widoczny tu i tam. hasam.

Startuje Lubuskie Lato Filmowe - Łagów! 0

Już dzisiaj rozpocznie się 36. edycja Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów. O 21:30 festiwal oficjalnie rozpocznie koncert blues'owego zespołu Free Blues Band i pokaz Sex w Brnie. Jednak pokazy filmowe już zaczną się o 13, gdyż zostanie pokazane dzieło Marka Koterskiego Dzień Świra. Nie zabraknie słynnych już swobodnych dyskusji z twórcami filmów w specjalnej kawiarence festiwalowej, pokazów znakomitych filmów naszych sąsiadów i nie tylko. Odbędzie się także kilka imprez towarzyszących, a to wszystko już dziś w Łagowie.

Pierwsze Lubuskie Lato Filmowe – Łagów odbyło się w 1969 roku. Początkowo był to tylko festiwal filmów krajowych, który słynął z wielu seminarium i spotkań dyskusyjnych w swobodnej formie, co nie bardzo podobało się władzom komunistycznym. Należy też wspomnieć, że był to pierwszy i jedyny festiwal filmów w ówczesnej Polsce. Później powstał słynny festiwal w Gdańsku (teraz w Gdyni) i zostawił w cieniu lubuską imprezę, ale dzięki inicjatywie wielu ludzi z Zielonej Góry i okolic festiwal przetrwał, aż do dziś. Impreza formą nie zmieniła się zbytnio. Jedyną reformą jaka odbyła się na przestrzeni tych pięknych 30-paru lat, było to, że po przemianach politycznych w Europie Wschodniej przemianowano festiwał na międzynarodowy i prezentowano filmy z całej Europy, a głównie ze Środkowej i Wschodniej, a także ma na celu promowanie kina naszych sąsiadów, mało znanego w naszym kraju.

Plakat Festiwalu /llf.plPlakat Festiwalu /llf.pl

W skład jury wejdą znane twarze polskiej sceny filmowej, a także i twarze filmowe naszych sąsiadów. Przewodniczącym będzie Robert Gliński, którego film Wszystko co najważniejsze reprezentował Polskę w walce o Oscara w 1993 roku, a także nakręcił znany szerszej publiczności Cześć, Tereska. W skład jury wejdą:

Jan Budař (Czechy)- znany i ceniony czeski aktor, doceniony Czeskim lwem i to dwukrotnie. Pierwszy raz za główną rolę męską w filmie Nuda w Brnie, a druga za drugoplanową rolę męską w filmie Mistrzowie. Do tego pierwszego filmu napisał także muzykę.

Zuzana Gindl-Tatarova (Słowacja) – pani profesor Wydziału Filmu i Telewizji na VSMU w Bratysławie. Autorka eseju HOLLY-WOODOO: Gwarantowane Przepisy na Filmowe Iluzje, za którą otrzymała nagrodę jako książka o teorii filmu. Pracowała przy 12 filmach fabularnych (m.in. z Stefanem Uher'em). Pisze scenariusze i opowiadania.

Tadeusz Lubelski (Polska) - Wicedyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych, historyk filmu. Specjalizuje się w kinie polskim i europejskim, a przede wszystkim francuskim. Krytyk filmowy, autor książek Poetyka powieści i filmów Tadeusza Konwickiego; Kino Krzysztofa Kieślowskiego. Od 1994 zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Kino, wspołpracownik Tygodnika Powszechnego, członek Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN, a także laureat Nagrody Ministra Edukacji Narodowej.

Krzysztof Majchrzak (Polska) – Aktor, znany z filmów Koniec babiego lata, Konopielka, Pornografia i wielu, wielu innych. Laureat m.in. Srebrnym Lwów Gdańskich za rolę w Koniec babiego lata, nagrodzony również na XIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za drugoplanową rolę w Cudownym miejscu w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

Maria Zmarz-Koczanowicz (Polska) – Reżyserka wielu filmów dokumentalnych, teatrów telewizji oraz form fabularnych. Nagrodzona Grand Prix Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Festiwalu Cinema de Reel w Paryżu, a także nagrodę na festiwalu Młode kino polskie w Gdańsku.

Na festiwalu codziennie od 3 do 8 lipca o godzinie 11:00 w Kawiarni Festiwalowej, odbęda się spotkania z twórcami filmów, dyskusje. Będzie można zadać pytania twórcom odnośnie ich filmów i nie tylko. Będą poruszane problemy dzisiejszego kina światowego i polskiego.

Do dyspozycji widzów jest także szeroka baza noclegowa dostępna pod adresem: www.llf.pl

Program festiwalu można obejrzeć na oficjalnej stronie festiwalu: www.llf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…