"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Ostatnie zlecenie wykonano 0

Kolejna zmiana lidera w notowaniu Amerykańskiego Box Office. Zobacz kto zdobył pierwsze miejsce a komu się nie powiodło.

Pierwszy powakacyjny weekend w Stanach nie należy do zbyt udanych. Na terenie całego kraju udało się zebrać zaledwie 51 mln $ , co jest równoznaczne ze spadkiem przychodów o 31%. Jest to również o 10 mln $ gorszy wynik od tego, jaki był w zeszłym roku. Mimo tak słabego okresu udało się zwyciężyć filmowi z udziałem Nicolasa Cage'a, którego najnowsza produkcja stała się liderem tego notowania.

Jak mogliście przeczytać wyżej pierwszą pozycję w ten weekend zdobyło Ostanie zlecenie , który jakby na złość recenzentom (którzy krytykowali film oraz brak wcześniejszych pokazów prasowych) zdobył 7,8 mln $. Nie jest to może wynik zbyt zadowalający, ale udało się wyprzedzić zeszłotygodniowego lidera. Film wyświetlano w 2 650 kopiach, dzięki czemu udało się uzyskać najlepszy wynik jednostkowy z całej pierwszej dziesiątki. Zysku tego nie można jednak uznać za wielki sukces, bowiem początkowo mówiono o starcie w granicach 15 – 20 mln $, co jak wiemy się nie udało.
Analitycy nie wróżą temu obrazowi zbyt wielu tryumfów. Wiele osób twierdzi, że należy się spodziewać bardzo wysokiego spadku w przyszły weekend, przez co łączny wynik filmu powinien zatrzymać się na poziomie 50 mln $.

Drugie miejsce w ten weekend uzyskał lider poprzedniego notowania, czyli film Jaja w tropikach . Produkcji Bena Stillera udało się uzbierać 7,5 mln $, co oznacza spadek przychodów o 34 %. W ciągu 4 tygodni od momentu premiery udało się uzbierać niecałe 97 mln $ i to przy bardzo niesprzyjających warunkach (groźby protestów). Wydaje się, iż amerykańskim widzom spodobała się historia o nieco głupkowatych aktorach, którzy trafiają do prawdziwej dżungli. W ten weekend film można było oglądać w blisko 3 446 kopiach, co jest rekordem tego notowania.

Na trzeciej pozycji w ten weekend tym razem awansował The House Bunny. Ciekawa historia o wyrzuconej dziewczynie z Playboya, która trafia do 7 najbardziej ociemniałych kobiet uzyskała w ten weekend 5,9 mln $. Niewielki spadek wpływów o 29 % spowodował, iż na producenci uzyskali jak dotąd 37 mln $. Jest to dość dobry wynik, jeśli zwróci się uwagę na fakt dość ostrożnych zapowiedzi mówiących o satysfakcji, jeśli film zarobi 30 mln $. W ten weekend obraz można było oglądać w 2 736 kopiach.

Tym razem czwartą pozycję uzyskał fenomenalny Mroczny Rycerz. O tym filmie można byłoby pisać bardzo długo. Mimo 8 tygodniowej obecności w kinach, w ten weekend udało się uzyskać wynik na poziomie 5,7 mln $. Oznacza to, że już na chwilę obecną producenci zarobili na nim tylko w Stanach 512 mln $. W ten weekend spadek przychodów był na poziomie, 33 % co nadal nie jest złym wynikiem. Produkcję tą można oglądać w 2’575 kopiach, co świadczy o dalszym zainteresowaniu widzów.

Piątą pozycję w ten weekend zajeła zeszłotygodniowa nowość pt. Traitor. Najnowsza produkcja z udziałem Guya Pearce oraz Dona Cheadle uzyskała 4,6 mln $, co oznacza spadek przychodów o 40 %. Nie jest to zły wynik gdyż nadal jest silna konkurencja w postaci filmów akcji skierowanych przede wszystkim do męskiej części publiczności. Łącznie filmowi udało się uzbierać jak dotychczas 17,6 mln $, co jest niejako zgodne z oczekiwaniami producentów.

