"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Kontrowersyjne Oscary 0

Dwa najciekawsze filmy dokumentalne zostały zdyskwalifikowane w walce o Oscary w swojej kategorii. Przeczytaj dlaczego.

Jak co roku przy okazji spektakularnych dyskwalifikacji w Stanach rozgorzała dyskusja odnośnie zmiany regulaminów przyznawania Oscarów. Tym razem stało się to za sprawą dwóch bardzo ciekawych dokumentów, które za złamanie regulaminu zostały zdyskwalifikowane i pozbawione szans w walce o ten tytuł.

Dokumenty Waltz with Bashir i Young@Heart zostały wycofane ze względu na naruszenie punktu w regulaminie Akademii mówiącym o tym, iż aby dokument mógł ubiegać się o tą nagrodę musi być wyświetlane na płatnych pokazach przez okres co najmniej tygodnia od 31 sierpnia. Jednocześnie w tym punkcie zastrzeżono, iż dokument przez okres 60 dni od momentu pokazów nie może trafić do emisji zarówno w telewizji jak i Internecie.

Young@Heart został zdyskwalifikowany przez emisję w jednej z Brytyjskich stacji telewizyjnych. Natomiast Waltz with Bashir dopiero teraz trafił na pokazy w Nowym Jorku w ramach festiwalu filmowego. Z tego też względu te produkcje, które przez wiele osób były typowane jako główne typy nie będą mogły zostać nagrodzone.

Waltz with Bashir 2008Waltz with Bashir 2008

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…