"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Szaleńcza jazda w kinach 0

Ten weekend należeć będzie przede wszystkim do szalonej komedii Bena Stillera pt. Jaja w tropikach. Sprawdź, jakie jeszcze filmy mają premierę w zbliżający się weekend.

W ten weekend dystrybutorzy przygotowali, aż 6 nowości, spośród których będzie można wybrać zarówno nieco szaloną komedię z udziałem amerykańskich gwiazd, poważne dwa polskie filmy Rafała Kapielińskiego czy też dowiedzieć się, do czego może doprowadzić szkolny eksperyment. Zapraszam do zapoznania się z przeglądem nowości, który w założeniu ma pomóc wam wybrać filmy, na które warto iść do kina.

Żadnym zaskoczeniem nie będzie fakt, iż spośród wszystkich nowości dwie będą się najbardziej liczyły na naszym rodzimym rynku. Pierwszym z nich jest zwariowana komedia Jaja w Tropikach, którego producentem jest sam Tom Cruise. Ten film pokazał jedno, że Cruise dalej jest potężnym człowiekiem w Hollywood gdyż udało mu się w jednym filmie zgromadzić takie gwiazdy kina jak Jack Black, Robert Downey Jr. czy Brandon T. Jackson. Jeśli dodamy do tego epizodyczne role Jennifer Love Hewitt, Matthew McConaugheya, Jasona Batemana, Tyry Banks i Jona Voighta mamy jednoznaczny dowód na to, że nazwisko Cruise nadal robi na kimś wrażenie.

Jaja w tropikach 2008Jaja w tropikach 2008

Cała fabuła toczy się wokół egocentrycznej grupki aktorów przygotowujących się do kolejnej roli w filmie. Produkcja, w której wszyscy mają wystąpić ma stać się najlepszym filmem wojennym w historii, ale na sposób coraz to wymyślniejszych kaprysów zadufanych w sobie aktorów budżet rośnie w zastraszającym tempie. Decyzją reżysera aktorzy zostają wysadzeni w środku dżungli, aby tam bez żadnej pomocy poradzić sobie w trudnych warunkach. Przypadek sprawia, że trafiają na autentyczną lokalną bandę handlarzy narkotyków, dla których amerykanie to najeźdźcy i szpiedzy CIA.
Tak niezbyt skomplikowana fabuła sprawiła, że w jednym filmie udało się ciekawie sportretować coraz bardziej rozkapryszone gwiazdy Hollywood. Film w zamierzeniu miał być również satyrą na cały system tworzenia filmów, który staje się skostniały.

Co ciekawe sam film zbiera różne opinie. Od mocno negatywnych po te chwalące grę aktorską. Jako że każdy widz oczekuje czegoś innego po filmie, nie będę pisał, że jest to film bardzo fajny. Zachęcam was do pójścia do kina, gdyż nie sadzę, abyście zawiedli się i żałowali wydanych na niego pieniędzy.

Drugim filmem, który zrobi zapewne sporą burzę na rynku będzie najnowsza produkcja wybitnego reżysera Krzysztofa Zanussiego pt. Serce na dłoni. Film reklamowany jako śmiertelnie poważna komedia udowodniła jedynie, iż komedia to nie jest żywioł Zanussiego.

Serce na dłoni 2008Serce na dłoni 2008

Serce na dłoni to opowieść o pewnym bardzo bogatym biznesmenie-mafiosie (Bohdan Stupka), który pilnie potrzebuje operacji przeszczepu serca. Z tego względu też stara się nakłonić młodego idealistę (Marek Kudełko), którego życie to pasmo niepowodzeń, do samobójstwa. Jako, że idealista to zarazem nieudacznik to jego próby samobójstwa są coraz bardziej nieudane.

Specjalnie więcej nie będę pisał o filmie z tego względu, iż niedawno pojawił się artykuł świetnie opisujący film. Jeśli zamierzacie wybrać się na ten film, to warto zapoznać się z nim.
Dla mnie osobiście najsmutniejszy jest fakt, iż film tak wybitnego reżysera będzie słynny ze względu na udział piosenkarki Dody a nie ciekawej fabuły.
(TUTAJ PRZEJDZIESZ DO ARTYKUŁU ODNOŚNIE SERCE NA DŁONI)