Na szóstej pozycji uplasował się Babylon A.D. . Tym razem ta produkcja uzbierała 4 mln $, co oznacza spadek przychodów o 57 %. Duży spadek, który może świadczyć o mniejszym zainteresowaniu widzów filmami SF. Jednak niektórzy zwracają uwagę na słabą fabułę oraz niezbyt wciągającą akcję. Przez to dotychczas udało się zarobić zaledwie 17,1 mln $ a to świadczyć może o zarobkach poniżej kosztów produkcji. Te sięgały około 70 mln $, ale jeśli dodamy do tego koszty promocji wyjdzie nam duża różnica pomiędzy tym, co film powinien zarobić, aby spłacić poniesione na niego wydatki. Być może reakcją na to będzie przyśpieszenie premiery DVD, która podreperuje finanse twórców.

Siódmą pozycję w ten weekend zdobył Wyścig śmierci Paula W.S. Andersona. Najnowsza produkcja twórcy Mortal Kombat zarobiła tym razem 3,5 mln $. Spadek przychodów o 43 % oraz wyświetlanie w 2’586 kopiach dało niezbyt wysokie zyski jednostkowe. Producenci łącznie uzbierali dotychczas 29 mln $, co dalej oznacza niższe zyski niż koszty produkcji. W Stanach żartuje się, iż wszystko przez Toma Cruisa, który jest producentem tego obrazu a którego filmy ostatnio słabo sobie rodziły w rankingach Box Office. Wszystko zaś wskazuje na to, iż w przyszłym tygodniu w notowaniu nie zobaczymy tego filmu.

Na ósmej pozycji znalazła się niezbyt udana nowa parodia filmów pt. Totalny kataklizm . W wyniku spadku przychodów o 43 % udało się uzyskać wpływy w wysokości 3,3 mln $. Łącznie na koncie filmu znajduje się zaledwie 10,8 mln $. I tutaj producenci mówią o niespełnieniu oczekiwań, bowiem liczono na dwukrotnie wyższe zyski. Niektórzy zwracają uwagę, iż Ameryka ma dość głupkowatych komedii, wolałaby oglądać nieco bardziej inteligentniejsze żarty.

Dziewiątą pozycję zajął drugi król notowania, czyli Mamma Mia! . Film zarobił 2,7 mln $, co oznacza spadek przychodów o 35%. Jak na 8 tygodni wyświetlania filmu w kinach to świetny wynik. Najwyraźniej cukierkowa produkcja z piosenkami Abby w tle nie nudzą się widzom. Łącznie producenci zarobili na nim świetne 136 mln $, dzięki czemu dość mocno uplasował się na 3 pozycji najbardziej dochodowych musicali wszechczasów. Świetny wynik filmu może być pojawieniem się nowej mody na musicale z piosenkami najpopularniejszych zespołów.

Całe notowanie w ten weekend zamyka Boski chillout, który zdobył dziesiątą pozycję . W ten weekend udało się uzbierać 2,4 mln $, co na 1’802 kopie nie jest złym wynikiem. Tym razem szalona komedia o dwójce przyjaciół zmniejszyła swoje przychody o 32 %. Łącznie w ciągu 5 tygodni od momentu premiery udało się zebrać wysokie 84 mln $. Teraz film powoli będzie wycofywany z kin, aby znów powrócić w wielkim stylu w momencie premiery, na DVD.

W przyszłym tygodniu na amerykańskich kinach będzie można oglądać, aż 4 nowości. Będzie to najnowsza produkcja braci Coen Tajne przez poufne, kryminał z udziałem Ala Pacino i Roberta De Niro Righteous Kill, komedia The Family That Preys oraz komedia Kobiety z udziałem Meg Ryan.

