"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Zobacz kto pobił Mrocznego Rycerza? 0

W tym tygodniu zmiana lidera w amerykańskim rankingu Box Office! Czy Ameryka ma już nowych bohaterów ?

Mijający weekend był w amerykańskich kinach nieco lepszy niż poprzedni. Nastąpił wzrost przychodów o 3 % dzięki czemu w weekend udało się zarobić blisko 114 mln $ . Był on również ciekawy, jeśli chodzi o lidera. Po raz pierwszy od 4 tygodni Mroczny Rycerz został pokonany. Palmę pierwszeństwa uzyskały Jaja w Tropikach. Zapraszam do przyjrzenia się amerykańskiemu Box Office.

Pierwszą pozycje po 4 tygodniu udało się wywalczyć innemu filmowi niż Batmanowi. W ten weekend miejsce to zajęła pierwsza nowość tygodnia Jaja w Tropikach. Ta zwariowana komedia Bena Stilleramimo oskarżeń ze strony stowarzyszeń osób niepełnosprawnych i chorych umysłowo na bojkocie nie straciła. Co więcej niektórzy uważają, że właściwie film przyciągnął większą liczbę widzów, którzy chcieli właściwie zobaczyć o co chodzi w tym konflikcie.
Jaja w Tropikach przez cały weekend uzbierała 26 mln $ , co jak na 3 319 kopii filmu jest wynikiem bardzo dobrym. Ta produkcja była wyświetlana w amerykańskich kinach od środy a wiec podczas pierwszych pięciu dni producenci zarobili na nim blisko 3 7 mln $ . Jako, że budżet filmu wynosi 92 mln $ to nie będzie najmniejszych problemów z uzyskaniem satysfakcjonujących wpływów, niektórzy zaś zastanawiają się nieśmiało czy i ten film przebije 100 mln $.

Tym razem z podium Mroczny Rycerz spadł na drugą pozycję . W ten weekend film Christophera Nolana zarobił zaledwie 16,7 mln $ . Jest to zarazem równoznaczne ze spadkiem przychodów o 36 %. Przyglądając się tym wynikom należy powiedzieć, że nie jak na 5 tydzień wyświetlania jest to wynik bardzo dobry. Dalej przygody Batmana można obejrzeć na blisko 3 590 kopiach, co daje bezpośredni wynik na kopie porównywalnym z wszelkimi nowościami.
Inny kolejny sukces, jakim mogą pochwalić się nowe przygody Batmana to osiągnięcie łącznych przychodów na poziomie 471 mln $ . Tym samym obraz ten wskoczył na drugą pozycję w rankingu wszechczasów pod względem przychodów na terenie USA. Do lidera, czyli Titanicabrakuje mu około 130 mln $, więc jest on poza zasięgiem. Niemniej według wielu analityków już teraz pod względem wszystkich dodatkowych przychodów (sprzedaż gadżetów, plakatów itd.) zarobił więcej niż filmy z serii Gwiezdne Wojny czy Spider-Man.

Trzecią pozycję zajmuje druga nowość tego tygodnia Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów. Ta animowana produkcja, która początkowo miała trafić jedynie do telewizji przyciągnęła do kin wielu widzów, dzięki czemu osiągnięto wpływy w wysokości 15 mln $ . Jest to na pewno dodatkowa zachęta dla George’a Lucasa, który mógłby popracować nad nowym pełnometrażowym filmem.
Analizując wyniki tego obrazu należy brać pod uwagę, że jest to ogromny sukces wszystkich twórców. Mimo wielu sympatii kinomanów do sagi dzieło to zrobiono za stosunkowo niewielkie pieniądze robi wrażenie.

