"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Coraz gorzej z parodiami 1

Dowiedz się kto zdobył tytuł najbardziej dochodowej produkcji tego weekendu oraz komu nie udał się start w kinach. Najnowsze notowanie amerykańskiego Box Office.

Ostatni weekend wakacji jest dla amerykanów również długim weekendem oraz tradycyjnym zakończeniem sezonu wakacyjnego. Niestety 35 tydzień roku nie był najlepszy w kinach. Zanotowano 15% spadek wpływów z porównaniu do zeszłego tygodnia oraz niezbyt najlepiej poradziły sobie nowości. Po raz drugi notowanie wygrały Jaja w tropikach.

Pierwszą pozycję jak już wcześniej pisałem zajęły Jaja w tropikach. Dla produkcji Bena Stillera jest to drugi tydzień z rzędu, który dał mu palmę pierwszeństwa. Dzięki niskiemu spadkowi przychodów na poziomie zaledwie 29 % producenci uzbierali wysokie 11,5 mln $. Tym bardziej wynik zaskoczył wielu analityków, iż po 3 tygodniu udało się zwiększyć liczbę kopii o 121. Łączne przychody Jaj w tropikach to obecnie niecałe 84 mln $.

Na drugiej pozycji uplasowała się pierwsza nowość weekendu Babylon A.D. Niestety nie pomogła gwiazda Vin Diesela. Najnowsza produkcja reżysera Gothiki należy uznać za duży niewypał, o którym wspomina reżyser. W ciągu 3 dni udało się uzbierać zaledwie 9 mln, $ co jest poniżej oczekiwań producentów. Wyświetlanie w 3’390 kopiach dało bardzo niski wynik jednostkowy. Zdaje się, że wszystko jest wynikiem dość mocnego ukierunkowania na ciekawe pościgi a nie ciekawą fabułe sprawiło, że publiczność nie dopisała.

Trzecią pozycję w tym tygodniu zajął Mroczny Rycerz , który dzięki weekendowemu wynikowi na poziomie niecałych 9 mln $ umożliwił Batmanowi przeskoczenie magicznej granicy wpływów powyżej 500 mln $. Temu nie udało się nikomu poza słynną produkcją, Jamesa Camerona Titanic (jeśli bierzemy pod uwagę ówczesne wpływy). Mroczny Rycerz bardzo dobrze się trzyma, zanotował spadek na poziomie, 17 % co nie prędko wróży mu wycofanie z kin. Co ciekawe nadal utrzymuje się wysoki zysk jednostkowy na kopie co dodatkowo zachęca wszystkie kina do utrzymywania seansów. Dzięki temu już od 7 tygodni możemy oglądać dokonania dzielnego rycerza.

Na czwartej pozycji uplasowały się piękne króliczki z filmu The House Bunny . Komedia produkcji Sony zadziwiła wielu, iż nie przepadła w gronie tak ciekawych produkcji. W tym tygodniu zanotowała ona, co prawda spadek przychodów, o 42 % ale wpływy osiągnęły na poziomie 8 mln $.

Piątą pozycję w rankingu zdobyła druga nowość tego weekendu, film Jeffreya Nachmanoffa pt. Traitor. Jako, że amerykanie mogli oglądać tą pozycję już od środy wynik na poziomie 7,9 mln $ nie jest taki zły. Film wyświetlano w 2’054 kopiach a łączne przychody od momentu premiery to 9,4 mln $. Oznacza to, iż produkcja z udziałem Dona Cheadle zarobiła więcej niż najlepsza nowość tego notowania. Niestety analitycy raczej nie wróżą wielkiej kariery filmowi spodziewając się raczej dużego spadku przychodów w następnym notowaniu.

W ten weekend szóstą pozycję zdobył Death Race z udziałem Jasona Stathama. Przez cały weekend film zdołał uzbierać 6,2 mln $, co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów o 50%. Nie udała się sztuczka z niewielkim zwiększeniem liczby kin gdyż jak można było się spodziewać, bo satysfakcjonującym starcie wydaje się, iż widzowie mają póki, co dość Stathama w kinach. Jak na razie producentom udało się uzbierać 23 mln $ co niestety jest słabą kwotą w porównaniu do budżetu w wysokości 45 mln $. Być może przyśpieszona zostanie premiera DVD, aby móc więcej zarobić.