Ostatnie zlecenie 2008Ostatnie zlecenie 2008 The House Bunny 2008The House Bunny 2008 Babylon A.D. 2008Babylon A.D. 2008 Totalny kataklizm 2008Totalny kataklizm 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Ostatnie Zlecenie 7,8 mln $ —-

2 650

7,8 mln $ 1
2 1 Jaja w Tropikach 7,5 mln $ -34,9

3 446

96,8 mln $ 4
3 4 The House Bunny 5,9 mln $ - 29,1

2 736

36,9 mln $ 3
4 3 Mroczny Rycerz 5,7 mln $ - 33,7

2 575

512,1 mln $ 8
5 5 Traitor 4,6 mln $ - 40,8

2 108

17,6 mln $ 2
6 2 Babylon A.D

4,0 mln $ - 57,8

3 425

17,1 mln $ 2
7 6 Death Race 3,6 mln $ - 43,0

2 586

29,7 mln $ 3
8 7 Totalny kataklizm 3,3 mln $ - 43,5

2 642

10,9 mln $ 2
9 8 Mamma Mia! 2,7 mln $ - 35,6

1 904

136,2 mln $ 8
10 9 Boski chillout 2,4 mln $ - 32,1

1 802

84,1 mln $ 5
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

Quagmire 2008-09-08

Rzeczywiście Tyler Perry może znowu zaskoczyć analityków, taśmowo kręci niskobudżetowe komedie które zawsze przynoszą zyski, tak może być i tym razem

Anonimowy 2008-09-08

Ja chyba jednak bym bardziej stawiał na Cohenów, Pitt i Clonney to bardziej popularne obecnie gwiazdy i graja obecnie w lepszych filmach, niż de niro i Pacino, którzy najlepsze lata pod względem filmowym , mają juz za sobą.
Ale zwyciezca może tez byc film Tylera Perrego, jego 4 poprzednie filmy dobrze sobie poradziły w box officie.

Quagmire 2008-09-08

Zgadzam się z Wolfiem, film z Cage’em przyniesie wpływy na poziomie Babylon AD. Cage to bardzo nierówny dla box office’u aktor. A w przyszłym tygodniu zwycięży Righteous Kill, ciekawe czy stanie się dużym przebojem, solidnie poradzi też sobie nowa komedia Tyler’a Perry’ego, a co do braci Coen, ich filmy zawsze stopniowo rozkręcają się w box office usa, tym razem ich nowe dzieło jest od razu wprowadzone w przyzwoitej ilości kopii, więc może zaczną od dobrego dla nich startu, na poziomie 10 mln$, a The Women to dla mnie największa niewiadoma przyszłego weekendu

Anonimowy Quagmire 2008-09-08

Raczej się nie stanie dużym przebojem, sam film zapowiada sie na średniaka i takie też raczej będą wpływy, chociaż byc może rzeczywiście zadebiutuje na 1 miejscu.

Anonimowy 2008-09-08

Michale, te 50 mln dla ostatniego zlecenia to chyba na całym świecie , bo z takim słabym startem i fatalnymi recenzjami to w usa dobrze jak film zarobi 25 mln.

Michal_Dajer Anonimowy 2008-09-08

Oczywiście chodzi o światowe wpływy. Ja w Stanach prognozowałbym wpływy na poziomie 15- 20 mln $. Na świecie zarobi dodatkowe 30 mln $ tylko aby przekonać się jak wypadł Cage.

Jako fan Cage muszę z przykrością powiedzieć, iż coraz częściej aktor gra w zwyczajnych gniotach. Właściwie od "Skarbu Narodów" nie zagrał w ciekawszej produkcji. Wyjątkiem jest jego świetna rola w "Panu życia i śmierci" ale mówi się, że wyjątki potwierdzają regułę.

Jeśli chodzi o przyszły tydzień to jeśli miałbym prognozować to postawiłbym na zwycięstwo "Righteous Kill". Mimo wszystko magia nazwisk Pacino i De Niro zrobi swoje. Coenowie nigdy nie mieli dobrych wyników w Box Office więc pewnie i teraz zajmą koło 3 miejsca. Co do tych dwóch innych nowości to możliwe że znajdą się w pierwszej dziesiątce ale raczej poniżej 5 oczka :).

Proszę czekać…