Say hello to my little friend ;>

Rajskie wzgórza, chwile i rozterki życia 0

Zapraszamy do najnowszego przeglądu zwiastunów z minionego tygodnia do nadchodzących premier.

The ReaderThe Reader

The Reader – USA: 12.12.2008

Jest to adaptacja powieści Bernharda Schlinka pod tytułem Lektor. Piętnastoletni chłopiec zakochuje się po raz pierwszy w życiu w kobiecie starszej o dwadzieścia lat, która nie tylko uczy go miłości, lecz prosi także, aby jej czytał na głos. Chłopiec czyta powieści i opowiadania należące do kanonu światowej literatury, głośne czytanie staje się częścią ich miłosnego rytuału. Dlaczego kochanka tak jest tego spragniona, wychodzi na jaw znacznie później. Pewnego dnia kobieta znika bez śladu. Po wielu latach chłopiec, jako student prawa, spotyka ją ponownie na sali sądowej, podczas procesu przeciwko strażnikom pełniącym podczas II wojny światowej służbę w obozie koncentracyjnym pod Krakowem.

The Reader jest filmem twórców Oscarowych Godzin. Reżyserem jest zatem Stephen Daldry, a scenarzystą David Hare. W obsadzie znaleźli się: Kate Winslet, Ralph Fiennes, Alexandra Maria Lara oraz Bruno Ganz. Muzykę skomponuje ostatnio nominowany do Oscara za Chłopca z Latawcem, Alberto Iglesias. Reszta ekipy też Oscarowa. Zdjęcia są autorstwa Chrisa Mengesa, zdobywcy Oscara za filmy Misja oraz Pola śmierci. Montażystką jest Claire Simpson, laureatka Oscara za Pluton, była także nominowana ostatnio za Wiernego ogrodnika. Kostiumy są autorstwa Ann Roth, kobiety, która 4 razy była nominowana do Oscara (Miejsca w sercu, , w tym raz odebrała statuetkę za Angielskiego pacjenta, Utalentowanego pana Ripley i Godziny.

Reclaiming the BladeReclaiming the Blade

Reclaiming the Blade – USA: 15.12.2008

Miecz średniowiecza i renesansu, piękny przedmiot tworzony przez prawdziwych mistrzów. Przedmiot skomplikowanej budowy, lecz stworzony w jednym celu… By zabijać. Prawda o mieczu zniknęła w starożytności, a mistrzowie sztuk walki renesansu sprawili, że została zapomniana. Starożytni przekazują nam wiedzę poprzez manuskrypty. Osoby wynajmowane do zabijania w czasie renesansu były bohaterami zachodu z mieczami, z którymi żyli i umierali. Dziś ich historia spowita jest cieniem legendy.

Secret of MoonacreSecret of Moonacre

Secret of Moonacre (Tajemnica Rajskiego Wzgórza – USA: 06.02.2009

  • Zwiastun

Kiedy umiera ojciec 13 letniej Marii Merryweather (Dakota Blue Richards), osierocona dziewczynka musi opuścić luksusowy apartament w Londynie i zamieszkać w Monarce Manor ze swoim ekscentrycznym wujkiem Sir Benjaminem (Ioan Gruffudd), którego wcześniej nie znała. Wkrótce Maria odnajduje się w rozdartym złem świecie opanowanym przez rodzinę De Noir. Maria odkrywa, że jest ostatnią Księżycową Księżniczką, wprowadzona w starożytne tajemnice przez sprzymierzeńców musi odzyskać rodzinną dumę by powstrzymać wschód księżyca. Jeśli zawiedzie, Rajskie Wzgórza znikną na zawsze…

Najnowszy film Gabor Csupo, znany nam głównie z Mostu do Terabithii. Obraz jest adaptacją powieści brytyjskiej pisarki, Elizabeth Goudge adresowanej do starszych dzieci. W 1994 roku powieść została pierwszy raz przeniesiona na szklany ekran w postaci sześcioodcinkowego miniserialu telewizyjnego pt. Dolina Moonacre. Latem ubiegłego roku rozpoczeły się zdjęcia do nowej adaptacji, tym razem przeznaczonej na ekran kin. W rolę bohaterki opowieści wcieli się Dakota Blue Richards, znana wszystkim, którzy oglądali Złoty Kompas.

AustraliaAustralia

Australia – USA: 26.11.2008 Polska: 26.12.2008

Akcja filmu rozpoczyna się w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Bohaterką opowieści jest angielska arystokratka, która dziedziczy w Australii zajmujące się hodowlą bydła rancho wielkości stanu Maryland. Kiedy inni hodowcy krów chcą przejąć jej ziemię, kobieta postanawia im się sprzeciwić i udowodnić, że potrafi się nią zająć. Dlatego w towarzystwie nieokrzesanego poganiacza bydła i dwóch tysięcy krów wyrusza w podróż przez australijskie bezdroża. Zatrzymuje ich bombardowanie miasta Darwin przez japońskie siły zbrojne.

