24 % . Równocześnie jest to najgorszy weekend w kinach od końcówki kwietnia. Tym razem do kin weszły dwa filmy: komedia Pineapple Express (znanym również pod polskim tytułem Boski chilout) oraz The Sisterhood of the Traveling Pants 2, czyli druga część przebojowego filmu dla nastolatek.

I tym razem nie zawiódł Mroczny Rycerz. Mimo słabego piątkowego wyniku to i tak zdołał uplasować się na 1 pozycji amerykańskiego Box Office . W ten weekend film Christophera Nolana zarobił 26 mln $ , co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów, o 39 % ale jednocześnie daje wrażenie, że obraz utrzyma swoją pierwszą pozycje, co najmniej do końca sierpnia.
W tym tygodniu tej ekranizacji komiksu udało się przeskoczyć barierę 400 mln $ a pod koniec weekendu na koncie producentów znajduje się, aż 441 mln $ . Jest to tak dobry wynik, który umożliwił mu wskoczenie na 3 pozycje listy wszechczasów w Amerykańskim Box Office. Teraz wszyscy analitycy zastanawiają się czy uda mu się przeskoczyć Gwiezdne Wojny, które zajmują 2 miejsce (w 1997 roku film ten uzyskał aż 441 mln $ z pokazów specjalnych jakie w tym czasie pokazywano). Co ciekawe jest to już czwarta z kolejności wygrana w tym rankingu dla Batmana. Jednocześnie można spokojnie mówić, że tegorocznym kasowym zwycięzca sezonu letniego został właśnie Mroczny Rycerz.

Drugie miejsce zajmuje produkcja Sony Pineapple Express. Ta nieco ostrzejsza komedyjka zarobiła 22,4 mln $ , co łącznie dało jej 40 mln $ . Wynik łączny jest inny ze względu na fakt, iż komedia Davida Greena wyświetlana jest w amerykańskich kinach od środy. Jak na 3’072 kopie wynik jest dość dobry, iż analitycy przewidują możliwie dobry wynik w granicach niecałych 80 mln $ .
Cały wynik komedii opowiadającej o przygodach nieco zwariowanych kumpli popalających jointy jest najlepszym wynikiem w historii kariery reżyserskiej Greena. Jednocześnie komedia zbiera dobre opinię wśród krytyków za ciekawy humor i odświeżenie komedii skierowanej głównie do doroślejszych widzów.

Na trzecią pozycję w tym tygodniu spadła Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka. Niestety wszystko wskazuje na to, że najnowsza produkcja Roba Cohena okaże się niezbyt udana. W weekend zarobiła zaledwie 16 mln $ , co oznacza spadek przychodów o 60 % . Wynik okazał się słabszy nawet mimo większej ilości kopii, w jakich obraz można było obejrzeć. Właściwie już dziś mówi się o tym, że pod znakiem zapytania staje realizacja kolejnej części. Łączny wynik Mumii to 70 mln $ .
Przyglądając się jednak filmowi nie powinniśmy mówić jednoznacznie o klapie. Przede wszystkim, dlatego, że sytuacje mocno ratuje wynik światowy a ten jest całkiem przyzwoity. Nowa odsłona Mumii zarobiła 141 mln $ , co oznacza, że przychody amerykańskie stanowią zaledwie 1/3 całej kwoty, jaką uzbierają producenci. Uda się pokryć koszty związane z produkcją i promocją i uda się wypracować całkiem przyzwoity zysk. Tym bardziej, że rynek azjatycki nie do końca jeszcze otworzył się na nową „Mumie”.

