"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

DreamWorks niezależne 0

Po trudnych 3 latach kończy się współpraca pomiędzy DreamWorks a Paramount Pictures. Czas na niezależność mówią szefowie DW.

Studio Stevena Spielberga DreamWorks kończy współpracę z Paramount Pictures. Obecnie finalizowane są rozmowy z indyjskim koncernem Reliance ADA Group, dzięki, któremu możliwa będzie niezależność studia. Umowa, która została podpisana jednoznacznie kończy współpracę firmy z Paramount, która jak przyznają szefowie DW nie była zbyt udano.

Paramount Pictures kupił DreamWorks pod koniec 2005 roku za blisko 1,6 mld $. W ramach zawartej umowy studio mogło samemu wybierać projekty filmowe, ale już roczny budżet firmy wyznaczał Paramount. Tak też zaczęły się pierwsze nieporozumienia pomiędzy szefami obu spółek. DreamWorks zarzucał Paramount, iż uniemożliwia zdobywanie funduszy na kolejne filmy z niezależnych źródeł. Władze tej drugiej z kolei zarzucały DreamWorks nadmierną kontrolę nad projektami przez Spielberga. Ostatecznie władze DW zdecydowały się wykorzystać klauzulę umożliwiającą zerwanie współpracy.

Teraz wszystkich czeka batalia o prawa do wszystkich projektów, które powstają w studiu DreamWorks. Chodzi o takie tytuły jak Lincoln czy The 39 Clues. Obydwie spółki utrzymują, iż mają pełne prawa do tych projektów. Szykuje się, więc batalia sądowa.

Dzięki zerwaniu współpracy z Paramount Pictures szefowie DreamWorks zapowiadają większą niezależność firmy w doborze projektów. Firma musi jednak znaleźć partnera, który będzie zajmował się dystrybucją ich projektów.

DreamWorksDreamWorks

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…