Festiwal Polskich Filmów w Gdyni 0

FDB będzie na miejscu pisać dla was codzienną relację. Oto skrótowy opis filmów na festiwalu

33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to pierwsza wielka impreza filmowa, na której będzie obecne FDB.pl.

33 FPFF w Gdyni33 FPFF w Gdyni

Jako że idziemy tam także dla was, naszych czytelników, pomyślałem, że możemy zrobić coś takiego. Kogo i o co chcielibyście zapytać na festiwalu? Czego chcielibyście się dowiedzieć? Napiszcie, a na pewno zapytamy o najciekawsze rzeczy!

Tegoroczny festiwal nie obył się bez kontrowersji. Łukasz Barczyk zrezygnował z zgłoszenia swojego filmu Przemiany na znak protestu przeciwko obecnej formie festiwalu.

Mamy wiele ciekawych pozycji, które mogą okazać się dobrymi obrazami. W konkursie głównym są też takie filmy jak Lejdis i Ranczo Wilkowyje, ale raczej na pewno nie są to produkcje, które będą walczyć o Złotego Lwa.

Szansę na pewno mają Cztery noce z Anną, które są wielkim powrotem Jerzego Skolimowskiego do filmu po 17 latach przerwy na rzecz malarstwa. Duże szanse na wyróżnienie z całą pewnością będzie miał Michał Lorenc, którego muzyka w zeszłym roku za Wszystko będzie dobrze zdobyła nagrodę. Pokazywano ten obraz na festiwalu w Cannes, gdzie nagrodzono go owacją na stojąco, podkreślając, że Skolimowski wrócił do tworzenia filmów, jak w najlepszych latach swojej kariery. Jest to mój cichy faworyt na Złotego Lwa.

Historia Leona, pracownika spalarni odpadów medycznych w prowincjonalnym miasteczku, który zakochuje się w pielęgniarce i obsesyjnie próbuje się do niej zbliżyć.

Odurza ją środkami nasennymi i nocami zakrada się przez okno do jej pokoju. Spędza długie godziny obok śpiącej kobiety, z każdą wizytą pozwalając sobie na coraz większą śmiałość. Wreszcie zostaje złapany przez policyjny patrol.

Jednym z najgłośniej komentowanych filmów jest Rysa Michała Rosy. Wszedzie podkreślają jego uniwersalne walory i świetne kreacje aktorskie. Został bardzo dobrze przyjęty na zagranicznych festiwalach. Wszędzie się mówi, że jest to najciekawszy obecnie tytuł, który może być naszym kandydatem do Oscara. Osobiście nie wiem, co o nim myśleć, na pewno po poniedziałkowym pokazie napiszę jak to wygląda w rzeczywistości.

Joanna i Jan są kochającym się małżeństwem z wieloletnim stażem. Pewnego dnia Joanna dostaje informacje o podłości, której rzekomo dopuścił się w przeszłości jej mąż. Chodzi o współpracę Jana z policją polityczną. Niepotwierdzone podejrzenia stopniowo kładą się cieniem na ich związku.

Bracia Karamazow zapowiadają się bardzo ciekawie. Petr Zelenka nie raz udowadniał, że jest interesującym reżyserem. Ciekawym aspektem jest to, że muzyką robi nasz zdobywca Oscara, Jan A.P. Kaczmarek. Czy w kategorii muzyki będziemy mieć pojedynek wielkich – Lorenca i Kaczmarka? a może ktoś mniej znany pokaże ciekawe kompozycje?

Historia rozgrywa się we współczesnej Polsce. Do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem przedstawienia na czele, żeby podczas alternatywnego festiwalu w nietradycyjnej przestrzeni stalowni wystawić sceniczną adaptację dzieła Dostojewskiego Bracia Karamazow.

Sztuka teatralna, której podstawą jest dochodzenie w sprawie ojcobójstwa, opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa i jego czterech synów – gwałtownego Dymitra, intelektualisty Iwana, pokornego Aloszy i nieślubnego syna Smierdiakowa. O zabicie ojca i sprzeniewierzenie pieniędzy zostaje oskarżony najstarszy syn Dymitr. W historię wplątane są także dwie kobiety – namiętna Gruszeńka i cnotliwa Katarzyna. W dramacie teatralnym, naładowanym emocjami – miłością, zazdrością, nienawiścią, stawia się kwestie wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy. Jest tu wprowadzony temat szukania Boga, dążenie, żeby udowodnić lub odrzucić jego istnienie. Jest z tym połączona refleksja, że o ile Bóg nie istnieje, wszystko jest dozwolone.

Poza tym interesująco zapowiadają się także Boisko Bezdomnych Kasi Adamik (córka Agnieszki Holland).

Senność:

Serce na dłoni – Krzysztofa Zanussiego:

Ale nie jest przesądzone, że akurat te filmy będą świecić tryumfy. Zawsze może okazać się, że któryś będzie czarnym koniem. Jutro początek festiwalu wraz z pokazem Rysy. Oczekujcie późnym wieczorem relacji z dnia pierwszego!

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU MOŻNA PRZECZYTAĆ TU

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Czudi

Bardzo dobrze, że będzie relacja z festiwalu. Fdb jest wciąż skromnym (trochę przesadzam;) portalem, więc taka inicjatywa jest jak najbardziej pozytywna. Jeśli przy okazji pojawią się recenzje, opinie o filmach, które jeszcze premiery to miód:D
Gratuluje

Proszę czekać…