Nieanglojezyczni kandydaci do Oscarów

Włochy, Chiny, Hong Kong, Islandia, Autonomia Palestyńska, Kolumbia,
Wenezuela, Rosja i Czechy wyznaczyły swoje filmowe propozycje do Nagród
Akademii 2008.

GomoraGomora

  • Włochy – Gomorra (Gomora)

Fabuła: Z władzą, pieniędzmi i przelewem krwi mieszkańcy Neapolu i Caserta stykają się każdego dnia. Ich życie toczy się, bowiem zgodnie z zasadami narzuconymi przez Gomorrę. Tylko nieliczni szczęśliwcy mogą marzyć o normalności. Pięć opowieści wpleciono w brutalny scenariusz, osadzony w okrutnym i, z pozoru wyimaginowanym, jednak głęboko zakorzenionym w rzeczywistości świecie.

  • Chiny – Dream Weavers — Beijing 2008

Fabuła: Film dokumentalny poświęcony przygotowanią do tegorocznej Olimipady W Pekinie.

Fabuła: Thriller akcji o kobiecie-wampirze żywiącej się sercami i skórami swoich kochanków.

  • Palestyna – Salt of This Sea

Fabuła: 28-letnia Soraya urodziła się i wychowała w Brooklynie, lecz nie powstrzymuje ją to przed decyzją o powrocie do rodzinnego kraju – Palestyny. W Ramallah próbuje odzyskać pieniądze zostawione przez dziadków, ale bank odmawia. W kraju przodków poznaje Emada i z nim podejmuje starania o życie, które będą mogli nazwać normalnym…

  • Islandia – White Night Wedding

Fabuła: Historia zbliżającego się wesela pewnego starszego profesora z młodą i piękną kobietą

  • Kolumbia – Perro come perro (Dog Eat Dog)

Fabuła: Narkotykowy thriller, a jednocześnie pierwszy kolumbijski film, który pokazano na festiwalu w Cannes.

  • Wenezuela – El tinte de la fama (The Taint of Fame)

Fabuła: Młoda dziewczyna ma nadzieję uciec od ubóstwa uczestnicząc w konkursie na sobowtóra Marilyn Monroe.

Fabuła: Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat przestała mówić. Kiedy miała 17 przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 poznała jego… i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się cały czas.

Fabuła: Grupa teatralna z Pragi przybywa do Krakowa by zaprezentować sceniczną adaptację powieści Dostojewskiego Bracia Karamazow na miejskim festiwalu teatru alternatywnego. Przedstawienie ma być pokazane w szczególnej przestrzeni miejscowej stalowni. Gdy rozpoczynają się próby, śledzimy nie tylko emocjonalną opowieść dotyczącą zagadnień wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy, lecz także związki jakie łączą członków grupy, w dziwny sposób odzwierciedlające wielkie tematy Dostojewskiego. Dramat sceniczny przenosi się do prawdziwego świata, gdy podczas jednej z prób dochodzi do tragedii, która dotyka jednego z widzów…

Do walki o Nagrodę Akademii w kategorii filmów nieanglojęzycznych zaproszono 96 krajów z całego świata. Nominacje zostaną ogłoszone 22 stycznia 2009 roku, 81. gala rozdania Oscarów odbędzie się miesiąc później, czyli 22 lutego.

KaramazoviKaramazovi


Marcin Moszyk
Say hello to my little friend ;>