Czwartą pozycję zajmuje druga i ostatnia nowość tego tygodnia. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 w porównaniu ze pierwszą częścią zarobił o niecały 1 mln $ więcej. Był również wyświetlany w większej ilości kopii, co nie dziwi ze względu na zwiększenie popularności książki. W ten weekend The Sisterhood 2 zarobiły 10 mln $ a ze względu na fakt, iż film można było oglądać też od środy łącznie na jego koncie znajduje się 19 mln $ . Jest to całkiem przyzwoity wynik, jeśli wspomni się, że produkcja kosztowała zaledwie 27 mln $ . Okazuje się, więc, że można zrobić ciekawy film za niezbyt duże pieniądze.
Największe pytanie, jakie można sobie zadać to czy film trafi do Polskich kin. Pierwsza część ominęła nas i trafiła od razu na DVD czy teraz będzie inaczej? Jednoznacznej odpowiedzi na to nie ma. A mogłoby się okazać, że sequel Wędrujących Dżinsów… (bo tak film nazywał się u nas) osiągnie sukces przynajmniej na poziomie podobnym do książki.

Na piątym miejscu spadła komedia Step Brothers. Ten dobrze trzymający się film Adama McKaya w ten weekend zarobił niecałe 9 mln $ . Obraz można było obejrzeć w 3’182 kopiach a spadek przychodów wyniósł zaledwie 46% . Łącznie komedia zarobiła 80 mln $ , co już zagwarantowało zwrot kosztów produkcji. Step Brothers w Stanach wyświetlany jest zaledwie 3 tydzień, więc jest to bardzo dobry wynik.
Co ciekawe również Will Farrell (odtwórca głównej roli) odnotował jeden z lepszych wyników w jego karierze. Co prawda jeszcze nie przebił zeszłorocznego Ostrza Chwały ale powoli zbliża się do przebicia tego wyniku.

Jeśli jakiś film zasługuje na dużą pochwałę to jest nim ten, który tym razem wskoczył na szóstą pozycje w rankingu, Box Office. Chodzi o musical Mamma Mia!. Okazuje się, że Tom Hanks wiedział, w co inwestuje, bo film odnosi duże sukcesy. Wielu analityków takiego obrotu sprawy się nie spodziewali. W ten weekend produkcja ta zarobiła dobre 8 mln $ , spadek przychodów wyniósł więc zaledwie 35 % . Jest to o tyle sukces, iż musical utrzymuje się na wysokich pozycjach już od 4 tygodni. Nikt również nie spodziewał się, że uda mu się zarobić, aż 104 mln $ .
Nie wiadomo na ile jest to zasługa uwspółcześnienia słynnego musicalu bazującego na przebojach Abby a na ile świetna gra aktorska Meryl Streep i Pierce'a Brosmana ale na pewno film można spokojnie obejrzeć. Dobre połączenie ciekawej fabuły z tanecznymi możliwościami aktorskimi umożliwiły filmowi uplasowanie się na 5 miejsce w rankingu wszechczasów musicali. Mamma Mia! przeskoczyła nawet Oscarową Dreamgirls.

Siódme miejsce zajmuje Journey to the Center of the Earth. Tym razem film zarobił 4,8 mln $ a więc jego przychody spadły o 27 % . Produkcję tą można było obejrzeć w 1’970 kopiach, co jak na 5 tydzień wyświetlania jest bardzo przyzwoite. Najnowsze dzieło Erica Brevinadotychczas zarobiło wysokie, 81 mln $ . Jak na film, który można oglądać zarówno w wersji 3D jak i normalnej jest to niewątpliwy sukces.
Jednocześnie wszyscy zastanawiają się czy uda mu się przeskoczyć zeszłoroczny hit 3D Beowulf?, do którego brakuje mu zaledwie 1 mln $. Obecnie zajmuje 3 pozycję w rankingu wszechczasów filmów możliwych do oglądania w wersji 3D, ale pewnie za kilka dni zajmować będzie drugą pozycje. Niestety do lidera brakuje mu 30 mln $ , co raczej wyklucza go z możliwości walki o podium.

Na ósmym miejscu tym razem uplasował się Hancock. Produkcja z udziałemWilla Smitha zarobiła w weekend 3,3 mln $ . Spadek przychodów filmu osiągnął 35 % , ale jak na 6 tydzień wyświetlania jest to wynik bardzo dobry. Okazuje się, że inne spojrzenie na superbohatera również może spowodować, że film osiągnie sukces kasowy. Łącznie na koncie producentów znajduje się 221 mln $ , co sprawiło, że w roku 2008 film zajmuje 4 pozycje .
Dla Willa Smitha jest to również 4 wynik w karierze , jak na razie nadal najbardziej kasowym z jego udziałem filmem był Dzień Niepodległości wyświetlany w kinach w 1996 roku.