Na siódmej pozycji w notowaniu znalazła się trzecia i ostatnia nowość Disaster Movie. Jakby tytuł mówił wszystko słaby wynik premiery udowodnił, że wypaliły się pomysły na ciekawe parodię. Najnowsza produkcja reżysera Jason Friedberg i Aaron Seltzer zarobiła zaledwie 6 mln $. Słaby wynik jednostkowy na kopię oznacza pewnie duże spadki w przyszłym tygodniu. Coraz absurdalniejszy humor oraz brak nowych pomysłów nawet amerykanom nie przypadł do gustu. Ciężko powiedzieć nawet czy uda się uzbierać 20 mln $, aby móc, chociaż pokryć koszty budżetu.

Ósmą pozycję zajął świetny musical z Merryl Streep Mamma Mia!. Niezapomniane piosenki Abby tak spodobały się widzą, iż jako jedyny film w notowaniu zarobił więcej w porównaniu do zeszłego weekendu. Tym razem uzbierał 4,4 mln $, co jest wynikiem bardzo dobrym tym bardziej, iż zmniejszono liczbę kopii o 358. Ogromna popularność filmu przekłada się na wyjątkowo duże wpływy, które obecnie kształtują się na poziomie 131 mln $. Dzięki temu w rankingu najbardziej dochodowym musicali wszechczasów trzyma się mocno na trzeciej pozycji.

Dziewiątą pozycję w ten weekend zajęła komedia Boski chillout . Skierowana głównie do młodych ludzi produkcja Davida Gordona Greena uzbierała 3,3 mln $, co oznacza spadek przychodów o 37 %. Sukces filmu jest niekwestionowany tym bardziej, iż na produkcję przeznaczono zaledwie 27 mln $. Oznacza to, iż mimo wszystko amerykanie lubią komedie, ale ważne, aby były ciekawie zrealizowane.

Na ostatniej pozycji znalazło się najnowsze dzieło słynnego Nowojorskiego reżysera,Woodiego Allena pt. Vicky Cristina Barcelona. Produkcja ta zarobiła 3 mln $, co oznacza spadek przychodów o zaledwie 0,1 %. Film wyświetlany jest w zaledwie 692 kopiach, co daje najlepszy wynik jednostkowy. Dodatkowo świadczy to o tym, iz Allenowi wychodzi na dobre kręcenie w europie. Tworzy coraz ciekawsze produkcje. Łącznie na koncie filmu znalazło się obecnie 12,7 mln $, co jest wynikiem dość dobrym jak na nieco bardziej inteligentne produkcje.

W przyszłym tygodniu na ekrany amerykańskich kin będzie można obejrzeć najnowszy film akcji z udziałem Nicolasa Cage Bangkok Dangerous oraz romantyczną komedie Everybody Wants to Be Italian.

Babylon A.D. 2008Babylon A.D. 2008 The House Bunny 2008The House Bunny 2008 Totalny kataklizm 2008Totalny kataklizm 2008 Vicky Cristina Barcelona 2008Vicky Cristina Barcelona 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 1 Jaja w Tropikach 11,5 mln $ - 29,3

3 473

83,8 mln $ 3
2 N Babylon A.D 9,7 mln $ —-

3 390

9,7 mln $ 1
3 4 Mroczny Rycerz 8,7 mln $ - 17,0

2 750

502,4 mln $ 7
4 2 The House Bunny 8,3 mln $ - 42,9

2 714

27,9 mln $ 2
5 N Traitor 7,9 mln $ —-

2 054

9,4 mln $ 1
6 3 Death Race

6,2 mln $ - 50,7

2 537

23,0 mln $ 2
7 N Disaster Movie 6,1 mln $ —- 2 642

6,1 mln $ 1
8 8 Mamma Mia! 4,4 mln $ + 2,4

1 968

131,5 mln $ 7
9 6 Pineapple Express 3,4 mln $ - 37,8

2 047

79,8 mln $ 4
10 11 Vicky Cristina Barcelona 3,0 mln $ - 0,1

692

12,8 mln $ 3
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Anonimowy

z nowości tego tygodnia , bardzo ciekawie zapowiada się film "Traitor", obsadę ma bardzo solidną, Jeff, Don, Guy – 3 aktorów, których bardzo cenię.

Proszę czekać…