widoczny tu i tam. hasam.

Filmowe Podlasie zaatakowało! 0

Zakończyła się szósta edycja Filmowe Podlasie, które Atakuje. Ponad 4
godziny maratonu filmowego ociekającego podlaską energią, otwartością,
entuzjazmem, mistycznymi doznaniami i niesamowitymi relacjami między uczestnikami, twórcami i organizatorami.

Plakat festiwalu /filmowepodlasieatakuje.plPlakat festiwalu /filmowepodlasieatakuje.pl

Ponad 30 filmów. Około 400 oglądających. Ogromna dawka dobrego, niezależnego i szczerego kina. Muszę troche napisać o samej formule, która (w praktyce) jest bardzo rzadko spotykaną na festiwalach filmowych. 5 godzin pokazu. Odpoczynek w otoczeniu trzech wystaw (fotografii i grafiki) z piwem, papierosem i telefonem komórkowym w foyer kina. Rozmowa z twórcami, którzy w zdecydowanej większości wptopili się w publikę rezygnując z organizowanych dla nich miejsc w kinie. Następnie koncert, impreza klubowa. Twórcy, jury, organizatorzy, publiczność – wszyscy niczym jeden organizm w rytm niebanalnych dźwięków.

5 godzin mniejszej lub większej uczty dla oczu. Cechą wspólną większości filmów była niesamowita szczerość. Twórcy nie próbowali chować swojej amatorskości, co jest dodatkowym atutem. Część obrazów była zrealizowana w pełni profesjonalnie. Dominowały krótkie formy. Klipy muzyczne, teledyski, video-arty. Każdy traktował o czym innym, twórcy w produkcje wpletli swoje stanowisko, przekonania, emocje i przede wszystkim widoczna jest pasja tworzenia. Wyraża się to wszystko w braku schematycznych ujęć i montrażu, przełamywaniem konwencji, specyficzną estetyką, eksperymentowaniem formą i przede wszystkim w kreacji bohaterów. Żaden z bohaterów filmów nie był typową personą znaną z utartych schematów czy archetypów.

Jury w składzie: Magdalena Ziomek-Beims (promotorka polskiej kultury w Niemczech), Monika Szewczyk (szefowa galerii Arsenał) i Paweł Galiński (stacja Kino Polska) najlepszym filmem, przekazując jednocześnie twórcy 2000 zł, uznało Chłopak kumpeli Przemysława Młyńczyka. Dokument o młodym księdzu Przemysławie Kawie Kaweckim, kiedyś skinheadzie z Nidzicy, dziś pracującym z młodzieżą salezjaninie. Chłopaka o ekstremalnych poglądach odmieniły rozmowy z przyjacielem podczas pewnej wędrówki przez Tatry. Wkraczający w dorosłość młody człowiek wstąpił do zakonu. Teraz ma miliony pomysłów, niespożytą energię i wiarę w sens tego, co robi. Stara się pomagać młodym ludziom zagubionym w dzisiejszych czasach. Godne polecenie 'human story'.

I Nagroda – 1500 zł ANOTHR DICK V EPISODES reż. Maciek Szupica & Przemek Adamski
II Nagroda – 1000 zł Gry wojenne reż. Rafał Samusik
III Nagroda – 500 zł – Maj drim reż. Kacper Pawluk

Wyróżnienia:
Misja Kodox reż. Paweł Nazaruk
HEP I END reż. Grupa Przeciąg
Target reż. Jarosław Kowalczyk

Nagrodę Publiczności ZŁOTY GOLF oraz aparat cyfrowy
HEP I END w reżyserii Grupy Przeciąg.

Nagrodą AIR LULKA, czyli nagrodą dla najbardziej kreatywnej persony FPA! nagrodzony został Tomek STRZAŁA Adamski – człowiek orkiestra: aktor (m.in. Mr. SELER, NIEPROSZENI GOŚCIE W OGRÓDKU, KURZY ŚPIEWAK), reżyser (Mr. SELER, KURZY ŚPIEWAK, KROWI SPŁAWIK), wykładowca (m.in. tegoroczne warsztaty filmowe – w Grodnie na Białorusi, warsztaty z osobami niepełnosprawnymi ruchowo, warsztaty z dzieciakami z domu dziecka, warsztaty dla licealistów), animator i kreator FPA! Nagrodą jest lot balonem.

Zdjęcia dostępne: flickr.com/photos/mmmmarcin

Więcej informacji o festiwalu, poprzednich edycjach: filmowepodlasieatakuje.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…