!http://gfx1.fdb.pl/ede7ds(Johnny Got His Gun )!

Johnny Got His Gun

Film opowiada o młodym chłopaku – Amerykaninie Johnny’m Bonhamie, który w imię zasad wpojonych mu przez nieżyjącego już ojca zaciąga się do wojska jako ochotnik, by walczyć za demokrację podczas I wojny światowej. Na skutek bezsensownego zbiegu okoliczności zostaje ciężko okaleczony – traci kończyny, twarz i wszystkie zmysły oprócz dotyku. Żyje nadal i jest w pełni władz umysłowych, czego nie próbowali nawet sprawdzić opiekujący się nim lekarze, zachowując go przy życiu w celach naukowych, by pomóc takim jak on w przyszłości. Gdy odkrywają, że chłopak jest świadomy swojego stanu i sytuacji, w jakiej, się znalazł, Johnny porozumiewa się z nimi za pomocą alfabetu Morse’a i prosi o śmierć. Ci jednak pozostawiają go przy życiu w towarzystwie jedynie jego własnych myśli. (Wikipedia)

Obraz jest adaptacją książki Johny poszedł na wojnę napisanej w roku 1939 przez Dalton Trumbo. Wydana w 100 milionach ogzemplarzy i przetłumaczona na 30 języków i nagrodzona nagrodą National Book Award w roku 1971 doczekała się pierwszej filmowej adaptacji. Film o tym samym tytule co książka wyreżyserował sam autor, a główną rolę zagrał Timothy Bottoms. Film wyróżniono Specjalną Nagrodą Jury oraz nominacją do Złotej Palmy w Cannes. Oprócz tego obraz uzyskał nominację do Złotego Globu.

Remake reżyseruje Rowan Joseph, a rolę Joego gra znany z 88 minut i Życia na fali Benjamin McKenzie. Obraz nakręcono 'bezpośrednio na scenie' tak jak Dogville Larsa von Triera. Wszystko dzieje się w małym, ciemnym teatrze z minimalną scenerią. Data premiery filmu nie została jeszcze podana.

!http://gfx1.fdb.pl/fde7ds(Plague Town )!

Plague Town

  • Zwiastun
Jest to opowieść o amerykańskiej rodzinie, która wyjeżdza do Irlandii by tam odszukać swoje korzenie. Miły wypoczynek za granicą zmienia się w horror gdy napotykają hordę żądnych krwii zmutowanych dzieciaków…

The SecretsThe Secrets

The Secrets (Ha-sodot – Izrael: 14.06.2007

Naomi, genialna i pobożna córka niesamowice ortodoksyjnego rabina staje na rozdrożu życia. Kiedy jej matka umiera, ma pośubić protegowanego ojca. Zdeterminowana prosi ojca, by pozwolił jej na studiowanie na seminarium w Safed, by mogła przygotować się do poświęceń, jakie dokona, będąc żoną. Naomi i jej nowa przyjaciółka, Michelle zaprzyjaźniają się z piękną, ale tajemniczą starszą kobietą, Anouk (Fanny Ardant), która jest chora i mieszka w sąsiedztwie. Może jest, a może nie jest Żydówką, ale popełniła kiedyś zbrodnie z namiętności. W końcu doprowadza to do narastającego zauroczenia pomiędzy kobietami. The Secrets prezentuje kompleksowość religijnego stylu życia w żywym otoczeniu młodości, buntu i pożadania.

Obraz zaprezentowano pierwszy raz na Festiwalu Akademii w Izraelu gdzie uzyskał nominację w 8 kategoriach. Później film trafiał na kolejne i kolejne festiwale. Bez większych sukcesów czy też krytyk.

Flashbacks of a FoolFlashbacks of a Fool

Flashbacks of a Fool – USA: 17.10.2008

Film opowiada historię starzejącego się filmowego gwiazdora Joe Scotta (Daniel Craig), który powraca do swojego rodzinnego miasteczka na pogrzeb przyjaciela z dzieciństwa. W czasie podróży do domu powraca do wspomnień z młodości, po których jego życie nigdy nie było już takie samo.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Baillie Walsh. Daniel świetnie dobiera swoje kolejne role, gra odmienne postacie udowadniając swoje zdolności, a zarazem stara się uciec od problemu, którym mogło by być kojarzenie go tylko z rolą Agenta 007.

Lekcje pana KukiLekcje pana Kuki

Lekcje pana Kuki – Polska: 21.11.2008

Historia zaczyna się niewinnie – dwudziestoparoletni Waldemar postanawia wyjechać na wakacje, by trochę pozwiedzać, a także poszukać sezonowej pracy. Zwraca się po radę do swego sąsiada, pana Kuki – w przeszłości turysty zarobkowego, który o krajach Zachodu wie więcej niż niejeden przewodnik – i za jego namową decyduje się na podróż do Wiednia. Film na podstawie powieści Radka Knappa Lekcje pana Kuki

Hotel for DogsHotel for Dogs

Hotel for Dogs – USA: 23.01.2009

Film jest adaptacją książki Lois Duncan pt Lost Treasures. Jest to opowieść o dwójce nastolatków-sierot, którzy w opuszczonym hotelu ukrywają psy z ulicy.