Na czwartej pozycji uplasowała się kolejna nowość tygodnia – Lustra z Kieferem Sutherlandem. Ten najnowszy horror zarobił w weekend przyzwoite 11,1 mln $ , jest to wynik całkiem dobry tym bardziej, iż obraz był pokazywany w stosunkowo niewielkiej liczby kopii (2 664). Dodatkowo należy pamiętać, iż film startuje z kategorią wiekową R a więc jest skierowany do nieco bardziej doroślejszych widzów.
Horror Alexandra Aja jest dla Sutherlanda powrotem na wielki ekran gdyż od 2006 roku nie grał w filmach trafiających do kin. Wynik filmu jest zarazem 6 otwarciem w karierze tego aktora. Dotychczas najwięcej podczas otwarcia zarobił Telefon.

Piąte miejsce w tym tygodniu zajmuje zeszłotygodniowa nowość Boski chillout. Historia o dwóch nieco szalonych przyjaciołach w ten weekend zarobiła 10 mln $ a więc jej zyski spadły o 57 %. Komedie Davida Gordona Greena dalej można było obejrzeć na 3 072 kopiach. Od momentu premiery producenci mają na swoim koncie już 62,9 mln $ , co jest wynikiem bardzo ich satysfakcjonujących. Jak na budżet w wysokości 27 mln $ zysk powyżej 200 % kosztów jest bardzo ciesząca. Być może będzie to oznaczało falę nowych komedii w podobnym stylu. Tak się stało po sukcesie American Pie i tak może być teraz.

Na szóstej pozycji w tym tygodniu wskoczyła Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka. O najnowszej produkcji Roba Cohena można mówić bardzo wiele, właściwie nie sposób do końca wyjaśnić skąd różnice w odbiorze tego filmu w Stanach i na świecie. W amerykańskich kinach w weekend nowe przygody pogromcy mumii zarobiła 8,6 mln $ . Jest to spadek przychodów o 47,8 %w porównaniu do zeszłego weekendu. Dodatkowo zmniejszono o 415 liczbę kopii, na których można obejrzeć film. Łącznie wiec producenci w ciągu 3 tygodni od momentu premiery uzbierali zaledwie 86,6 mln $ . Jeśli chodzi o wynik światowy to tutaj mumia radzi sobie o wiele lepiej. Dotychczas na świecie Mumia zarobiła blisko 197 mln $ a więc już przekroczyła swój budżet.
Niemniej jednak wiele analityków zwraca uwagę, iż przed wyborem czy film będzie miał swoją kontynuację bierze się pod uwagę przede wszystkim zyski ze Stanów. A tutaj są one poniżej oczekiwań. Dlatego też plotki o ewentualnych kontynuacji filmu będzie trzeba mocno ponownie rozważyć.

Na siódmym miejscu znajduje się film Mamma Mia!. O rewelacyjnych wynikach tego musicalu mówiłem już wielokrotnie. W ten weekend zarobił świetne 6,4 mln $ , co jak na 5 tydzień wyświetlania jest wynikiem bardzo dobrym. Spadek przychodów o zaledwie 20 % również świadczy o tym, że jest jeszcze wielu widzów chcących obejrzeć Meryl Streep oraz Pierca Brosmana podrygujących w rytm piosenek Abby.
Mamma Mia! osiąga również sukcesy na polu rankingu wszechczasów musicali. Obecnie zajmuje 4 pozycję, ale jeśli dalej utrzyma takie wyniki to już w przyszły weekend znajdzie się na miejscu 3. Wydaje się, iż na tym zatrzyma się gdyż do Chicago, które zajmuje drugą pozycję (z kwotą 170 mln $) nie ma szans.

Ósmą pozycję w ten weekend zajęła kontynuacja przeboju dla nastolatek The Sisterhood of the Traveling Pants 2. W ten weekend film ten 5,9 mln $ , co oznacza spadek wpływów o 44 %. Jak na drugi tydzień filmu skierowanego do raczej wąskiej grupy osób jest to wynik całkiem dobry. Budżet filmu, który był ustalony na poziomie 27 mln $ już został pokryty (obecnie na koncie producenci mają 32,1 mln $ ) a pamiętajmy, że jest to dopiero 2 tydzień.
Jeśli porównamy obydwie części filmu to wydaje się, że zyski sequela będą większe. Film z roku 2005 miał wynik na poziomie 39 mln $. Choć pragnę zwrócić uwagę, iż są to wpływy tylko z kin. A obraz ten miał duże wpływy, jeśli chodzi o rynek DVD gdzie szczególnie w Stanach cieszył się ogromną popularnością.