Dziewiątą pozycje tym razem zajęła zeszłotygodniowa nowość Swing Vote. Ta historia wyborcza niezbyt spodobała się publiczności amerykańskiej, która wydaje się być zmęczona polityką, na co dzień. W ten weekend film zarobił 3 mln $ a więc jego przychody spadły o 50 % . Łącznie na koncie producentów znajduje się 12 mln $ co jest wynikiem poniżej oczekiwań. Studio Buena Vista po 3 tygodniach oczekiwało zysku na poziomie 18 – 22 mln $ co nie uda się. Ale mnie osobiscie dziwi, że nie przesunięto premiery na termin późniejszy, może bardziej zbliżony do listopada, kiedy to niektórzy bardziej ekscytować sie będą polityką.

W tym tygodniu na dziesiątej pozycji znalazła się jedyna animacja Wall-E. Ta dość niejednoznaczna animacja Disneya w weekend zarobiła 3 mln $ , co łącznie dało jej 210 mln $ . W ten weekend zanotowano spadek przychodów o 33 % oraz zmniejszono ilość kopii o 411. Jako, że film wyświetlany jest juz 7 tydzień w kinach należy powiedzieć, że wynik jest przyzwoity.
Nadal zaś nierozstrzygnięta zostaje walka o tytuł najlepszej animacji roku. Wydaje się, że szala zwycięstwa przechyla się na Wall-E, bowiem do lidera Kung Fu Pandy brakuje mu 1 mln $ . Jeśli więc wyniki obu produkcji będą utrzymywały się na stałym poziomie to już za 2 tygodnie dowiemy się czy rzeczywiście sympatyczny robot wygra z pandą.

W przyszłym tygodniu do Amerykańskich kin wchodzą 4 produkcje. Jest to horror Lustra z udziałem Kiefera Sutherlanda, komedia Tropic Thunder z udziałem Bena Stillera, animacja Gwiezdne Wojny: Wojna klonów oraz najnowsza produkcja Woodego Allena Vicky Cristina Barcelona.

Mroczny Rycerz 2008Mroczny Rycerz 2008 Pineapple Express 2008Pineapple Express 2008 The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008 Mamma Mia! 2008Mamma Mia! 2008 Swing Vote 2008Swing Vote 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 1 Mroczny Rycerz 26,0 mln $ - 39,0

4 025 441,5 mln $ 4
2 N Pineapple Express 22,4 mln $ —- 3 072

40,5 mln $ 1
3 2 Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka 16,1 mln $ - 60,2

3 778

70,7 mln $ 2
4 N The Sisterhood of the Traveling Pants 2 10,8 mln $ —- 2 707

19,7 mln $ 1
5 3 Step Brothers 8,9 mln $ - 46,1

3 182

80,9 mln $ 3
6 4 Mamma Mia!

8,1 mln $ - 35,9

3 194

104,0 mln $ 4
7 5 Journey to the Center of the Earth 4,9 mln $ - 27,1 1 970

81,8 mln $ 5
8 7 Hancock 3,3 mln $ - 35,1

2 258

221,7 mln $ 6
9 6 Swing Vote 3,1 mln $ - 50,1

2 213

12,0 mln $ 2
10 8 Wall E 3,0 mln $ - 33,9

2 144

210,1 mln $ 7
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 4

Anonimowy

mimo iz nie zbyt przepadam z Benem Stillerem , to wydaje mi sie ze Tropic Thunder odniesie duzy sukces.

Tomassh

ten 'Mroczny rycerz' staje się powoli nudny :P

Trophy

Niezłe tłumaczenie "Tropic Thunder". :-)
Oglądałam "Hancocka" wczoraj i powiem, że spodziewałam się o wiele lepszego filmu.

Adam_Siennica

Za tydzień Klony zarządzą. Tropic Thunder okaże się porażką. Bojkot, który jest przeprowadzany, odniesie sukces :)

Proszę czekać…