!http://gfx1.fdb.pl/kde7ds(Delgo )!

Delgo – USA: 12.12.2008

Delgo jest naiwnym nastolatkiem lubiącym przygody. Musi zjednoczyć grupę swoich przyjaciół, aby ocalić świat, w którym żyją do zagrażającego mu globalnego konfliktu, który narasta między ludem Lockni i Nohrin.

Dark StreetsDark Streets

Dark Streets

  • Zwiastun

Umiejsciowiony w fantastycznym Nowym Jorku lat 30-tych, Dark Streets opowiada o Chazie Davenporcie (Gabriel Mann), playboyu, który jest właścicielem czegoś, co zapowiada się na najgorętszy nowy klub w mieście, jeśli tylko pozostanie otwarty. Otoczony muzyką blues, którą uwielbia i pięknymi kobietami, która co wieczór tańczą na scenie, zazdroszczą mu wszyscy mężczyźni. Ale kiedy miasto opanowuje ciemność, poprzez zaniki prądu, pojawia się lichwiarz, Chazowi grozi utrata klubu i coś więcej. W tym samym czasie odnajduje się w miłosnym trójkącie z piosenkarką klubu, Crystal (Bijou Phillips) i uwodzicielksą Madelaine (Izabella Miko). Kiedy zaczyna mu grozić śmierć, nie wie do kogo się zwrócić i komu ufać. Im bardziej próbuje odkryć prawdę, tym bardziej wciąga się w mrok kłamstw i zdrady. Witajcie w czasach bluesa.

How About YouHow About You

How About You

  • Zwiastun

Na podstawie krótkiej historii autorstwa Maeve Binchy. Ellie (Hayley Atwell), twardo stąpająca po ziemi młoda kobieta w czasie przerwy świątecznej musi zająć się dzielnicą mieszkaniową, której właścicielką i prowadzącą jest jej starsza siostra, Kate (Orla Brady). Jej młodość i brak doświadczenie sprawia, że wdaje się w konflikt z czteroma maurdnymi mieszkańcami znanymi jako grupka Hard Core: piękność z ekranu na emeryturze (Vanessa Redgrave), stare panny i zarazem siostry, Hazel (Imelda Staunton) i Heather (Brenda Fricker) oraz zreformowany sędzia-alkoholik, Donald (Joss Ackland). Film opowiada o zabawnych przygodach niecywilizowanych seniorów, jedności, która tworzy się pomiędzy mieszkańcami i Elle oraz o nieprawdopodonym romansie.

Un conte de No?lUn conte de No?l

Un conte de No?l (Świąteczne opowieści

Abel i Junon mają dwójkę dzieci, Josepha i Elizabeth. Ich syn jest śmiertelnie chory i jedyną nadzieją dla niego może być przeszczep szpiku kostnego. Jednak ani rodzice, ani córka nie mogą być dawcami. Dlatego Abel i Junion, w nadziei na uratowanie swojego chłopca, podejmują decyzję o trzecim dziecku. Niestety, mały Henri również nie jest w stanie pomóc swojemu bratu i Joseph umiera w wieku siedmiu lat. Po tej tragedii rodzina Vuillardów nie może odzyskać równowagi. Mijają lata, a relacje rodzinne stają się coraz bardziej napięte. Nie układają się szczególnie stosunki pomiędzy apodyktyczną Elizabeth i cynicznym Henrim, który dzieli czas pomiędzy kobiety i alkohol. Po burzliwej kłótni izoluje ona swojego nieodpowiedzialnego brata od jego nękanego poważnymi problemami umysłowymi siostrzeńca Paula.

Film we francuskich kinach pokazano już w maju, jednak w Kanadzie pojawi się dopiero 3 grudnia toteż dystrybutor postanowił opublikować klip. Z resztą szczerze mówiąc, wcześniej o tym filmie nic nie słyszałem. Pierwszy raz obraz pokazano na Festiwalu w Cannes gdzie reżyser i scenarzysta, Arnaud Desplechin otrzymał nominację do Złotej Palmy.

Zachęcam również do obejrzenia pozostałych zwiastunów, o których pialiśmy osobno:

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Avatar square 200x200
Łukasz N. 2008-11-03

Kate ma jeszcze czas :) dostanie jak nie za ten, to za inny :) talent ma

Adam Siennica 2008-11-02

Reader i The Secret of Moonacre super wygląda :)

Zwłaszcza Reader – też widzicie tutaj w każdej scenie "Oscar, Oscar" ? :)

Może w końcu Kate zasłuży poważnie na niego:)

Filip Borkowski 2008-11-02

fajnie, przez ostatni tydzień byłem tak zakręcony, że nie widziałem większości z nich, a teraz wszystko w pigułce, thx :D

Proszę czekać…