Niekwestionowanym liderem dla wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen tego weekendu będzie premiera animowanych Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów. Fabuła filmu toczy się wokół wojny klonów, które rozprzestrzeniły się na całą galaktykę. Rycerze Jedi walczą, aby utrzymać porządek, jednak walka staje się coraz bardziej trudna. Anakin Skywalker i jego uczennica Ahsoka Tano muszą wykonać pewną tajemniczą misję. Jest to również czas, kiedy Obi-Wan Kenobi i Mistrz Yoda prowadzą masywną armię klonów, by stawić opór siłom zbrojnym Separatystów.
Dla fanów sagi będzie to ciekawy powrót do bohaterów znanych i lubianych. Tym bardziej, iż akcja dzieje się pomiędzy 2 a 3 epizodem. Problem jest taki, iż nie każdemu podoba się, że stworzono animację. Jeden z naszych redaktorów napisał ciekawy artykuł, który może wam pomóc przybliżyć film.
(TUTAJ PRZEJDZIESZ DO ARTYKUŁU ODNOŚNIE GWIEZDNE WOJNY: WOJNY KLON?W)

Z innych filmów szczególnie wszystkich zachęcam do zapoznania się z produkcją Niemieckiego reżysera Dennisa Gansela Fala. Film opowiadający o szkolnym eksperymencie mającym przybliżyć uczniom problematykę faszyzmu powoli wymyka się spod kontroli. Wszystko zaczyna się powoli, od mówienia na naucziela Herr Wenger poprzez wstawanie do odpowiedzi i ubieranie się w jednolite stroje aż po terroryzowanie innych, którzy nie chcą dołączyć do formacji o nazwie fala. Kiedy nauczyciel zdaje sobię sprawę, że niepozorny eksperyment staje się coraz bardziej niebezpieczny jest już za późno.
Przeciwnicy filmu opowiadają, iż takie coś mogłoby zaistnieć tylko w Niemczech gdzie uwarunkowania historyczne sprawiają, iż wydaje się, że jest to podatny grunta na wszelkiego rodzaju autorytarne organizacje. Jednak film nie jest inspirowany wydarzeniami w tym kraju a z USA, gdzie według twórców do czegoś podobnego doszło. I w tym momencie widzowie zamierają. Okazuje się, jak łatwo przeskoczyć z mocno liberalnych poglądów do podporządkowania się autorytarnym rządom. Dzięki temu filmowi zrozumiemy, dlaczego tak niebezpieczne są wszelakie eksperymenty z totalitarnymi organizacjami. Bo od niewinnej zabawy dość łatwo można wpaść w ksenofobie czy skrajnego anarchizmu.
Osobiście uważam, że film powinien obejrzeć każdy uczeń i nauczyciel. Byłaby to świetna lekcja odnośnie problematyki autokracji, totalitaryzmu i liberalizmu. Dlatego też zachęcam wszystkich do obejrzenia filmu. Zrobi na was wrażenie.

Kolejną polską produkcją, jaka ma premierę w weekend jest ciekawy film Ogrody Jesieni . Reżyserią zajął się Otar Iosseliani, który stworzył subtelną, mądrą komedie o pewnym ministrze rolnictwa, który odchodzi ze stanowiska i powraca w swoje rodzinne strony. Wraca do ukochanej mamusi, przyjaciół, podwórka, miejsca gdzie codzienność toczy się zupełnie inaczej niż w wielkim świecie polityki.
Twórcą jest Gruzin, który tworzy filmy od niemal pół wieku. Produkcja ta jest bodajże najlepszym jego filmem w karierze. To ciepła, mądra przypowieść o życiu, przemijaniu i polityce jako takiej. Obraz robi tak ciekawe wrażenie, że jest to zupełnie inna komedia, jaką znamy przede wszystkim z Hollywood. I właśnie, dlatego warto byłoby przekonać się jak powinno kręcić się tego typu filmy. Gorąco zachęcam was do przyjrzenia się tej produkcji.

Ostatnia nowość to trzy filmy zgromadzonych w ramach jednego cyklu kobiecego metrażu . To zbiór trzech krótkich zaledwie półgodzinnych fabuł. Wszystkie powstawały oddzielnie z jednym głównym przesłaniem – głównym bohaterem miała być kobieta. I tak też powstały: Efekt pamięci Claudii Lehmann opowiadającym o losach kobiety Anny niemogącej poradzić sobie z sennymi koszmarami, Emilka płacze Rafała Kapelińskiego opowiadająca o miłości w czasach stanu wojennego, Kilka prostych słów w reżyserii Anny Kazejak-Dawid opowiadający o trudnej relacji matki z córką.
Ciekawy projekt, który spodoba się przede wszystkim amatorom kina poważniejszego.

Fala 2008Fala 2008

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…