"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Sony zwiększa rozdzielczość filmów 0

Sony Pictures Entertainment w swoich najnowszych produkcjach chce wykorzystywać technologię zwiększonej rozdzielczości obrazu.

Według zapowiedzi Prezesa produkcji i operacji Sony Pictures Entertainment Gary’ego Martina firma ta chce w swoich nowych projektach wykorzystywać technologię zwiększonej rozdzielczości obrazu o nazwie 4K. Ze względu na coraz powszechniejsze użycie technologii cyfrowej w kinach oraz popularność tej techniki cały proces kręcenia filmów będzie szedł właśnie w tym kierunku. Kręcenie filmów w pełnej rozdzielczości 4K umożliwi widzom zarówno teraz jak i w przyszłości obejrzenie pełny zakres tego, co można stworzyć na ekranie powiedział Martin.

Sony Pictures juz w tym roku wydało pierwszy film, który był nakręcony właśnie w tej technologii. Był to, Hancock, który dotychczas zarobił blisko 600 mln $ na całym świecie. Dużym plusem technologii 4K jest fakt, iż filmy nakręcone właśnie w tej technice można wyświetlać na projektorach zarówno normalnych (2K) jak i tych lepszych (4K). Firma poinformowała, iż następnymi produkcjami, które mają być nagrane z wykorzystaniem tej technologii mają być między innymi: 2012, Salt oraz The Green Hornet.

Technologia 4K to opracowany zupełnie nowy system jakości obrazu i dźwięku przez firmę Sony. Jest to system oparty na bardzo wysokiej jakości (4096 × 2160 pikseli nazwanych SXRD (Silicon X-tal Reflective Display – krzemowy wyświetlacz refleksyjny). Dzięki dużo lepszej jakości wyświetlanego obrazu widz jest w stanie zobaczyć na ekranie jeszcze lepiej wszystkie efekty. Obraz stworzony w tej technice charakteryzuje się również niespotykaną dotąd głębią kolorów. System współgra z dźwiękiem przestrzennym, dzięki czemu robi na widzach piorunujące wrażenie.

W dłuższej perspektywie celem tej techniki ma być ponowne przyciągnięcie do kin widzów, którzy dziś coraz częściej wybierają oglądanie w domu filmów. Jako, iż ta technologia nie będzie miała zastosowania na małym ekranie, wobec czego nie będzie porównania do tego, co widz będzie mógł zobaczyć u siebie w domu.

Sony PicturesSony Pictures

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…