"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

TORUŃ SHORT FILM FESTIVAL 0

W dniach 21 – 23 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbędzie się festiwal filmów krótkometrażowych. Zapraszamy.

21 listopada zaczyna się w Toruniu pierwsza edycja Toruń Short Film Festival. Podczas festiwalu wyświetlonych zostanie kilkadziesiąt najciekawszych filmów krótkometrażowych z kilkunastu krajów świata. Toruń Short FF ma ambicje stać się jednym z ważniejszych wydarzeń na europejskim rynku festiwali krótkometrażowych.

Trzy dni pokazów obejmą prezentacje kilkudziesięciu filmów, wyselekcjonowanych przez organizatorów spośród licznych, najnowszych europejskich produkcji. Filmy zapraszano śledząc programy takich tuzów rynku krótkometrażowego jak festiwal w Clermont – Ferrand, ale i polską produkcję niezależną.

Prezentacje filmów odbędą się w nowoczesnym wnętrzu Kina Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu – najnowocześniejszego centrum sztuki wybudowanego w ostatnich latach w Polsce.

„Toruń jest miastem tak dynamicznym, że już dawno zasłużył sobie na uzupełnienie filmowej oferty o nowoczesny, europejski festiwal krótkometrażowy” – mówi Jarosław Jaworski, współorganizator imprezy. Rynek festiwali krótkometrażowych przeżywa boom na całym świecie. W każdym kraju funkcjonują coraz silniejsze i bardziej wyraziste festiwale tego typu, prezentujące coraz lepsze filmy – „krótki metraż jest dzisiaj, bowiem coraz częściej małym dziełem sztuki. Filmowym klejnotem, a nie filmową wprawką jak to bywało jeszcze kilka lat temu” – dodaje Jaworski. Toruń Short FF stanie się w ten sposób uzupełnieniem dla odbywającego się już w mieście Kopernika festiwalu filmów pełnometrażowych TOFIFEST. Celem festiwalu jest propagowanie dobrego kina krótkometrażowego tworzonego w Polsce i Europie.

Konkursowa część pierwszej edycji TSFF obejmie wyłącznie pokazy filmów polskich . W konkursie wystartuje 21 specjalnie zaproszonych krótkich metraży zrealizowanych przez młodych, polskich filmowców w 2007 i 2008 roku. Wśród nich zdobywca głównej nagrody w konkursie niezależnym tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – „Nie ma, o czym milczeć” Macieja Buchwalda. Nagrodę główną pierwszej edycji TSFF przyznają widzowie. Festiwal ma też prawo do przyznawania nominacji do ogólnopolskiej nagrody młodego kina Offskar. Osobne nominacje do Offskara ’2009 trafią z Torunia do wybranych twórców.

Resztę programu TSFF uzupełnią specjalne prezentacje najciekawszych europejskich animacji przygotowane przez festiwal Reanimacja, pokaz krótkich metraży z południa [sekcja: Pod niebem Południa] i północy Europy [sekcja: Pod niebem Północy]. Odbędzie się też retrospektywa najciekawszych shortów wyprodukowanych przez niezależnych filmowców naszych zachodnich sąsiadów German Shorts . Osobnym pasmem będzie prezentacja filmów nagrodzonych w Konkursie Krótkometrażowym o Złotego Anioła festiwalu TOFIFEST.

Wieczorami organizatorzy festiwalu zapraszają do legendarnego już toruńskiego klubu Enerde na muzyczne szaleństwa, a całości dopełni niesamowita atmosfera gotyckiego Torunia, pełnego niesamowitych zaułków, wręcz stworzonego dla festiwali filmowych. Miasta kandydującego do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016, już dziś wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Festiwal zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Zapraszamy!

Plakat festiwalowyPlakat festiwalowy

(Informacja prasowa)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Elros

Mieszkam w Toruniu i jakoś o tym jeszcze nie słyszałem… Aż na szczęście do dziś.
Fajnie, Centrum Sztuki Współczesnej to bardzo nowy budynek (najnowszy u nas właściwie) w bardzo ciekawej i ładnej okolicy.
Może wpadnę.

Adam_Siennica

Prawdopodobnie :)

Iqqa

FDB.pl wysyła swojego reportera ;)?

Proszę czekać…