Na dziewiątej pozycji znalazła się komedia Step Brothers z wynikiem 5 mln $ . Spadek dochodu wyniósł 45 % a liczba kopii, w jaką można było obejrzeć film wyniosła 2 648. W ciągu 4 tygodni od momentu wyświetlania w kinach film zarobił 90 mln $ . Jest to 16 wynik tego roku. Do końca nie można być też pewnym czy uda mu się przebić 100 mln $, gdyż mimo wszystko wydaje się, iż powoli film będzie opuszczał kina.

Dziesiąte miejsce zajęła kolejna nowość tygodnia Vicky Cristina Barcelona. Najnowszy film wielkiego Woodego Allena w ten weekend zarobił 3,7 mln $ , co jest wynikiem dobrym. Mówiac o wszelkikich filmach Allena należy zwracać uwagę, że jest to kino niebanalne i nie skierowane do masowego odbiorcy. Dodatkowo ostatnimi czasy twórca więcej tworzy w europie, przez co wielu amerykanom brakuje nowojorskiego klimatu filmów. Dodatkowo udało mu się uzyskać tak dobry wynik mimo zaledwie 692 kopii, w jakich można było go obejrzeć. Niemniej Allenowi udało się uzyskać najlepszy wynik otwarcia od 2000 roku, kiedy to premierę miały Drobne Cwaniaczki.

Z innych ciekawostek chciałem poinformować o tym, iż w ten weekend zadebiutował na ekranie film Wyprawa na Księżyc 3D. Film uzyskał 2 mln $ i zajął 12 miejsce w rankingu. Równocześnie rozstrzygnął się wynik na najlepszą animacje roku 2008. Okazało się, że Wall E prześcignął Kung Fu Pandę i niewątpliwie już nic nie pozbawi go pozycji lidera.

Za tydzień do amerykańskich kin wejdą 4 filmy: thriller Death Race, komedia The House Bunny, komedia familijna The Longshots oraz komedia The Rocker, która będzie miała premierę w środę.

Jaja w Tropikach 2008Jaja w Tropikach 2008 Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów 2008Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów 2008 Boski Chillout 2008Boski Chillout 2008 Mamma Mia! 2008Mamma Mia! 2008 Vicky Cristina Barcelona 2008Vicky Cristina Barcelona 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Jaja w Tropikach 26,0 mln $ —-

3 319

37,0 mln $ 1
2 1 Mroczny Rycerz 16,8 mln $ - 35,7

3 590

471,5 mln $ 5
3 N Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów 15,5 mln $ —-

3 452

15,5 mln $ 1
4 N Lustra 11,1 mln $ —- 2 664

11,1 mln $ 1
5 2 Pineapple Express 10,0 mln $ - 57,0

3 072

62,9 mln $ 2
6 3 Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka

8,6 mln $ - 47,8

3 363

86,6 mln $ 3
7 6 Mamma Mia! 6,4 mln $ - 20,8 2 771

116,4 mln $ 5
8 4 The Sisterhood of the Traveling Pants 2 5,9 mln $ - 44,5

2 714

32,1 mln $ 2
9 5 Step Brothers 5,0 mln $ - 45,2

2 648

90,9 mln $ 4
10 N Vicky Cristina Barcelona 3,7 mln $ —-

692

3,7 mln $ 1
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Darth_Artur

Ciekawe ze starwarsy dopiero trzecie, nie te czasy co kiedyś.

Proszę czekać…